העובד הממורמר כמעט חשף סוד כמוס: מאחורי פרשת הסייבר החמורה

אין נפגעים ולא נגרם נזק אבל "NSO" וישראל מתקשות להסתיר את המבוכה לאור העובדה שתוכנת ריגול, ששימשה בעבר למניעת טרור, הייתה עשויה להגיע לגורמים עוינים • פרשנות

נתחיל מהסוף. אין נפגעים ואין נזק. ועדיין, קשה להסתיר את המבוכה.

"NSO" לא מוכרת לציבור הישראלי וגם לא מנסה להפוך למוכרת בישראל. השוק שלה בחו"ל, חשאיות עושה לה טוב וראשי התיבות מזכירים את ה-"NSA" האמריקני לפחות בצליל. ראשי התיבות הם בכלל האות הראשונה משלושה שמות: ניב, שליו, ועמרי. האבות המייסדים. היום החברה היא בעיקר "SO" כי ניב כרמי פרש לאחר ההקמה ב-2010. שליו חוליו ועמרי לביא, הם שני צעירים, בשנות ה-30 לחייהם, שבאו הכי רחוק מ-8200.

החברה שהם ממנכ"לים שווה יותר ממיליארד דולר והייחודיות שלה היא תוכנת ריגול שמאפשרת השתלטות על טלפונים סלולריים. הלקוחות שרוכשים את התוכנה הם גופי מודיעין בחו"ל. עשרות גופים כאלה מחזיקים ביכולות סייבר התקפי מהיעילות בעולם בזכות הבייבי של שני הסטודנטים שהכירו במרכז הבינתחומי. כך למשל, בעבר היו לא מעט פרסומים בעולם, שיכולות התקיפה של תוכנת הריגול הגיעו לגופי מודיעין שהפרו את החוזה, והשתמשו בה כדי לעקוב אחר עיתונאים, יריבים פוליטיים ופעילי זכויות אדם.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

עיראק מתייבשת: המדינה אסרה על שתילת גידולים חקלאיים בקיץ

"ארב לה ודקר 8 פעמים": אישום נגד הגבר החשוד ברצח אשתו בחיפה

הופעה פומבית ראשונה מאז המעצר: הוקרא כתב האישום נגד גונן שגב

"NSO" מחתימה את הלקוחות בהסכמים גרנדיוזיים שהשורה התחתונה בהם היא לרגל רק לצורכי מניעת טרור ופענוח פשעים. אבל לחבר'ה המבריקים מישראל אין באמת יכולת לדעת האם הגופים שרכשו את התוכנה מפירים או אינם מפירים את ההסכם. הם ניזונים בעיקר "ממודיעין גלוי". בחלק מהמקרים, יש להם יכול לנתק את התוכנה מרחוק והם עשו את זה כמה פעמים.

 מערכת ריגול מתקדמת. אילוסטרציה
 

סייבר. אילוסטרציה( fotolia)

 

בזכות תוכנת הריגול, גופי ביטחון הצליחו למנוע פיגועי התאבדות בתחנות מטרו באירופה ויש להם שורה ארוכה של הצלחות שהביאו להצלת חיי אדם. יחד עם זאת, בואו לא ניתמם. סביר להניח שראשי ממשלה ונשיאים, אולי אפילו שרים במדינות שתוכנת הריגול נמצאת בארסנל כלי התקיפה שלהן, קורצים לעבר הפיתוח הישראלי האיכותי. וכאן מתחילות שאלות אתיות רבות. האם מותר לעקוב אחר עיתונאי שממומן ע"י גוף טרור? האם לגיטימי להפעיל את תוכנת הריגול נגד קטינים? ואם הקטין, הוא בנו של בכיר סוחרי הסמים בעולם?

בסופו של יום, מייסדי החברה הם ישראלים פטריוטים שאוהבים את המדינה. חוליו אף משרת במילואים. הם בכל זאת גדלו על ערכים מסוימים. אבל הם גם לא תמימים, והם מבינים שגור אריות קטן שגדל בהרצליה, עלול לטרוף לבסוף למישהו את האיברים הפנימיים במקסיקו כשהוא מגיע לבגרות. אין להם שליטה עליו. רק יכולת להרוג אותו מרחוק.

ל-"NSO" יש 600 עובדים בישראל, ורובם מגיעים לשם בשיטת " חבר מביא חבר". אבל יש גם חריגים, כאלה שמגיעים דרך חברות השמה. אחד מהם, ששמו עדיין אסור בפרסום, עמד בפני פיטורים, איש מוזר ומתבודד שלא עמד בציפיות מנהליו. הוא היה עובד בדרג בינוני, אך עם גישה לקוד של תוכנת הריגול.

העובד החליט לנקום על פיטוריו וכך מצא דרך לחבר התקן חיצוני ששאב חומר רב. האיש התחמק מלהגיע לשימוע, ובמקביל החברה קיבלה התראות, שכנראה מישהו החל בגניבת מידע סודי. המזל של חוליו ולביא, כזה שלא היה מבייש את פורסט גאמפ, פעל. "הגורם הזר" שהעובד הממורמר יוצר איתו קשר על מנת למכור את שלד הקוד של תוכנת הריגול, הוא כנראה מגה "מאכער" שנחשב חבר קרוב של חוליו.

וכך, רשויות החוק ביצעו את המעצר, השב"כ וידא שיכולות הסייבר לא הגיעו בטעות לידיים הלא נכונות, הלקוחות עודכנו בניסיון הגניבה הכושל ובית המשפט החל בעבודתו עם הגשת כתב האישום. רוב הגופים האלה, די מנוסים בניסיונות בגידה, וגניבה. אף אחד לא התרגש יותר מדי, והמוניטין של "NSO" נשרט קלות.