הופעה פומבית ראשונה מאז המעצר: הוקרא כתב האישום נגד גונן שגב

פרקליטו של השר לשעבר המואשם בריגול חמור אמר ביציאה מהדיון הראשון במשפטו: "מאמינים שבתום ההליך תחזור הפרשה לממדיה הטבעיים". מעצר שגב הוארך עד תום ההליכים

חודש וחצי לאחר שנעצר בחשד לריגול למען איראן ושבועיים לאחר התפוצצות הפרשה, משפטו של שר האנרגיה לשעבר, גונן שגב, החל הבוקר (חמישי) בבית המשפט המחוזי בירושלים, בהקראת כתב האישום שנעשתה בנוכחותו. בית המשפט קיבל את בקשת הפרקליטות והאריך את מעצרו של שגב עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

משה מזור, עורך דינו של גונן שגב, אמר ביציאה מהדיון: "טרם קיבלנו את כל חומרי החקירה בתיק. יש צו איסור פרסום די גורף על פרטי הפרשה, לכן היכולת שלנו לשתף בטענותיו של שגב היא מועטה ביותר ומוגבלת. הטענות יישמעו בפני הרכב השופטים. אנחנו מאמינים ומקווים שבתום ההליך המשפטי, הפרשה תחזור לממדים הטבעיים שלה ותקבל את הפרופורציות הנכונות".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

"בגילי אני צריכה לארוז מזוודות?": הדילמות סביב "פינוי-בינוי"

הסירו את השדים מהעבר: החגיגה האנגלית לאחר הניצחון ההיסטורי

שקר החן: מתי משרד הבריאות יסדיר את תחום היופי הפרוץ?

גאולה כהן מפרקליטות מחוז ירושלים, התובעת במשפט, הוסיפה: "התיק יתנהל בדלתיים סגורות בשל צורכי ביטחון, חשוב שכולם ישתדלו לא להוציא דברים מהקשרם". היא הוסיפה כי הפרקליטות תעשה מאמץ להתיר לפרסום פרטים מהמשפט, וציינה כי "קשה להתעלם מחומרת הפרשה".

 גונן שגב
 

גונן שגב (חדשות עשר)

 

שגב מואשם בעבירות ריגול חמורות, כגון ריגול ומסירת מידע לאויב, שהעונש עליהן הוא מאסר העולם. על פי כתב האישום, שגב מסר לאיראנים שמות של אישים במערכת הביטחון, שחלקם צפויים להיות עדי תביעה בתיק. חוות הדעת של השב"כ מונעת שחרור פרטים נוספים בפרשה, כיוון שלטענת הארגון דבר זה יפגע בביטחון המדינה.

"אמרתי לאיראנים שחשתי כעס ואכזבה מישראל ואני לא מתכוון לחזור לישראל", טען שגב בחקירתו, "עשיתי זאת כדי ליצור אצלם אמון". במערכת הביטחון הדגישו כי שגב לא הופעל בידי קהילת המודיעין הישראלית, ולא עדכן איש על מעשיו. כמו כן, הבהירו כי החקירה הסמויה נגד שגב התנהלה במשך זמן רב לפני שנעצר.

בשל המוניטין שצבר כרופא מערבי בניגריה, השר לשעבר היה בקשר עם שגרירויות זרות בבירה אבוג'ה, כולל איראן. מפרטי הפרשה עולה כי השגרירות באיראן יצרה עמו קשר כדי שייתן חוות דעת רפואית על השגריר האיראני. כמו כן, מפעיליו האיראנים שאלו אותו בנוגע למבנים ארגוניים של ארגוני ביטחון בישראל, והוא אף מסר להם מידע שאליו נחשף כשר האנרגיה והתשתיות בעניין תחום החשמל והאנרגיה

שגב נמצא כעת במעצר בכלא גלבוע. למרות העבירות הביטחוניות שבהן הוא מואשם, הוא הושם באגף הפלילי, לצד אסירים אחרים וללא פיקוח מיוחד. גורמים בכירים בשב"ס, ובהם גורמי מודיעין, אומרים כי שגב מתוכנן גם בהמשך לשבת באגף עם אסירים פליליים אחרים וכי הוא לא מוגדר "אסיר בסיכון גבוה".

 גונן שגב עם יצחק רבין
 

גונן שגב עם יצחק רבין (יעקב סער, לע"מ)

 

המשמעות של תנאי הכליאה הנוחים יחסית לעבירות המיוחסות, היא שככל הנראה, שגב לא מחזיק בסודות מדינה. לכן, הסיכוי שימסור מידע רגיש או יסחט ע"י גורמים פליליים נראה כרגע נמוך - אולם הדבר ישתנה אם יעלה מידע חדש נגד השר לשעבר. דבר נוסף שאפשר לשים אותו בתא עם אסירים אחרים, היא שמצבו הבריאותי והנפשי הוא טוב.

ע"פ עדויות שהגיעו לחדשות עשר, שגב, ששינה את שם משפחתו כשהגיע לניגריה לשם נעוריה של אמו, וונדרמן, יצר קשר עם איש עסקים ישראלי בעל חברת תשתיות גדולה במדינה. אותו איש הציע לשגב להקים מרפאה בה יוכל לטפל בעובדי החברה. "המרפאה לא הייתה רשומה על שמו של שגב אלא על שמם של אנשי עסקים ישראלים", אמר יימי סמסון, עיתונאי ניגרי. בשיחה עם חדשות עשר, איש העסקים הישראלי הכחיש את הקשר עם שגב: "אני לא קרוב אליו, ולא בטיח".

 גונן שגב לפני מעצרו בניגריה
 

גונן שגב לפני מעצרו בניגריה (חדשות עשר)

 

איש עסקים ישראלי נוסף שטופל ע"י שגב בניגריה, סיפר לחדשות עשר על קשרי הקהילה הישראלית והיהודית במדינה עמו: "הרבה ישראלים, כולל אני, השתמשנו בשירותי המרפאה שלו", אמר, "זה נוח כי הוא ישראלי, למרות העבר הבעייתי והמפוקפק שלו". איש העסקים גם העיד ששגב הרבה לנסוע לאירופה: "הייתי איתו על כמה טיסות ואני יודע שהוא טס המון ב'טורקיש איירליינס'", סיפר, "הוא תמיד אמר שהוא נוסע להביא תרופות מאירופה למרפאה, אולי הוא השתמש בפלטפורמה של הטיסות לאירופה כדי להיפגש עם האיראנים".

שירותי הביטחון מעריכים כי שגב פעל מתוך רצון לנקום בישראל. השר לשעבר, כך מעריכים, זעם על ישראל ששללה ממנו את רישיון הרופא לצמיתות. האיראנים זיהו את ההזדמנות, הזמינו אותו לביקור רפואי בשגרירותם באבוג'ה בירת ניגריה, והוא התנדב לתפקיד.

כאמור, לפני כשבועיים הותר לפרסום כי שגב נעצר בחשד לביצוע עבירות של סיוע לאויב במלחמה ובריגול נגד מדינת ישראל. בתום חקירתוהגישה פרקליטות מחוז ירושלים (פלילי) נגד שגב כתב אישום לבית המשפט המחוזי בירושלים בגין עבירות אלו וכן בגין ריבוי עבירות של מסירת ידיעה לאויב. כתב האישום אושר בידי היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה