מחנה הריכוז וההשמדה אושוויץ, רויטרס

"ישראל הופתעה מפרסום ההצהרה המשותפת בנוגע לחוק השואה"

פקידים ישראלים בכירים אמרו לחדשות עשר כי הפולנים לא תיאמו עם ממשלת ישראל את המהלך. ב"יד ושם" מתחו ביקורת על ההצהרה. בנט: "ההצהרה היא חרפה רוויית שקרים ועיוותים"

  • פורסם ב:
  • 05/07/2018 12:49
  • |
  • עודכן ב:
  • 05/07/2018 14:50
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

פקידים ישראלים בכירים אמרו לחדשות עשר כי בירושלים הופתעו מפרסום המודעות עם ההצהרה המשותפת של ישראל ופולין בעברית בעיתונות הישראלית. לדבריהם, הפולנים לא תיאמו עם ממשלת ישראל את המהלך ולא עדכנו מראש.

הפקידים הבכירים הוסיפו כי מדובר בהפרה של רוח ההבנות בין הצדדים כיוון שסוכם שהנוסח הרשמי היחיד של ההצהרה המשותפת עליו יחתמו הצדדים יהיה באנגלית. הם ציינו כי ישראל התעקשה שלא יהיה נוסח מוסכם בעברית או בפולנית ולכן נתניהו הקריא את ההודעה באנגלית בלבד בהצהרה שנתן לתקשורת בשבוע שעבר.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

העובד הממורמר כמעט חשף סוד כמוס: מאחורי פרשת הסייבר החמורה

עיראק מתייבשת: המדינה אסרה על שתילת גידולים חקלאיים בקיץ

"ארב לה ודקר 8 פעמים": אישום נגד הגבר החשוד ברצח אשתו בחיפה

הפקידים הישראלים הבכירים ציינו כי משרד החוץ היה זה שהעביר את טיוטת ההצהרה המשותפת לפרופסורית דינה פורת, ההיסטוריונית הראשית של "יד ושם", כדי שתוודא האם הסעיפים שעוסקים בהיסטוריה מדויקים. "ההצהרה המשותפת אינה כוללת את כל העובדות ההיסטוריות שרצינו אבל ההתייחסויות ההיסטוריות שכן נמצאות בהצהרה אושרו ע"י פרופסור דינה פורת", אמר בכיר ישראלי. 

 נתניהו וראש ממשלת פולין
 

נתניהו וראש ממשלת פולין מורבייצקי( רויטרס)

 

בד בבד, הפקידים הישראלים הבכירים חשפו בפעם הראשונה את הרכב צוות המו"מ הפולני: שני חברים בפרלמנט האירופי מטעם מפלגת החוק והצדק, מפלגת השלטון בפולין. ראש הצוות היה ריסארד לגוטקו ששימש בעבר כשר החינוך של פולין וכראש לשכתו של נשיא פולין המנוח לך קצ'ינסקי. חבר הצוות השני היה תומאש פוריבה, שנחשב למקורב לראש ממשלת פולין, מטאוש מורבייצקי.

שר החינוך, נפתלי בנט, מתח ביקורת על ההצהרה: "ההצהרה המשותפת בין ראש ממשלת ישראל לבין ראש ממשלת פולין בעניין אחריות פולנים בשואה היא חרפה, רוויית שקרים ועיוותים ומחללת את זכרם של יהודים רבים שנרצחו על ידי פולנים. ההצהרה מתארת פעולה שיטתית כביכול של ממשלת פולין הגולה והמחתרות הפולניות לעזרה ולסיוע לעם היהודי. תיאור זה אינו תואם את המציאות. הפעולות היו מועטות ולא מרכזיות".

