"אלפי שקלים בשנה": כיצד התייקר יום שישי לעשרות אלפי משפחות?

משרד החינוך הציע לבטל את הלימודים בימי שישי ובחלק מהכסף שייחסך, התחייב לממן פעילות חלופית לילדים. אולם, התקציב מעולם לא עבר, ורבבות נאלצים לשאת בנטל • אנליסט

לפני כ-15 שנה, הציע משרד החינוך לקצר את שבוע הלימודים לחמישה ימי לימודים, כדי לחסוך בעלויות הרבות של הסעות בימי שישי, לילדי היישובים שזקוקים לכך. בתמורה, התחייבה המנכ"לית דאז, רונית תירוש, כי בכסף שייחסך, ישתמש המשרד כדי לממן חלק מהפעילויות החלופיות שאותן הציע.

אולם, לאחר שבוטלו הלימודים בימי שישי ב-13 מועצות אזוריות, גילו ההורים כי הבטחות לחוד ומעשים לחוד, וכי עליהם לממן בעצמם את ההוצאות היקרות כדי שלילדיהם תהיה תעסוקה בסוף השבוע, מאז ועד היום.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

תיעוד מיוחד: ששת הילדים שחיים בכלא - יחד עם עבריינים קשים

קירות ביה"ס כדורי נסדקו ברעידה: "בשלב זה לא יכנסו תלמידים"

שברה את שיא הריצה ההיסטורי: "רציתי לעשות את זה דווקא בארץ"

 ילדים במועצה אזורית בצפון, בפעילות יום שישי
 

ילדים במועצה אזורית בצפון, בפעילות יום שישי (חדשות עשר)

 

"אני חושבת שאם חוסכים כל כך הרבה כסף בימי שישי", אמרה איילת דביר-וולפמן, תושבת המועצה האזורית מטה אשר, "אך הגיוני שמי שחוסך את הכסף ישלם עבור הפעילות שאמורה להיות זולה בהרבה".

"מה שקורה זה שאנחנו ההורים, בסופו של דבר נאלצים לממן, לארגן ולהפעיל פעילויות לילדים בימי שישי בשביל שיהיה להם מה לעשות", אמר איתן גבאי, תושב המועצה האזורית משגב. "יוצא לי לשלם כאלף שקלים בחודש, ואלפי שקלים בשנה", הוסיפה תושבת נוספת.

במשרד בחינוך וברשויות המקומיות מסרבים לקחת אחריות ומפנים אצבע מאשימה כלפי הגוף השני, ומי שנמצא בין הפטיש לסדן, אלה כמובן ההורים. "משרד החינוך לא העביר לנו מעולם תקציב לזה", טען רון שני, ראש המועצה האזורית משגב, "בפירוש הוא לא העביר. אני חושב ש-14 שנים זה זמן לא קצר שיקרו בו דברים".

 רון שני, ראש המועצה האזורית משגב
 

רון שני, ראש המועצה האזורית משגב(חדשות עשר)

 

"אני מסכימה לחלוטין שהכוונה לא הייתה להפיל איזשהו שקל על ההורים ועל הכיס שלהם", אמרה רונית תירוש, לשעבר מנכ"לית משרד החינוך, "המדינה כולה הייתה צריכה להיערך ולהירתם על מנת לממן גם ולתקצב את הפעילות הזו". כיום, משרד החינוך כבר מתנער מהפעילויות, ומצהיר כי הוא מממן פעילות במסגרת חמשת ימי העבודה בלבד. נוסף על כך, במשרד מסרבים לדון בשאלה מי אחראי לתקצוב הפעילות.

ברחבי הארץ ישנם כ-28 אלף ילדים שזכאים לפעילות חלופית בימי שישי. גם אם רק חצי מהם ילכו לקייטנות, בסכום סמלי של 25 שקלים לשבוע, מדובר על הוצאה של 12.2 מיליון שקלים בשנה. מצד שני, משרד החינוך חוסך על אוטובוסים כ-6 מיליון וחצי שקלים, ואינו מפעיל אף חלופה.

בימים אלו, תושבי המועצות האזוריות מפעילים קמפיין בניסיון לממן עתירה נגד משרד החינוך, שתכפה עליו לפעול לפי התקנות שהוא עצמו יזם. "באמצעות השקעה כספית קטנה של כל אחד מאיתנו", נאמר בקמפיין, "יש לנו את הכוח לתקן את האפליה הזו". לאתר הקמפיין https://m.giveback.co.il/?id=3216#/main?id=3216

תגובת משרד החינוך: "משרד החינוך יבדוק את המקרים שהובאו בפניו".