ברקע הביקורת: בג"ץ הוציא צו עיכוב להריסת הכפר חאן אל-אחמר

בעקבות עתירה של תושבי הכפר הבדואי הנמצא בשטח C, החליטה שופטת העליון כי ההריסה המתוכננת תידחה עד להגשת תגובת המדינה בשבוע הבא. תושב המקום: "לא נעזוב גם אם נמות"

בג"ץ הוציא אמש (חמישי) צו עיכוב הליכים להריסת בתי הכפר הבדואי חאן אל-אחמר הנמצא בשטח C. זאת, בעקבות עתירה שהוגשה היום על ידי עורך הדין עלא מחאג'נה שמייצג את תושבי הכפר, וברקע הביקורת הקשה שהועברה על המהלך, שאושר בבית המשפט העליון, מצד מדינות אירופה.

שופטת בית המשפט העליון ענת ברון קבעה כי הריסת הכפר לא תבוצע עד הגשת תשובת המדינה ב-11 ביולי. בעתירה טוענים התושבים כי מעולם המנהל האזרחי לא הציג תוכנית להסדרת הכפר, וכי המנהל האזרחי סירב לבחון תוכנית שאותה הציגו התושבים.

תושבי הכפר הבדואי סיפרו היום לחדשות עשר על חששם מפני ההריסה, והדגישו כי רוב התושבים מתנגדים לפינוי, גם אם יתקבל תמורתו פיצוי. "אנחנו נולדנו באדמה הזו, חיים בה 60-70 שנים ועכשיו רוצים לגרש אותנו ממנה בלי רחמים ובלי מצפון", אמר איסמאעיל ערער, תושב הכפר, "לא נעזוב גם אם נמות כאן. אין לנו לאן ללכת".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

במבצע מיוחד: המוסד השיב לישראל את שעון היד של אלי כהן

האזהרה האירופית לישראל: הריסת חאן אל-אחמר תוביל לתגובה

המחבל שהשליך לוח שיש על לוחם דובדבן הואשם ברצח

  ח'אן אל אח'מר
 

חאן אל אחמר (חדשות עשר)

 

שלושה דיפלומטים אירופים אמרו מוקדם יותר לחדשות עשר כי שגרירי גרמניה, צרפת, בריטניה, איטליה וספרד ביקשו לשקול מחדש את הריסת הכפר, אחרת באירופה יגיבו למעשה. לפי הדיפלומטים, שגרירי חמש המדינות הגדולות באיחוד האירופי נפגשו עם סגן היועץ לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, עודד יוסף, והזהירו כי הריסת הכפר שבין מעלה אדומים לירושלים, תוביל לצעדי תגובה נגד ישראל מצד מדינות רבות באירופה.

לדברי הדיפלומטים, ביקשו השגרירים כי ישראל תשקול מחדש את הריסת הכפר והדגישו כי הם מודאגים מאוד מכך שהריסת הכפר היא הכנה לבניית התנחלות חדשה בשטח C, שתמנע רצף טריטוריאלי במדינה פלסטינית עתידית.

בתגובה, ישראל דחתה את הבקשה והודיעה כי ההריסה תמשיך כמתוכנן. סגן היועץ לביטחון לאומי אמר בפגישה כי בית המשפט העליון אישר את הריסת הכפר וציין שבמקומו הנוכחי הוא מפגע בטיחותי. עוד הוסיף כי לתושבים הוצעו כמה חלופות מגורים אחרות ולכן ישראל תמשיך בהכנות להריסת הכפר כמתוכנן.

בתוך כך, דיווחו כלי תקשורת פלסטינים כי הליגה הערבית מגנה את פשעי המלחמה שישראל מבצעת לטענתה בכפר. בהודעה שפרסם סגן מזכ"ל הליגה הערבית נמסר כי עקירת הכפר בכוח נעשית במטרה להרחיב את הבניה הלא-חוקית ממזרח לירושלים ובמטרה לבודד את ירושלים ולפצל את הגדה המערבית.

שגריר בריטניה בישראל דיוויד קוורי נפגש ביום שני עם היועץ לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה מאיר בן-שבת והביע בפניו דאגה מכוונת ישראל להרוס בימים הקרובים את הכפר הבדואי. השר לענייני המזרח התיכון במשרד החוץ הבריטי אליסטר ברט אמר בדיון מיוחד בפרלמנט בלונדון כי השגריר הבריטי ביקש מבן-שבת כי ישראל לא תהרוס את הכפר.

 ח'אן אל אח'מר
 

חאן אל אחמר (חדשות עשר)

 

השר לענייני המזרח התיכון בממשלת בריטניה אמר עוד כי דיפלומטים משגרירות בריטניה בתל אביב ומהקונסוליה הבריטית ביקרו בחאן אל-אחמר וראו דחפורים שהגיעו למקום לקראת תחילת ההריסה של הכפר. "נראה שהריסת הכפר קרובה מאוד. אנו מביעים צער על ההתפתחות הזו. אנו מגנים את הריסת הכפר שתפגע בפתרון שתי המדינות", אמר ברט.

ברט אמר כי ב-20 ביוני הזמין לפגישה את שגריר ישראל בלונדון מארק רגב והביע בפניו דאגה מהכוונה להרוס את הכפר. לדבריו, שבועיים קודם לכן העלה שר החוץ בוריס ג'ונסון את הסוגיה בפגישה עם ראש הממשלה נתניהו בלונדון. הוא ציין כי בריטניה חוששת כי הריסת הכפר היא צעד מקדים להקמת התנחלות חדשה בשטח E1 שמחבר בין מעלה אדומים לירושלים ושבניה בו תמנע רצף טריטוריאלי במדינה פלסטינית עתידית.

בשגרירות צרפת בישראל גינו גם את המהלך. "צרפת מעוניינית להביע את הדאגה שלה בנוגע למצב בכפר חאן אל-אחמר. ההריסה נוגדת את החוק ההומניטרי הבינלאומי בכך שהוא מוביל לפינוי אנשים והעברתם מביתם. אנחנו מבקשים מהרשויות בישראל לא להמשיך בתוכנית בהריסת כפרים בדואים בכלל והכפר חאן אל-אחמר בפרט ולהמנע מהרחבת ההתנחלויות בשטחים הכבושים".

באיחוד האירופאי הוסיפו כי "התכוניות של ישראל מהווות איום על פתרון שתי המדינות ופוגעת בסיכוי לשלום. מעשיה מנוגדים לחוק הבינלאומי ואנחנו מצפים שההחלטות בנוגע לכפרים באזור C יבוטלו".


המנהל האזרחי חילק בפברואר 2017 כ-40 צווי הריסה למבנים בחאן אל-אחמר כאשר לפני כחודשיים, נדחתה על ידי בית המשפט העליון עתירת התושבים כנגד ההריסה.