עוד הוסיף בנט: "ההצהרה גם מגמדת את חלקם של פולנים רבים שביצעו הלשנה, הסגרה ואף רצח יהודים ("אנו מכירים ומוקיעים כל מקרה.."), לעומת האדרה מספרית ("פולנים רבים") של חסידי אומות העולם, שהיו מופלאים, אך לא רבים. כלומר, הופכים את אנשי החסד הנדירים לתופעה נפוצה כביכול, ואת ארועי ההסגרה והרצח הנפוצים לנדירים. המציאות ההיסטורית היא שסיוע של פולנים ליהודים היה תופעה נדירה יחסית, ואילו פגיעה של פולנים ביהודים היתה רווחת. הניגודיות זועקת לשמיים".

נוסף לכך, מסר שר החינוך: "אני מכבד ומוקיר את הידידות בין המדינות כיום, אך כשר החינוך של מדינת ישראל, אשר אמון על הנחלת זיכרון השואה, לא אתן את ידי בשום אופן לעיוות אירועי השואה. לאחר התייעצות עם גורמי המקצוע המוסמכים, אני קובע באופן חד-משמעי שלהצהרה זו אין כל תוקף היסטורי ועובדתי. ישנו הבדל תהומי בין חוק פולני פסול, לבין גושפנקא רשמית של ממשלת ישראל לעיוותים ולשקרים. מוטב שלא תהיה שום הצהרה מאשר הצהרה שקרית עם חתימת ממשלת ישראל. הצהרה זו לא הובאה בפני הממשלה, אינה על דעת שרי הממשלה, אינה מקובלת עליי כשר החינוך ואני דורש מראש הממשלה לשנותה או לבטלה לאלתר, ולחלופין להביאה להצבעה בממשלה, שם בטוחני שתידחה".

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, מסרה: "המסמך של נתניהו וראש ממשלת פולין הוא חלק מתופעה מבישה עליה התרעתי בה נתניהו והליכוד חוברים למנהיגים ומפלגות אנטישמיות ונאו נאציות בעולם. נתניהו מפקיר את הקהילות היהודיות באירופה ואת זכר הנספים בנזיד עדשים. נתניהו מכר נשמתו לשטן במסמך שגדולי האנטישמים ומכחישי השואה באירופה היו חותמים עליו בשמחה. נתניהו נתן לגיטימציה היום לאנשים האלה. לא ייאמן שראש ממשלת ישראל מוכן פשוט למכור את ההיסטוריה של העם שלנו בשביל הקשקוש הזה ולפגוע באופן הזה במיליונים שנרצחו על אדמת פולין".

בעקבות פרסום המודעה, חברת הכנסת איילת נחמיאס ורבין פנתה במכתב לנתניהו. נחמיאס ורבין כתבה: "במקום שנתבשר אחרי חודשים של משא ומתן, שההצהרה המשותפת מובילה לחשבון נפש אמיתי, אנו מגלים שבפולין לא באמת קרה דבר. עליית האנטישמיות בפולין בעקבות ההצהרה, ברחובות כמו בפרלמנט, הינה בעייתית ביותר. חה"כ נחמיאס ורבין הוסיפה במכתבה: " אני דורשת ממך בעת הזאת, עם כל הרגישות, לפנות במחאה רשמית לראש ממשלת פולין על אופי השימוש בהסכמתה של ישראל להגיע להבנות סביב החוק הפולני, אם כי כאמור - ושיהיה ברור לכולנו - בהצהרה לה הסכמנו אנו נושאים באחריות לפשרה על זיכרון השואה, לא פחות".

 נפתלי בנט
 

נפתלי בנט(חדשות עשר )

 

גם ב"יד ושם" מתחו ביקורת על ההצהרה. מטעם ההיסטוריונים של "יד ושם" נמסר:

