נלה דבורקיה, קשישה שביתה מיועד לקחת חלק בפינוי בינוי, חדשות עשר

"בגילי אני צריכה לארוז מזוודות?": הדילמות סביב "פינוי-בינוי"

דיירים רבים, חלקם מאוכלוסיות מוחלשות, מסרבים לקחת חלק בתמ"א 38 וחוששים לגורלם במקרה שיפונו. מנגד, הקבלנים טוענים שהפתרונות המוצעים אינם ישימים ויעכבו את הבנייה

ברקע ההצבעה בכנסת על חוקי ה"פינוי-בינוי" ותמ"א 38, שתיערך בשבוע הבא, גוברות המחלוקות בנוגע לפתרונות המוצעים לאנשים שאינם מעוניינים שדירתם תשופץ, ומכונים "סרבנים".

מצד אחד, טוענים ארגונים חברתיים כי מדובר בפגיעה באוכלוסייה שרובה מוחלשת, כגון קשישים או משפחות מרקע חברתי-כלכלי נמוך. מנגד, טוענים חברות הבנייה כי הפתרונות המוצעים אינם ישימים, וכי מצב זה יתקע פרויקטים וייתן פתח לסרבנים שמנצלים את המצב כדי לסחוט את הקבלנים.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הסירו את השדים מהעבר: החגיגה האנגלית לאחר הניצחון ההיסטורי

שקר החן: מתי משרד הבריאות יסדיר את תחום היופי הפרוץ?

הרעל שפגע בשני האזרחים בבריטניה - אותו הגז שלו נחשף סקריפל

 נלה דבורקיה, קשישה שביתה מיועד לקחת חלק בפינוי בינוי
 

נלה דבורקיה, קשישה שביתה מיועד לקחת חלק בפינוי בינוי (חדשות עשר)

 

קשישים רבים חוששים שיאולצו לפנות את בתיהם. "לקחתי הלוואות מכל הארגונים וחשבתי שבסוף החיים שלי יש לי גג על הראש, ופתאום בא פרויקט תמ"א", סיפרה נלה דבורקינה, ניצולת שואה בת 85, שגרה כבר כמעט 40 שנה בדירה שרכשה בבת ים, "בגיל שלי ועם בעיות הבריאות שלי, אני לא יכולה לגור בבניין שבונים בו תמ"א 38. אני צריכה לקחת את המזוודות שלי ולטייל? אני לא בת 20. אני ביקשתי דירה שכורה, הם אמרו 'לא'".

החוק החדש אמור להבטיח שאותם דיירים יקבלו דירה חלופית, פיצוי הולם או דיור מוגן. אולם, לטענת הקבלנים, הוא מאפשר פרצה לסרבנים שמנסים לסחוט אותם. כך למשל, בתיעוד שיחה שהגיע לידי חדשות עשר, נשמע אדם מבקש שתי דירות ושתי חניות בעבור הסכמתו לפרויקט.

 בניין של פרויקט פינוי בינוי
 

בניין של פרויקט פינוי בינוי (חדשות עשר)

 

"אני היום הרסתי את הבניין ה-18, אני יכול להגיד לך שעם כל שנה, אני הורס פחות", אמר שלשום אחד הקבלנים בדיון בוועדת הרפורמות בכנסת. "לחוק 'הדייר הסרבן', שנועד לעודד את הפרויקטים ודווקא להוציא אותם לפועל, הוכנסו בדיוק בדקה ה-90 סעיפים שקשורים לדייר הסרבן שהוא קשיש", אמר עומר גוגנהיים, מנהל חטיבת ההתחדשות העירונית ב"אשדר". "זאת, עם פתרונות לא ישימים. ברגע שזה המצב - הפרויקטים ירדו לטמיון".

"אי אפשר שלא יקרו פריוקטים של התחדשות כמו פינוי-בינוי וגם אי אפשר פשוט להעיף קשישים וזהו", אמרה ח"כ רחל עזריה. "אנחנו צריכים למצוא את הדרך שיהיו פרויקטים ולתת את המענה והמעטפת הכי טובים לקשישים".

גם במידה והחוק יאושר, בממשלה כבר חושבים על רפורמות הבאות בנושא, כיוון שברור לכול שהעמידה ביעדים של התחדשות עירונית רחוקה מהמצופה. כעת, נשקלת האפשרות להוריד את הרוב הדרוש על מנת להוציא לפעול את הפרויקטים, שעומד כיום על 80% מדיירי הבניין. במידה ומדובר באוכלוסיות חלשות – הכוונה כי התהליך ילווה בעובדים סוציאלים.