אלי כהן, שר הכלכלה, חדשות עשר

במבצע מיוחד: המוסד השיב לישראל את שעון היד של אלי כהן

הותר לפרסום כי גוף הביון החזיר לארץ את השעון שענד המרגל הישראלי עד היום שבו נתפס והוצא להורג בסוריה ב-1965. אלמנתו: "אם ירצה אלוהים, אולי גם הגופה תחזור"

הותר לפרסום: המוסד השיב את שעון היד שאותו ענד המרגל הישראלי אלי כהן עד שנתפס בסוריה ב-1965 והוצא להורג. השעון נלקח במסגרת מבצע מיוחד בשטח מדינת אויב.

לאחר השבתו של השעון לישראל בוצעו פעולות מחקריות ומודיעיניות שבסיומן נקבע כי אכן מדובר בשעונו של אלי כהן. בטקס האזכרה השנתי שהתקיים לפני מספר שבועות לזכרו של כהן, הציג ראש המוסד יוסי כהן לבני משפחתו של המרגל את שעון היד. השעון מוצג כיום במטה המוסד כאות זיכרון ללוחם ובראש השנה יועבר למשפחה. 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

האזהרה האירופית לישראל: הריסת חאן אל-אחמר תוביל לתגובה

המחבל שהשליך לוח שיש על לוחם דובדבן הואשם ברצח

אישום: תושב הקריות אנס את בתו החורגת בת ה-12 והכניסה להיריון

 אלי כהן
 

אלי כהן (חדשות עשר)

 

נדיה כהן, אלמנתו של אלי כהן, אמרה לחדשות עשר: "זו בשורה מרגשת, זה חלק שהיה מונח על בשרו של אלי, לא ידענו אם זה באמת עד שראינו אותו באזכרה האחרונה שנערכה לו. החלטתי שהשעון יהיה באגף קיסריה של המוסד בשביל שיהיה במקום בטוח. זה החלק החשוב ביותר שקיבלנו מאז ששהוא הלך לעולמו ואני לא רוצה שזה יעלם. זה היה השעון ששימש אותו כ'אדם אמיד' כאשר בארץ הוא הלך עם שעון אחר. אם ירצה אלוהים, אולי גם הגופה תוחזר לארץ".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "אני מברך את לוחמי המוסד על פעולה נחושה ואמיצה, שכל מטרתה הייתה להשיב לישראל זיכרון מלוחם גדול שתרם רבות לביטחון המדינה". 

ראש המוסד יוסי כהן הוסיף ש"אנחנו זוכרים את אלי כהן ולא שוכחים. מורשתו, מורשת של מסירות, נחישות, אומץ לב ואהבת המולדת היא מורשתנו. אנחנו זוכרים ושומרים על קשר קרוב לאורך כל השנים גם עם משפחתו, נדיה וילדיו. 
השנה, בסיומו של מאמץ מבצעי, הצלחנו לאתר ולהביא ארצה את שעון היד של אלי כהן אותו ענד בסוריה עד היום בו נתפס. השעון היה חלק מדמותו המבצעית של אלי וחלק מזהותו הערבית הבדויה".