הרמטכ"ל השתתף בהערכת מצב בצפון: "נמנע כניסת פליטים מסוריה"

איזנקוט ומספר קצינים בכירים דנו בלחימה בדרום המדינה. "צה"ל ימשיך לסייע הומניטרית למקומיים" • שר החוץ הרוסי: "הדרישה שאיראן תצא משטח סוריה לא מציאותית"

הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ראש אגף המבצעים, ראש אגף התכנון, וראש חטיבת המחקר ביקרו היום (רביעי) בפיקוד הצפון וקיימו הערכת מצב בנושא הלחימה בסוריה ומוכנות הפיקוד. בדיון נשאו דברים מפקד פיקוד הצפון, אלוף יואל סטריק, ומפקד עוצבת "הבשן", תת-אלוף עמית פישר.

"אנו עוקבים אחר הנעשה בסוריה וערוכים למגוון תרחישים על מנת לשמור על מציאות הביטחונית במרחב הגבול", נמסר מצה"ל. "צה״ל ימשיך לסייע הומניטרית ל'בני המקום' בשטח סוריה, זאת לצד מניעת כניסת פליטים לשטח מדינת ישראל".

 הרמטכ"ל בהערכת מצב בפיקוד הצפון
 

הרמטכ"ל בהערכת מצב בפיקוד הצפון(דו"צ )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

בכיר איראני: "הלחץ האמריקני יביא לעלייה במחירי הנפט"

לאחר הרעלת המרגל הרוסי: "זוג בריטים אושפזו עם תסמינים דומים"

קרטל המסעות לפולין: כתבי אישום הוגשו נגד 13 מעורבים בפרשה

במקביל, שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, קיים במוסקבה מסיבת עיתונאים עם שר החוץ הירדני, ואמר כי הדרישה שאיראן תצא לחלוטין מסוריה "אינה מציאותית לחלוטין".

"לא יהיה ניתן לפתור חלק מהבעיות באזור ללא השתתפותן של מדינות מפתח, ביניהן איראן, סעודיה, ירדן מצרים ומדינות נוספות", אמר לברוב.

"בנוגע לדרום סוריה, הנושא יידון בפסגת פוטין-טראמפ בהלסינקי, וכבר יש הסכמה בנושא", המשיך שר החוץ הרוסי. "ההחלטות בנושא התקבלו בפגישות הקודמות בין שני הנשיאים בהמבורג ובדנונג בשנה שעברה. במסגרת ההסכמות יבוצעו מספר פעולות שבסופן לא יישארו באזור כוחות מורדים, והגבול עם ישראל יהיה הצבא הסורי".

 שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב
 

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב(רויטרס )

 

בתוך כך, חדר המבצעים של המורדים בדרום סוריה הודיע על כשלון המשא ומתן עם הרוסים בשל התעקשותם של האחרונים שהמורדים ימסרו את הנשק הכבד שלהם. בשטח נמצאים נציגי הצבא הרוסי, שמנהלים מגעים עם נציגי המורדים. שני הצדדים הסכימו כי במהלך המו״מ המתנהל תהיה רגיעה בלחימה.

רשת אל-ג'זירה דיווחה כי במסגרת ההסכם, הציעה האופוזיציה הסורית למסור את הנשק הכבד שברשותה בצורה הדרגתית בתמורה לנסיגה של כוחות השלטון מהעיירות עליהן הוא השתלט במהלך המבצע. כמו כן, האופוזיציה מבקשת להחזיר לפעולה את מוסדות המדינה במחוז הדרום, אך דורשים שיהיו תחת ניהול של בני המקום.

עוד דווח כי האופוזיציה מבקשת להקים כוח מרכזי חמוש במטרה לתמוך בכוחות המקומיים, וכן דורשת לפתוח את מעבר הגבול "נציב" עם ירדן שינוהל ע"י אזרחים, כלומר לא על ידי המשטר, ויאובטח על ידי המשטרה הרוסית.

אתמול התרחשו מספר פיצוצים במחסני נשק של המשטר הסורי ומיליציות איראניות התומכות בו באזור דרעא, שם מתרחש מבצע רחב היקף של אסד לכיבוש מחדש מידי המורדים. על פי כמה דיווחים בכלי תקשורת ערביים, מדובר בתקיפה ישראלית. עם זאת, כלי תקשורת רבים נמנעו מהטלת האחריות על ישראל, וגורם מצבא סוריה הכחיש את הטענות כי מדובר בתקיפה ישראלית, בריאיון לעיתון "אל-מסדר".

בצל המבצע בדרום סוריה, שבגינו יותר מ-200 אלף בני אדם נותרו עקורים ומתקדמים לכיוון גבול סוריה עם ישראל וירדן, דובר צה"ל הודיע ביום ראשון כי "לאור הערכת מצב שהתקיימה בפיקוד הצפון, הוחלט על תגבור 'עוצבת הבשן' בכוחות שיריון וארטילריה".

זאת, במסגרת ההיערכות של צה"ל נוכח הלחימה ברמת הגולן הסורית, והמסר לאסד כי כל "זליגה" או חדירה לאזור החיץ תיענה בתגובהבמקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר כי "נמשיך להגן על הגבול בצפון", ושגרה מלאה נשמרת בעורף.