"אפליה מגדרית": תיירות לא הוכנסו לרכבל - לבקשת נוסעים חרדים

ג'יימי סלטר ו-3 נשים שהדריך הודרו במרחב הציבורי בצוק מנרה, בעקבות דרישת חרדים ששהו באתר. המנכ"ל: אירוע נקודתי. תחקיר חדשות עשר חשף כי המקום אפשר גם אפליית ערבים

בצל סערת אל-על, בשבוע שעבר התרחש מקרה נוסף של הדרת נשים במרחב הציבורי, הפעם לא במטוס אלא דווקא ברכבל. מורה הדרך ג'יימי סלטר הגיע לבקר באתר צוק מנרה יחד עם שלוש תיירות שהדריך, אך הארבעה נאלצו להמתין ברכבל עד שהורשו לרדת. זאת, לבקשת נוסעים חרדים, שסירבו לשבת עם נשים באותו קרון.

"הסדרן התחיל למלא את הקרונות והוא אמר לי ולתיירות שלי שאיננו יכולים להיכנס על אף שזה היה ריק", סיפר סלטר, "שאלתי אותו למה, והוא הסביר לי שבתחנת הביניים, שזה בירידה, יש שניים-שלושה אנשים שמסרבים להיכנס עם התיירות כי הן נשים".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>
"המאסטרו": האם מאמן אורוגוואי הנערץ יוביל אותה לחצי הגמר?

"אלפי שקלים בשנה": כיצד התייקר יום שישי לעשרות אלפי משפחות?

סערת הריסת הכפר הבדואי: "לא נעזוב גם אם נמות כאן"

 רכבל צוק מנרה
 

רכבל צוק מנרה (חדשות עשר)

 

"הקרון יצא ריק. היה מקום בשבילנו וגם בשביל החרדים, אבל הוא שחרר אותו וחיכינו עד הנגלה הבאה, עד הקרון הבא", הוסיף מורה הדרך, "זו אפליה מגדרית. בעיניי אין הבדל בין זה לבין אם היינו שחורים והיו אומרים 'אתה לא יכול כי אתה שחור, או כי אתה יהודי".

"פעם ראשונה שנתקלתי בתופעה הזו באופן כל כך ישיר, וזה כאב לי בתור אזרח המדינה", ציין סלטר, "לא יכול להיות שזה חוקי, וזה לא יכול להמשיך ככה. פשוט לא יכול".

 מורה דרך שהתיירות שהדריך הודרו בצוק מנרה
 

ג'יימי סלטר, מורה דרך שהתיירות שהדריך הודרו בצוק מנרה (חדשות עשר)

 

בשיחה עם מנכ"ל האתר, דורון מדינה, נמסר לחדשות עשר כי מדובר באירוע חד פעמי. "הייתה קבוצה ספציפית שביקשה מאיתנו, כשלא היה לנו עומס באתר, שכשהם יורדים בקרוניות - שזה לא יהיה בתוך אותה קרונית, נשים עם גברים", הסביר מדינה, "קבוצה קטנה, חד פעמי, ונאותנו כמחווה של רצון טוב ללכת לקראתם. האירוע היה נקודתי, הן בסך הכול חיכו כמה דקות לקרונית הבאה. הסברנו את זה בצורה מאוד יפה למדריך שהיה איתן. לא נמשיך לעשות את זה, זה היה אירוע נקודתי".

אולם, תחקיר חדשות עשר חשף כי לא מדובר באירוע נקודתי כלל וכי הדרת אוכלוסיות מסוימות במרחב הציבורי באתר אינה דבר נדיר. שעות ספורות לאחר השיחה עם מנכ"ל האתר, מזכירת האתר אפשרה לתחקירנית חדשות עשר, שהציגה את עצמה כמדריכת קבוצה אמריקנית, לעלות לקרון ללא ערבים - בתואנה שהם 'מפחדים מהמצב הביטחוני'".

תגובת צוק מנרה: "הפארק מארח מדי שנה למעלה מ-200 אלף מבקרים ללא כל הבדלי דת, מין וצבע. באם ישנן בקשות מיוחדות מצד קבוצות, משפחות או יחידים לנסיעה בקרוניות הרכבל, פועל צוות האתר בהתחשבות עד כמה שניתן, ללא התחייבות וללא פגיעה ברגשות האחר. באתר עצמו לא מתקיימת שום הפרדה או אפליה. בעקבות פנייתכם הנהלת האתר מבצעת תחקיר בהקשר למקרים שהועלו".