לשכת רה"מ מגיבה לסערה: האמירות ההיסטוריות אושרו ע"י יד ושם

המוסד להנצחת השואה תקף את ההצהרה המשותפת של נתניהו ומורבייצקי. בנט כינה אותה "חרפה רוויית שקרים ועיוותים". באופוזיציה טענו: רה"מ מכר את ההיסטוריה של העם שלנו"

ההצהרה המשותפת - והסערה: לשכת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פרסמה היום (חמישי) הודעה מטעם הצוות הישראלי לשיחות עם פולין בהובלת יוסף צ'חנובר ויעקב נגל בעקבות הביקורת שהתעוררה לאחר פרסום ההצהרה המשותפת של נתניהו ומקבילו הפולני, מטיאוש מורבייצקי.

"ההיסטוריונית הראשית של 'יד ושם' פרופ' דינה פורת ליוותה את התהליך מראשיתו, ואמירות היסטוריות המופיעות בהצהרה אושרו על ידה. ההצהרה המשותפת שנחתמה ע"י ממשלת פולין, כוללת התייחסות מפורשת לכך שהיכולת לבצע מחקרים באופן חופשי נשמרה, וששום חוק לא מונע ולא ימנע זאת בעתיד", נמסר מהלשכה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

אישום: תושב הקריות אנס את בתו החורגת בת ה-12 והכניסה להיריון

העובד הממורמר כמעט חשף סוד כמוס: מאחורי פרשת הסייבר החמורה

המחבל שהשליך לוח שיש על לוחם דובדבן הואשם ברצח

תגובת הלשכה, שהדגישה את מעורבות "יד ושם", הגיעה לאחר שהמוסד להנצחת השואה מתח ביקורת על ההצהרה. "בנוסח ההצהרה יש שורה של אמירות בעייתיות ביותר אשר חוטאות לידע ההיסטורי הקיים והמקובל בתחום. נוסח ההצהרה מגבה בפועל נרטיב שכבר הופרך במחקר שעיקרו: ממשלת פולין בגולה וזרועותיה המחתרתיות פעלו באופן מתמיד - בפולין הכבושה כמו גם מחוצה לה - בניסיון למנוע את השמדת יהודי פולין. במסגרת זו, הם יצרו "מנגנון של עזרה וסיוע שיטתיים לעם היהודי", ואף פעלו באופן תקיף כנגד פולנים שהסגירו יהודים. על פי ההצהרה, היו אמנם מקרים בהם פולנים התאכזרו כלפי יהודים, ברם "פולנים רבים" סיכנו את חייהם למען הצלת יהודים.


"התיעוד הקיים, כמו גם המחקר ההיסטורי בן עשרות השנים מצייר תמונה שונה לחלוטין: ממשלת פולין בגולה, שמושבה היה בלונדון, כמו גם ה"דלגטורה" (Delegatura- מיופה הכוח של ממשלה זו בפולין הכבושה) לא פעלו באופן נחרץ לאורך ימי המלחמה למען אזרחיה היהודיים של פולין. חלקים ניכרים של המחתרות הפולניות לא רק שלא סייעו ליהודים, אלא אף היו מעורבים לא פעם באופן פעיל ברדיפתם", נמסר מ"יד ושם".

 נתניהו ומטאוש מורבייצקי
 

נתניהו ומטאוש מורבייצקי(getty images)

 

עוד נמסר מהמוסד להנצחת השואה כי "ההצהרה אף מנתקת, באופן פסול, את אסונם של היהודים מההקשר ההיסטורי הקונקרטי ומהמציאות שהתקיימה בפולין הכבושה בימי המלחמה בטענה כי בתקופת המלחמה "אנשים מסוימים, ללא קשר למוצאם, דתם או השקפת עולמם, חשפו את הצד האפל ביותר שלהם". מעבר לרמיזה המקוממת כי גם יהודים ביטאו "את הצד האפל ביותר שלהם בתקופה זו" הרי אלה ש"חשפו את הצד האפל ביותר שלהם בתקופה זו" - בהקשר של החוק הספציפי שעומד על הפרק, חוק המבקש להיאבק במאשימי "האומה הפולנית" - לא היו אנשים חסרי זהות. היו אלו פולנים אתניים קתולים, ששיתפו פעולה עם הכובש הגרמני השנוא עליהם ברדיפת אזרחיה היהודים של פולין.


