יו"ר העמותה שהורשע בפרשת "ישראל ביתנו": "החזון שלנו התמוטט"

מתן דהן, שהורשע וקיבל עבודות שירות, סיפר על השלכות המקרה: "המדינה שילמה מחיר, השאלה אם זה שווה לה". סגנו: "מחקו את כתב האישום שלי, כי אנחנו לא פושעים" • המקור

בשבוע שעבר, במסגרת סיום פרשת ישראל ביתנו ומתן גזר דין בפרשה, קיבל מתן דהן, יו"ר עמותת "איילים" לשעבר, שהורשע במתן שוחד, עבודות שירות כעונש. זאת, עקב העובדה כי היה שותף לכך שכספים קואליציוניים שקיבלה העמותה מישראל ביתנו – הוחזרו למפלגה במספר דרכים לא חוקיות, ובהן העסקת המדליסט האולימפי מיכאל קלגנוב. על פי כתב האישום, דהן עשה זאת על מנת לקדם את העמותה שבראשה עמד.

הרשעתו של מנהל עמותה שלה זכויות רבות, אינה דבר של מה בכך. בזמן שדאוד גודובסקי, מקורב לפאינה קירשנבאום, הורשע בשבע שנות מאסר, השופט צבי גורפינקל כתב בגזר דינו של דהן מילים מרוככות מאוד. "מאחר וכל החיים שלכם גם ככה עשיתם עבודות שירות, זה לא מאסר עם כתם של קלון", ציין גורפינקל. "אני מקווה שלא תתייאש מהדברים האלה שפעלת ותמשיך בעשייתך, למרות אי הנעימות הגדולה שנגרמה כאן".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הסירו את השדים מהעבר: החגיגה האנגלית לאחר הניצחון ההיסטורי

שקר החן: מתי משרד הבריאות יסדיר את תחום היופי הפרוץ?

הרעל שפגע בשני האזרחים בבריטניה - אותו הגז שלו נחשף סקריפל

 מתן דהן ודני גליקסברג , מקימי עמותת איילים
 

מתן דהן ודני גליקסברג , מקימי עמותת איילים (חדשות עשר)

 

עמותת "איילים" הקימה כפרי סטודנטים רבים, שבהם התגוררו כ-700 איש, ופעלה בדרכים רבות על מנת להגשים את חזונם של מתן דהן וחברו וסגנו, דני גליקסברג – הבאת מעמד הביניים בישראל על מנת להפריח את השממה בנגב. אולם, בעקבות המקרה נפגעה העמותה באופן קשה.

"החזון שלנו התמוטט, קרס. בלי הפרשה הזו בכל עיירת פיתוח היה היום גרעין התיישבות ש'איילים' יצרה. אני חושב שמפת ההתיישבות גם הייתה נראית אחרת ", אמר דהן, "זה מחיר שהמדינה ואנחנו כולנו שילמנו, ושכל אחד יעשה בבית את החשבון. יכול להיות שזה באמת מחיר ששווה לשלם אותו בשביל עולם ערכים אחר".

דהן קיבל את הסכם הטיעון, רק בתנאי שחברו יזוכה מכל אשמה. אולם לטענתו, ההחלטה התקבלה מתוך רצון לסגור את הסיפור מהר ובלי להתיש את עצמו. "מחקו את כתב האישום שלי, כי אנחנו לא פושעים", אמר גליקסברג, "בשביל עבודות שירות 'פקקטה' היו מוחקים לעבריין את כתב האישום?".

 מתן דהן ודני גליקסברג , מקימי עמותת איילים
 

מתן דהן ודני גליקסברג , מקימי עמותת איילים( חדשות עשר)

 

"אין מפלגה שלא ביקשה בקשות", הסביר גליקסברג, "כשיש מיונים ל'איילים', אני מקבל טלפונים כל היום מכל פקיד במדינת ישראל שרוצה שהבן שלו יתקבל. בלי להתבלבל, מתקשרים ואומרים - 'אתה יודע שהבן שלי במיונים'. ראש עיר שרוצה שתיקח קבלן מסוים, ופקיד בכיר אחר שהבת שלו רוצה לעבוד ב'איליים'. אם אתה יוצא עם דגל אדום, 'אני לא מתעסק עם אף אחד שהוא טיפה הולך הצידה מהתלם' - אז לא יהיה 'איילים'".

 "הבנו שזה גדול עלינו באלף מידות. אתה נתקעת פה באיזו פרשה ענקית שאתה אולי הזנב של הזנב שלה", ציין מתן, "אתה בתוך איזה משחק דומינו כזה. היום להקים תנועה מאפס עם הרבה תקציבים ומעורבות ממשלתית - זה פחד אלוהים".