נזקי רעידת האדמה בבית הספר כדורי, המועצה האזורית גליל תחתון

קירות ביה"ס כדורי נסדקו ברעידה: "בשלב זה לא יכנסו תלמידים"

אב הבית במוסד הלימודי גילה הנזקים במבנה, ולאחר התייעצות עם אנשי מקצוע הוחלט למנוע כניסת ילדים. חבר מועצת עיריית ק"ש: "אי אפשר להגיד שהעורף מוכן. צריך להתעורר"

קירות בית הספר היסודי "כדורי" שבצפון נסדקו כתוצאה מרעידות האדמה שהתרחשו בישראל, כך גילה היום (חמישי) אב הבית של המקום, במסגרת סיור שנעשה בכל המוסדות הלימודיים במועצה האזורית גליל תחתון.

"למקום הוזעקו אנשי מקצוע, ובראשם יועץ חיזוק מבנים", מסר ראש המועצה, מוטי דותן. "בעצתם, נקבע כי בשלב זה לא תתאפשר כניסת תלמידים למתחם. גם הקייטנות שפעלו במבנה הועברו למקום אחר. במשרד החינוך נערכים למצוא מקום חלופי, שיאפשר את פתיחת שנת הלימודים הבאה בזמן".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>
שברה את שיא הריצה ההיסטורי: "רציתי לעשות את זה דווקא בארץ"

"רעידת אדמה חזקה תתרחש בישראל - ותגרום להרג ולהרס"

ביהמ"ש הורה על שחרורו של ראאד סלאח - הפרקליטות תגיש ערעור

נזקי רעידת האדמה בבית הספר כדורי
 

נזקי רעידת האדמה בבית הספר כדורי (המועצה האזורית גליל תחתון)

 

גם בבית שאן ובקריית שמונה נוצרו סדקים בקירות וברצפות. "מדברים על כך שמדובר רק ברעידה ראשונית ושככל הנראה צפויות רעידות נוספות", אמר עו"ד אביחי שטרן, חבר מועצת עיריית קריית שמונה, "איני רוצה לחשוב אם חלילה באמת התחזיות האלה יתגשמו, מה יעשו כל אותם תושבים שמתגוררים במבנים ישנים או אפילו חדשים שנמצאים במצב לא טוב".

"אני לא חושב שאפשר להגיד שהעורף שלנו מוכן, כשאנחנו רואים את התוצאות האלה. לפחות לא פה, בפריפריה, בקריית שמונה", הוסיף שטרן, "ובשביל לתת ביטחון לתושבים פה, אני חושב שצריך להתעורר. גם חדר המיון הקדמי עדיין לא עובד. הדברים האלה קורים, ובשעת אסון כזה, לאן יתפנו התושבים?. בית החולים הכי קרוב הוא במרחק 45 דקות נסיעה מפה".

היום החלו בעיר תהליכי חיזוק מבנים ורענון נהלים בעיר. בעירייה מקווים שרעידת האדמה תגרום לממשלה להעניק תקציבים, על מנת להיערך למקרים נוספים.

 נזקים במבנים בצפון בעקבות רעידת האדמה
 

נזקים במבנים בצפון בעקבות רעידת האדמה (חדשות עשר)

 

כזכור, רעידת אדמה הורגשה אתמול בצפון ובמרכז הארץ. לפי המכון הגיאופיסי, עוצמת הרעש הייתה 4.4 דרגות, ומקורה היה באזור הכינרת. אחריה הורגשה רעידה בשעה 22:51 בעוצמה 2.7. בשעה 23:08 הורגשה רעידה בעוצמה של 2.5 וב-23:14 הורגשה רעידה בעוצמה של 3.0. בהמשך, תושבים באזור הצפון דיווחו הלילה על רעידות משנה שאירעו בבית שאן, טבריה, חצור וראש פינה. אתרים בין-לאומיים העוקבים אחר רעידות אדמה מסרו כי רעשי המשנה היו בעוצמה 3.5 באזור. במהלך היממה האחרונה הורגשו מעל לארבעים רעידות משנה. היום בצהריים הורגשה רעידה בעוצמה 2.9 באזור הצפון. מוקד הרעידה היה בכינרת.

תושבים בערים שונות - בהן קריית שמונה, צפת, חיפה, כפר סבא, מודיעין ואף ירושלים - דיווחו כי הרגישו את הרעש. תושבת כפר סבא סיפרה כי "כל הבית רעד, הדברים על המדפים רעדו". הרעידה הורגשה גם בירדן, בסוריה ובלבנון.

לפי נתוני המכון הגיאופיסי, רעידת האדמה האחרונה שאירעה בישראל, בעוצמה של 2.6 בסולם ריכטר, אירעה בחודש נובמבר 2017. בחודש ינואר של אותה שנה אירע רעש אדמה בעוצמה 5.6 באזור כריתים שביוון והורגש גם בישראל.