"באופן דומה, אנו דוחים בתוקף את הניסיון להעמיד את תופעת האנטישמיות לצד האנטי-פולניות. חובה לשרש את המושג המטעה והמוטעה של 'מחנות השמדה פולניים'. אך כינוי תופעה זו כ"אנטי-פולניות" הוא אנכרוניסטי מהיסוד, ואין לו דבר במשותף עם האנטישמיות".

לביקורת של "יד ושם" הצטרפו גורמים מרחבי הקשת הפוליטית. שר החינוך, נפתלי בנט, טען: "ההצהרה המשותפת בין ראש ממשלת ישראל לבין ראש ממשלת פולין בעניין אחריות פולנים בשואה היא חרפה, רוויית שקרים ועיוותים ומחללת את זכרם של יהודים רבים שנרצחו על ידי פולנים. ההצהרה מתארת פעולה שיטתית כביכול של ממשלת פולין הגולה והמחתרות הפולניות לעזרה ולסיוע לעם היהודי. תיאור זה אינו תואם את המציאות. הפעולות היו מועטות ולא מרכזיות".

עוד הוסיף בנט: "ההצהרה גם מגמדת את חלקם של פולנים רבים שביצעו הלשנה, הסגרה ואף רצח יהודים ("אנו מכירים ומוקיעים כל מקרה.."), לעומת האדרה מספרית ("פולנים רבים") של חסידי אומות העולם, שהיו מופלאים, אך לא רבים. כלומר, הופכים את אנשי החסד הנדירים לתופעה נפוצה כביכול, ואת ארועי ההסגרה והרצח הנפוצים לנדירים. המציאות ההיסטורית היא שסיוע של פולנים ליהודים היה תופעה נדירה יחסית, ואילו פגיעה של פולנים ביהודים היתה רווחת. הניגודיות זועקת לשמיים".

נוסח ההצהרה המשותפת של נתניהו וראש ממשלת פולין

נוסח ההצהרה המשותפת של נתניהו וראש ממשלת פולין( הארץ)

 

נוסף לכך, מסר שר החינוך: "אני מכבד ומוקיר את הידידות בין המדינות כיום, אך כשר החינוך של מדינת ישראל, אשר אמון על הנחלת זיכרון השואה, לא אתן את ידי בשום אופן לעיוות אירועי השואה. לאחר התייעצות עם גורמי המקצוע המוסמכים, אני קובע באופן חד-משמעי שלהצהרה זו אין כל תוקף היסטורי ועובדתי. ישנו הבדל תהומי בין חוק פולני פסול, לבין גושפנקא רשמית של ממשלת ישראל לעיוותים ולשקרים. מוטב שלא תהיה שום הצהרה מאשר הצהרה שקרית עם חתימת ממשלת ישראל. הצהרה זו לא הובאה בפני הממשלה, אינה על דעת שרי הממשלה, אינה מקובלת עליי כשר החינוך ואני דורש מראש הממשלה לשנותה או לבטלה לאלתר, ולחלופין להביאה להצבעה בממשלה, שם בטוחני שתידחה". על דרישה זו נמסר מגורמים בסביבת ראש הממשלה: "הסיכום עם ממשלת פולין לא יעלה לדיון בממשלה".