"הפרסום ב-27 ביוני 2018 על כוונת ממשלת פולין לתקן את התוספת לחוק "המכון הלאומי לזיכרון" השנוי במחלוקת שאושר ב-26 בינואר שנה זו בסיים הפולני, עורר תקוות כי מדובר בהתפתחות חיובית וצעד בכיוון הנכון. בהמשך לכך פורסמה הצהרה משותפת לראשי ממשלות פולין וישראל, שבה הוכרז על מחיקת אותם סעיפים מהתיקון לחוק (55a ו-55b), שהגדירו כעבירה פלילית שדינה מאסר עד שלוש שנים על כל התייחסות פומבית - "בניגוד לעובדות ההיסטוריות" - כי המדינה הפולנית או האומה הפולנית היו אחראים ו/או שותפים באחריות "לפשעים הנאציים שבוצעו על ידי הרייך השלישי". בדיקה מעמיקה על ידינו מעלה כי בקביעות ההיסטוריות, שהוצגו כעובדות שאין עליהן עוררין, יש טעויות חמורות והטעיות, וכי גם לאחר ביטול הסעיפים המדוברים מהותו של החוק נשארה על כנה, ובכלל זה האפשרות לפגיעה ממשית בחוקרים, במחקר החופשי ובזיכרון ההיסטורי של השואה.

הקביעות ההיסטוריות בהצהרה
בנוסח ההצהרה יש שורה של אמירות בעייתיות ביותר אשר חוטאות לידע ההיסטורי הקיים והמקובל בתחום. נוסח ההצהרה מגבה בפועל נרטיב שכבר הופרך במחקר שעיקרו: ממשלת פולין בגולה וזרועותיה המחתרתיות פעלו באופן מתמיד – בפולין הכבושה כמו גם מחוצה לה – בניסיון למנוע את השמדת יהודי פולין. במסגרת זו, הם יצרו "מנגנון של עזרה וסיוע שיטתיים לעם היהודי", ואף פעלו באופן תקיף כנגד פולנים שהסגירו יהודים. על פי ההצהרה, היו אמנם מקרים בהם פולנים התאכזרו כלפי יהודים, ברם "פולנים רבים" סיכנו את חייהם למען הצלת יהודים. 


התיעוד הקיים, כמו גם המחקר ההיסטורי בן עשרות השנים מצייר תמונה שונה לחלוטין: ממשלת פולין בגולה, שמושבה היה בלונדון, כמו גם ה"דלגטורה" (Delegatura- מיופה הכוח של ממשלה זו בפולין הכבושה) לא פעלו באופן נחרץ לאורך ימי המלחמה למען אזרחיה היהודיים של פולין. חלקים ניכרים של המחתרות הפולניות לא רק שלא סייעו ליהודים, אלא אף היו מעורבים לא פעם באופן פעיל ברדיפתם. 


גם בשאלת יחסי הכוחות שבין סיוע לרדיפה מציג המחקר ההיסטורי של שלושת העשורים האחרונים תמונה שונה לחלוטין: סיוע של פולנים ליהודים בתקופת השואה היה תופעה נדירה באופן יחסי; ופגיעה בהם ואף רציחתם הייתה תופעה רווחת. על אף קיומו של ארגון ההצלה המרשים ז'גוטה ("המועצה לעזרת יהודים") שנתמך על ידי ממשלת פולין בגולה, אין להשליך מפעילותו על כלל החברה הפולנית ואין לייחס את מעשיו אלו לכלל מוסדות המחתרת הפולנית. זאת ועוד, עיון בתיעוד ובמחקר מעלה כי אפילו פולנים שניסו לעזור ליהודים הנרדפים פחדו משכניהם הפולנים לא פחות מאשר חששו מהכובש הגרמני. הניסיון להאדיר את הסיוע שהוגש ליהודים ולהציג אותו כתופעה רווחת כמו גם הניסיון למזער את חלקם של הפולנים ברדיפת היהודים, הוא לא רק פגיעה באמת ההיסטורית, אלא אף בזיכרון גבורתם של חסידי אומות העולם.


