שיטת יו"ר קק"ל: כספי תמיכה לגופים ולחברות של מקורבי עטר

דני עטר ביקש לתת חסות בסכום חריג לוועידה של אתר YNET, חרף ההתנגדויות. קק"ל אף נתנה 50,000 שקל למכון שבו היו"ר - תומך של עטר ב"עבודה" • תחקיר

שיטת עטר, חלק שני: תחקיר חדשות עשר חושף כיצד דני עטר, יו"ר קק"ל, פעל לכאורה למימון פרויקטים של חבריו ותומכיו במפלגת העבודה מכספי קק"ל, ונתן לכאורה תפקיד לשותפו הפוליטי.

בימים אלה מבקר המדינה החל בבדיקת פרויקט שתוקצב על ידי קק"ל של שדרוג אגמון החולה, שעיקרו הקמת מרכז מבקרים מפואר שנועד בין היתר להגדיל משמעותית את היקף התיירים לאזור. הפרויקט באחריות ירון אוחיון, מי שאחראי על הפרויקטים והקרקעות בקק"ל, וגם היו"ר לשעבר של קבוצת הכדורסל גליל גלבוע.  את הפרויקט מבצעת חברת "דקל א.ח.ר" שבבעלות חיים אוחיון. הבעלים של גליל גלבוע. המבקר בודק האם יש טעם נפגם בהחלטת קק"ל להרחיב באופן משמעותי את הפרויקט.

 דני עטר מנכל קקל
 

דני עטר מנכל קקל(חדשות עשר )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

מדוע עיריית י-ם מסרבת להקצות מבנה קבע עבור הקהילה הגאה?

היסטוריה באתלטיקה: נשבר שיאה של אסתר רוט שחמורוב

מסורבת גט כבר שמונה שנים: "אני נחסמת על ידי המדינה"

ירון אוחיון: "זה החלק החדש שאנחנו עושים אותו בשביל לתת נוחות לציבור, ולכן הוא גדל לאזור ה-120 מיליון שקל. מרכז מבקרים זו עבודה אחת, כל התוכניות של הפיתוח – יוצאים מכרזים חדשים".

מאז שדני עטר נכנס לקק"ל, דווח על עוד ועוד אנשי מפלגת העבודה ומכרים מהבית, הגלבוע, שהחלו לעבוד בארגון. כך כל ארבעת יועציו, ראש המטה הפוליטי, היועצות מהכנסת, קבלני קולות, וחברי מפלגה מהמחנה שלו.

לפני שמונה חודשים הוא החליט לתת תפקיד גם לעו"ד ירון שביט, נציג הרפורמים ויו"ר הסיעה המשותפת של העבודה של עטר והתנועה הרפורמית, השותפה הקואליציונית החשובה ביותר שלו בקק"ל. שביט מצדו טען בפני חדשות עשר כי לא מדובר בניגוד עניינים.

עדת ההתקשרויות המיוחדות היא זו שמאשרת מדי שנה העברת כספים לעשרות גופים בתמורה לפרסום של קק"ל. עד היום לא הוגדרו קריטריונים למי נותנים חסות ובאילו תנאים. מאות בקשות בכלל לא עולות לדיון. מה שעולה הוא מה שהיו"ר מעוניין בו.

ירון אוחיון, בכיר בקקל
 

ירון אוחיון, בכיר בקקל (חדשות עשר )

 

במייל של עובד אגף ההתקשרויות, רם פרנק, הוא עדכן את מנהלת האגף, במי יועצו של עטר, אייל אוסטרינסקי, מבקש לתמוך. אוסטרינסקי לחדשות עשר: "אין לי מושג במה מדובר, גם מעדיף שלא לדבר כי הרבה זמן כבר לא בארגון".

כך למשל, מכון אבשלום לידיעת הארץ מעולם לא קיבל כספים מקק"ל. זמן קצר לאחר שעטר נבחר הוועדה החליטה הוועדה לתמוך במכון בסכום של 50,000 שקלים. יו"ר המכון הוא משה סמיה, יו"ר מרחב נתניה בהסתדרות, בסיעה של ניסנקורן, פעיל בולט במפלגת העבודה ותומך נלהב של עטר. "זה שקק"ל לא תמכה עד היום במכון אבשלום, לדעתי זה פשע. הסיבה שלא תמכו עד היום זה כי לא היה מישהו שידע לפנות", אמר לחדשות עשר.

עטר זוכה לסיקור אוהד בידיעות אחרונות ובאתר ynet. לפני שנתיים, לאחר ביקור שלו במערכת העיתון, הוא ביקש מאנשי קק"ל לאשר תמיכה בוועידה של ynet, "מובילים שינוי בחינוך". בתחילה מדובר על מגעים לשיתוף פעולה, כנהוג. בסופו של דבר, במתן חסות. בתמורה יתפרסמו כתבות חיוביות על קק"ל וטור דעה של היו"ר. בעבור חסות מאשרים בקק"ל עד 50,000 שקלים. לוועדת ההתקשרויות מגיעה בקשה חריגה, חסות בתמורה למיליון שקל.

לאה פדידה, היום חברת כנסת, אמרה במהלך דיון בוועדה: "רק צריך לאשר את זה עכשיו, כחסות". יובל ייני: "חסות לא נותנים בסכום כזה". למרות התנגדות הוועדה החסות אושרה – מיליון שקלים פלוס מע"מ.

תגובת קק"ל:

"ההחלטה על שדרוג מרכז המבקרים באגמון החולה במטרה להפוך אותו למרכז תיירות ארצי מוביל התקבלה עוד בשנת 2007 ואושרה ב-2012, שנים רבות לפני הגעתו של ירון אוחיון. מתוך כ-11 תפקידים בלשכתו ובסביבתו של היו"ר, רק 3 הם מינויים של תפקידי אמון מטעם היו״ר כפי שמתיר הנוהל. מאז כניסת עטר לתפקיד הופסקה חלוקת הכספים שהייתה נהוגה והוכנסו קריטריונים ברורים לחלוקה באמצעות מכרזים, קולות קוראים וועדות מקצועיות. ההשתתפות בוועידת החינוך של ידיעות אחרונות ו-YNET עמדה בכל הקריטריונים המתאימים לבקשת חסות מסוג זה והכתבות שהתפרסמו בעיתון ובאתר על אודות קק"ל נעשו כמקובל בתחום ובצורה המקצועית ביותר. כך גם בנוגע לכל בקשות החסות האחרות שההחלטות לגביהן מתקבלות ע״י ועדה מקצועית".