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, מסרה: "המסמך של נתניהו וראש ממשלת פולין הוא חלק מתופעה מבישה עליה התרעתי בה נתניהו והליכוד חוברים למנהיגים ומפלגות אנטישמיות ונאו נאציות בעולם. נתניהו מפקיר את הקהילות היהודיות באירופה ואת זכר הנספים בנזיד עדשים. נתניהו מכר נשמתו לשטן במסמך שגדולי האנטישמים ומכחישי השואה באירופה היו חותמים עליו בשמחה. נתניהו נתן לגיטימציה היום לאנשים האלה. לא ייאמן שראש ממשלת ישראל מוכן פשוט למכור את ההיסטוריה של העם שלנו בשביל הקשקוש הזה ולפגוע באופן הזה במיליונים שנרצחו על אדמת פולין".

חברת הכנסת ציפי לבני אמרה: "החרפה שביצע נתניהו בזיכרון השואה על חשבון מדינת ישראל והעם היהודי כולו תיזכר לדיראון עולם. שוב התברר הפער בין נאומי נתניהו להסכמי הכניעה שלו. מי שמשתמש בשואה ללא הפסק - נתן תוקף מוסרי בשם העם היהודי לעיוות היסטורי מזעזע. אחרי הסיבוב הציני הפומבי של הפולנים, צריך להודיע מיידית על ביטול חד-צדדי של ההצהרה. הפולנים הוכיחו שהם רואים בנתניהו כלי למירוק עברם".

 מחנה ההשמדה אושוויץ
 

מחנה ההשמדה אושוויץ (getty images )

 

הבוקר, כאמור, פורסמה בעיתונים "ידיעות אחרונות" ו"הארץ" מודעה על עמוד שלם, שבה נוסח ההצהרה המשותפת של נתניהו ומורבייצקי, אותה נשאו בשבוע שעבר בעקבות הסרת הסנקציות הפליליות מ"חוק השואה". ההצהרה מכירה בנרטיב הפולני לגבי מלחמת העולם השנייה. כך למשל, נכתב בהצהרה כי "ברור לכל שהשואה הייתה פשע חסר תקדים שבוצע ע"י גרמניה הנאצית נגד העם היהודי, ובכלל זה נגד כל הפולנים ממוצא יהודי".

בהמשך ההצהרה נכתב כי ישראל ופולין הסכימו מאז ומעולם "על כך שהמונח 'מחנות ריכוז/השמדה פולניים' שגוי מיסודו ומפחית מאחריותם של הגרמנים להקמת המחנות הללו". על ממשלת פולין הגולה בתקופת המלחמה נכתב כי "ניסתה לעצור את הפעולות של הנאצים באמצעות העלאת המודעות בקרב בנות הברית המערביות לרצח השיטתי של יהודי פולין".

לבסוף נכתב בהצהרה: "אנו דוחים את הניסיונות להאשים את פולין או את האומה הפולנית בכללותה בזוועות שבוצעו על ידי הנאצים ומשתפי הפעולה שלהם מאומות שונות". מי שמימן את המודעה שפורסמה בעיתוני הבוקר הוא בנק פולני גדול, שנשלט כמעט לחלוטין על ידי משרד האוצר הפולני. פרסומה הוא חלק מקמפיין תעמולה שמנהלת ממשלת פולין בימים האחרונים, לאחר שהגיעה להסכם עם ישראל על "חוק השואה".

פקידים ישראלים בכירים אמרו לחדשות עשר כי בירושלים הופתעו מפרסום המודעות עם ההצהרה המשותפת של ישראל ופולין בעברית בעיתונות הישראלית. לדבריהם, הפולנים לא תיאמו עם ממשלת ישראל את המהלך ולא עדכנו מראש.

הפקידים הבכירים הוסיפו כי מדובר בהפרה של רוח ההבנות בין הצדדים כיוון שסוכם שהנוסח הרשמי היחיד של ההצהרה המשותפת עליו יחתמו הצדדים יהיה באנגלית. הם ציינו כי ישראל התעקשה שלא יהיה נוסח מוסכם בעברית או בפולנית ולכן נתניהו הקריא את ההודעה באנגלית בלבד בהצהרה שנתן לתקשורת בשבוע שעבר.