לאחר כישלון המו"מ: "רוסיה שבה לתקוף את המורדים בדרום סוריה"

הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח כי התחדשו התקיפות האוויריות בדרעא, לאחר ימים של הפוגה. לטענת המורדים, הדיונים כשלו לאחר שהרוסים ביקשו מהם להשיב את נשקם הכבד

הארגון הסורי לזכויות אדם הודיע היום (רביעי) כי התחדשו הפצצות מטוסי צבא רוסיה בעיירות טפס וסידא, באזור דרעא שבדרום סוריה, לאחר ארבעה ימים שבה ההפצצות הופסקו. זאת מיד לאחר כישלון המשא ומתן להפסקת אש בין המורדים לרוסיה. ההערכה היא כי יהיו סבבים נוספים של מגעים בין הצדדים. דובר מטעם המורדים טען כי השיחות הופסקו לאחר מתקפה של משטר אסד במקום.

חדר המבצעים של המורדים בדרום סוריה הודיע על כישלון המשא ומתן עם הרוסים בשל התעקשותם של האחרונים שהמורדים ימסרו את הנשק הכבד שלהם. בשטח היו נציגי הצבא הרוסי, שניהלו מגעים עם נציגי המורדים. שני הצדדים הסכימו כי במהלך המו״מ המתנהל תהיה רגיעה בלחימה.

 עקורים במחוז דרעא שבדרום סוריה
 

עקורים במחוז דרעא שבדרום סוריה( רויטרס)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

בזמן שביתת האחיות - בתה של טובה קררו ילדה בן: "מרגש ועצוב"

ארה"ב: בת 92 רצחה את בנה - כי החליט להעביר אותה לבית אבות

"מאושפז באסף הרופא גנב עשרות אלפי ש' משכנו לחדר" • תיעוד

רשת אל-ג'זירה דיווחה כי במסגרת ההסכם הנידון, הציעה האופוזיציה הסורית למסור את הנשק הכבד שברשותה בצורה הדרגתית בתמורה לנסיגה של כוחות השלטון מהעיירות עליהן הוא השתלט במהלך המבצע. כמו כן, האופוזיציה מבקשת להחזיר לפעולה את מוסדות המדינה במחוז הדרום, אך דורשים שיהיו תחת ניהול של בני המקום.

עוד דווח כי האופוזיציה מבקשת להקים כוח מרכזי חמוש במטרה לתמוך בכוחות המקומיים, וכן דורשת לפתוח את מעבר הגבול "נציב" עם ירדן שינוהל ע"י אזרחים, כלומר לא על ידי המשטר, ויאובטח על ידי המשטרה הרוסית.

 הרמטכ"ל איזנקוט בפיקוד הצפון
 

הרמטכ"ל איזנקוט בפיקוד הצפון(דו"צ )

 

בתוך כך, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ראש אגף המבצעים, ראש אגף התכנון, וראש חטיבת המחקר ביקרו בפיקוד הצפון וקיימו הערכת מצב בנושא הלחימה בסוריה ומוכנות הפיקוד. בדיון נשאו דברים מפקד פיקוד הצפון, אלוף יואל סטריק, ומפקד עוצבת "הבשן", תת-אלוף עמית פישר.

"אנו עוקבים אחר הנעשה בסוריה וערוכים למגוון תרחישים על מנת לשמור על מציאות הביטחונית במרחב הגבול", נמסר מצה"ל. "צה״ל ימשיך לסייע הומניטרית ל'בני המקום' בשטח סוריה, זאת לצד מניעת כניסת פליטים לשטח מדינת ישראל".

במקביל, שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, קיים במוסקבה מסיבת עיתונאים עם שר החוץ הירדני, ואמר כי הדרישה שאיראן תצא לחלוטין מסוריה "אינה מציאותית לחלוטין".

"לא יהיה ניתן לפתור חלק מהבעיות באזור ללא השתתפותן של מדינות מפתח, ביניהן איראן, סעודיה, ירדן מצרים ומדינות נוספות", אמר לברוב.

"בנוגע לדרום סוריה, הנושא יידון בפסגת פוטין-טראמפ בהלסינקי, וכבר יש הסכמה בנושא", המשיך שר החוץ הרוסי. "ההחלטות בנושא התקבלו בפגישות הקודמות בין שני הנשיאים בהמבורג ובדנונג בשנה שעברה. במסגרת ההסכמות יבוצעו מספר פעולות שבסופן לא יישארו באזור כוחות מורדים, והגבול עם ישראל יהיה הצבא הסורי".