ההצהרה אף מנתקת, באופן פסול, את אסונם של היהודים מההקשר ההיסטורי הקונקרטי ומהמציאות שהתקיימה בפולין הכבושה בימי המלחמה בטענה כי בתקופת המלחמה "אנשים מסוימים, ללא קשר למוצאם, דתם או השקפת עולמם, חשפו את הצד האפל ביותר שלהם". מעבר לרמיזה המקוממת כי גם יהודים ביטאו "את הצד האפל ביותר שלהם בתקופה זו" הרי אלה ש"חשפו את הצד האפל ביותר שלהם בתקופה זו" – בהקשר של החוק הספציפי שעומד על הפרק, חוק המבקש להיאבק במאשימי "האומה הפולנית" – לא היו אנשים חסרי זהות. היו אלו פולנים אתניים קתולים, ששיתפו פעולה עם הכובש הגרמני השנוא עליהם ברדיפת אזרחיה היהודים של פולין.


באופן דומה, אנו דוחים בתוקף את הניסיון להעמיד את תופעת האנטישמיות לצד האנטי-פולניות. חובה לשרש את המושג המטעה והמוטעה של 'מחנות השמדה פולניים'. אך כינוי תופעה זו כ"אנטי-פולניות" הוא אנכרוניסטי מהיסוד, ואין לו דבר במשותף עם האנטישמיות.

התיקון לחוק בנוסח שנשאר על כנו
ביטול הסעיפים בעלי הסנקציות הפליליות הוא ללא ספק חשוב. עם זאת, ביטול זה גם השמיט את ההחרגה המפורשת של המחקר האקדמי ושל היצירה האמנותית מלשון התיקון לחוק. על כנם נשארו סעיפים אחרים,  המאפשרים תביעה על פי הדין האזרחי על פגיעה בשמה הטוב של הרפובליקה של פולין ושל האומה הפולנית. על פי ההצהרה המשותפת חופש הביטוי והמחקר ההיסטורי ביחס לשואה יוכלו להתקיים ללא כל חשש מהליכים משפטיים. בה בעת, דבר זה אינו עולה בבירור מתיקון החוק. עמדתנו העקרונית היא כי כל ניסיון לקבוע את גבולות השיח האקדמי והציבורי  של דיון בסוגיות היסטוריות ואת כיווניו על ידי חקיקה וענישה הוא פסול ומהווה פגיעה ממשית במחקר".

נוסח ההצהרה המשותפת של נתניהו וראש ממשלת פולין

נוסח ההצהרה המשותפת של נתניהו וראש ממשלת פולין( הארץ)

 

מוקדם יותר היום כאמור פורסמה בעיתונים "ידיעות אחרונות" ו"הארץ" מודעה על עמוד שלם, שבה נוסח ההצהרה המשותפת של נתניהו ומורבייצקי, אותה נשאו בשבוע שעבר בעקבות הסרת הסנקציות הפליליות מ"חוק השואה". ההצהרה מכירה בנרטיב הפולני לגבי מלחמת העולם השנייה. כך למשל, נכתב בהצהרה כי "ברור לכל שהשואה הייתה פשע חסר תקדים שבוצע ע"י גרמניה הנאצית נגד העם היהודי, ובכלל זה נגד כל הפולנים ממוצא יהודי".

בהמשך ההצהרה נכתב כי ישראל ופולין הסכימו מאז ומעולם "על כך שהמונח 'מחנות ריכוז/השמדה פולניים' שגוי מיסודו ומפחית מאחריותם של הגרמנים להקמת המחנות הללו". על ממשלת פולין הגולה בתקופת המלחמה נכתב כי "ניסתה לעצור את הפעולות של הנאצים באמצעות העלאת המודעות בקרב בנות הברית המערביות לרצח השיטתי של יהודי פולין".

לבסוף נכתב בהצהרה: "אנו דוחים את הניסיונות להאשים את פולין או את האומה הפולנית בכללותה בזוועות שבוצעו על ידי הנאצים ומשתפי הפעולה שלהם מאומות שונות". מי שמימן את המודעה שפורסמה בעיתוני הבוקר הוא בנק פולני גדול, שנשלט כמעט לחלוטין על ידי משרד האוצר הפולני. פרסומה הוא חלק מקמפיין תעמולה שמנהלת ממשלת פולין בימים האחרונים, לאחר שהגיעה להסכם עם ישראל על "חוק השואה".