גן ילדים (אילוסטרציה), fotolia

"חוק הפיקוח": הצעה חדשה תחייב הוצאת רישיון למעונות יום

השרים חיים וכץ ומשה כחלון יגישו את ההצעה ביום ראשון הקרוב. החוק יקבע הסדר פיקוח על התנאים במעונות וסמכויות מפקחים ואכיפה. כץ: "מדובר בפריצת דרך"

שר העבודה והרווחה חיים כץ ושר האוצר משה כחלון יביאו ביום ראשון לשולחן הממשלה חוק לפיקוח והסדרה של מערך המסגרות לגיל הרך, שיקבע חובת רישוי למעונות. 

החוק יקבע לראשונה הסדר פיקוח על התנאים במעונות לצד יצירת כלי אכיפה מנהליים, סמכויות מפקחים והוראות עונשין. "מדובר בפריצת דרך", אמר השר כץ, "עשינו את הטוב ביותר במסגרת התקציב שמשרד האוצר הקציב לנושא. התחלנו במהלך שיבטיח את שלומם של ילדי ישראל, נחזק את הפיקוח ונקבע סטנדרט גבוה וברור להפעלה כיאה לילדנו הקטנים".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

עיראק מתייבשת: המדינה אסרה על שתילת גידולים חקלאיים בקיץ

אישום: תכנן למכור תוכנת ריגול באופן שיפגע בביטחון המדינה

על עמוד שלם בעיתוני הבוקר: הצהרת נתניהו וראש ממשלת פולין

 תיעוד התעללות בגן ילדים בצפון
 

תיעוד התעללות בגן ילדים בצפון (חדשות עשר )

 

ההצעה הממשלתית תטיל חובה על בעלי מעון יום לפעוטות להוציא רישיון הפעלה אשר יינתן מהממונה על מעונות במשרד העבודה והרווחה והשירותים החברתיים. תוקפו של הרישיון יהיה לשנה ולממונה תהיה הסמכות לחדש אותו לתקופות נוספות של שנתיים, ולאחר מכן לחמש שנים. שר האוצר כחלון מסר כי "הסיכום אליו הגענו מאפשר את הגברת הביטחון, השמירה והפיקוח על היקר לנו מכל – הילדים שלנו. קידום מהלך זה לצד הצעתה של חברת הכנסת ד"ר יפעת שאשא ביטון שמסדירה את נושא התקנת המצלמות בגנים, יעניקו ביטחון רב יותר לילדים, להורים ולא פחות חשוב מכך, יסייעו לשמור על שמן הטוב של הגננות והסייעות ששומרות על הילדים שלנו".

על מנת להבטיח את העמידה בחוק, הממונה על מעונות היום יקבל כלי אכיפה מנהליים לצד סמכויות אכיפה והרתעות פליליות. בין הכלים יהיו סמכות למתן צו מנהלי לסגירת מעון, הטלת עיצומים כספיים על הפרות ספציפיות שנקבעו בחוק והתראות מנהליות. כל זאת לצד הוראות עונשין שלפיהן הפעלת מעון יום ללא רישיון או בניגוד לתנאי הרישיון – הן עבירות פליליות.

 שר הרווחה, חיים כץ
 

שר הרווחה, חיים כץ( חדשות עשר)

 

חוק הפיקוח יחול תחילה על מעונות יום אשר שוהים בהם 28 פעוטות לפחות, לאחר מכן על מעונות שבהם 18 נפשות, עד שבתום השנה השישית הוא יחול על כל מעון עם שבעה ילדים לפחות.. התקציב שניתן להסדרת המסגרות לילדים בגילאי 0-3 יעמוד על 280 מיליון שקלים, והוא יכלול הקצאת כוח אדם נוסף, הבטחת אכיפה אפקטיבית, הדרכה והכשרה של מטפלות ולצורך סבסוד התקנת מצלמות במעונות.

אתמול עברה בקריאה טרומית הצעת החוק של ח"כ יפעת שאשא ביטון (כולנו) להצבת מצלמות אבטחה במעונות יום ובפעוטונים. בדומה לחוק הפיקוח, קידום חוק המצלמות, הקובע כי ייעשה שימוש בחומרים המצולמים רק במסגרת חקירה, יהיה חלק ממהלך ממשלתי כולל להחלת פיקוח על מעונות היום.

בשבועות האחרונים נחשפו מקרים רבים שבהם גננות וסייעות התעללו בפעוטות. ביום שלישי נעצרה גננת בת 49 בחשד לאלימות בגן ילדים בפתח תקווה, ובתחילת השבוע הוגש כתב אישום נגד שלוש סייעות מגן ילדים אחר בעיר בגין ריבוי עבירות של תקיפת חסר ישע והתעללות. נוסף לכך, לפני כחודש הוגש כתב אישום נגד אינה סקיבנקו, הסייעת שהואשמה בהריגת התינוקת יסמין וינטה לפני כחודש וחצי בפתח תקווה. מכתב האישום עולה כי הסייעת, תושבת ארעית מאוקראינה בת 23 שעבדה בגן הילדים בשלוש השנים האחרונות, הטיחה את התינוקת על מזרן, זרקה עליה שמיכה, נשכבה עליה וצפתה במכשיר הסלולרי עד שמתה. כמו כן, נכתב כי בהזדמנויות רבות ושונות במהלך עבודתה התעללה הנאשמת בתינוקות, במה שהפך "כדבר שבשגרה".