בת האחות שנדקרה: אל תעברו לידיעה הבאה - משהו חייב להשתנות

"לפני שנה שרפו אחות - משרד הבריאות אמר שהוא הסיק מסקנות", הוסיפה בדמעות אסתי איילון קובו. סמנכ"ל הסיעוד בהדסה: "לא ייתכן שצוותים המגיעים לעבודה יחושו כמו בקרב"

אסתי איילון קובו, בתה של האחות רחל שנדקרה בבית החולים "שמואל הרופא" בבאר יעקב, מסרה היום (רביעי) הצהרה לתקשורת, במהלך עצרת מחאה בבית החולים אסף הרופא, שם מאושפזת אמה. איילון קובו ניצבה בדמעות מול המצלמות ואמרה: "זה לא נתפס, אי אפשר להשלים עם מצבים כאלו". היא הוסיפה: "לפני שנה שרפו אחות - משרד הביאות אמר שהוא הסיק את המסקנות שלו, ועכשיו דקרו את אמא שלי במהלך משמרת".

איילון קובו חשפה פרטים חדשים אודות הרקע למקרה: "שלשום חדר לבית החולים מטופל לשעבר שלא היו לו תלונות על הטיפול שלה, אלא רצה להתאשפז שוב. היא דיברה איתו, ניסתה להסביר לו, כשהוא שלף את הסכין היא אמרה לו: 'מה לך ולסכין הזאת' אבל הוא פגע בה כי היא חלק מצוות רפואי". הבת הוסיפה כי "הוא היה מתוסכל, לא מעניין אותי על מה הוא כעס, זו הייתה יכולה להיות כל אחות או איש צוות רפואי אחר שנמצא פה".

עצרת המחאה בהדסה עין כרם בעקבות דקירת האחות ב"שמואל הרופא"
 

עצרת המחאה בהדסה עין כרם בעקבות דקירת האחות ב"שמואל הרופא" (חדשות עשר)

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

"נפתח לכם את הצורה": 15 חודשי מאסר לאוהד כדורסל שפצע מאבטחת

מחיר למשתכן: 700 דירות חדשות ברמת גן, רעננה ובית שאן

"לשמור עלינו יחד": ניצולי השיטפון מבקשים סיוע ללמוד במכינה

"כרגע חשוב שהיא תחלים, אבל אסור שמקרים כאלה יקרו שוב, מישהו ממקבלי ההחלטות צריך להסיט את הנושאים שנמצאים היום על סדר היום ולהבין שיש להם תפקיד לא פחות חשוב ליצור פה תרבות סובלנית יותר ואלימה פחות" אמרה איילון קובו, וסיימה את דבריה בפנייה לציבור: "אני מקווה שאחרי ההצהרה הזאת אף אחד לא יצקצק ויעבור לידיעה הבאה, משהו חייב להשתנות".

ד"ר אסנת לב-ציון קורח, מנהלת המרכז הרפואי "אסף הרופא" התייחסה אף היא למקרה: "עוד קצת וזה היה יכול להיגמר במוות. ואז היינו כולנו עוד יותר מזדעזעים. אנחנו כואבים את המקרה הפרטי, אבל אנחנו כואבים את העובדה שהמקרה הזה לא בודד והוא לא של מטורף. אי אפשר להצדיק את זה בשום מניע. כל הצוותים הרפואיים ואנשי האבטחה חווים אלימות ברמה יומיומית".

מנהלת ביה"ח אסף הרופא בעצרת המחאה נגד האלימות כלפי אחיות
 

מנהלת ביה"ח אסף הרופא בעצרת המחאה נגד האלימות כלפי אחיות (חדשות עשר )

 

בתוך כך, עשרות מעובדי המרכז הרפואי הדסה בעין כרם ובהר הצופים, השתתפו הבוקר בעצרות מחאה בעקבות המקרה. מנהל בית החולים הדסה עין כרם, פרופ' יורם וייס, פתח את האירוע באומרו: "שוב אנו נאלצים לפתוח בוקר בעצרת מחאה ולהתמודד עם העובדה שאנשי צוות רפואי או סיעודי נפגעים במהלך העבודה שלהם. נשבענו לטפל בכל אדם באשר הוא, אבל כאשר אותו אדם פוגע בנו, אנחנו צריכים לדרוש מהמדינה שהיא תעשה הכול על מנת להגן עלינו".

בהמשך דבריו אמר פרופ' וייס: "אני מקווה שזו הפעם האחרונה שבה אנו צריכים להיפגש באירוע שכזה. אני מבקש שנעמוד כעת שקטים ודוממים 30 שניות כאות מחאה משותפת". ד"ר רלי אלון, סמנכ"ל הסיעוד בבתי החולים של הדסה, אמרה בעצרת: "זהו בוקר עצוב נוסף, בו אנו זועקים לאפס סובלנות לאלימות. לא ייתכן שצוותים המגיעים לעבודה יחושו כמו בשדה קרב. הוכשרנו לטפל במטופלים, זו הסיבה שאנו מגיעים לכאן, למענם אנו לובשים את מדי בית החולים".

האחיות והאחים בכל רחבי הארץ פתחו היום בשביתה, הכוללת את כלל בתי החולים, קופות החולים, מרכזי טיפות החלב ובתי הספר בהם מועסקים אחיות. "האחים והאחיות חייבים להיות מוגנים במקום העבודה שלהם. צריך לשים קץ לאלימות במערכת הבריאות", מסרה לאחר המקרה יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן. "אנחנו נשבית את כל המערכת ביום רביעי כדי לומר בצורה הברורה ביותר די לאלימות! עד כאן!", הוסיפה כהן.

 מבקש המקלט מסודן שדקר אחות בביה"ח שמואל הרופא
 

החשוד שדקר אחות בביה"ח שמואל הרופא (חדשות עשר)

 

אוסקר באחיט, שפצע ביום שני האחרון את האחות בבית החולים הגריאטרי "שמואל הרופא" שבבאר יעקב, ופצע אותה בינוני, אמר בריאיון לחדשות עשר כי היה שיכור בעת המעשה וכי אינו יודע מדוע עשה זאת. "אני שתיתי אלכוהול יין, אני לא יודע מה עשיתי", אמר באחיט, "אחר כל הלכתי, מה עשיתי? - אני לא יודע". עוד הוסיף באחיט כי מאז שהשתחרר מאשפוז בבית החולים לפני כחודש וחצי, הוא חי ברחוב בתל אביב.

"הם זרקו אותי ברחוב, בחוץ, בתל אביב", סיפר באחיט, "אין לי בית, אין לי אוכל, אין לי מקום לישון, אני לא אוכל כלום". האחות שנדקרה בבטנה עברה מספר ניתוחים, ומאושפזת במצב בינוני בבית החולים אסף הרופא. מעצרו של באחיט הוארך עד יום ראשון.

"אנחנו באמת לא רוצים להיות בשדה קרב", אמרה אירית מועלם, יו"ר ועד האחיות בביה"ח אסף הרופא, "אנחנו רוצים לעשות את העובדה שלנו נאמנה ואנחנו רוצים לחזור הביתה בשלום למשפחות שלנו".

כזכור, בחדשות עשר נחשף אתמול כי המאבטח בבית החולים נמלט אתמול במהלך תקיפתה של האחות במקום. בתיעוד ממצלמות האבטחה במוסד הרפואי נראה החשוד, כשהוא עומד ליד דלפק האחיות ולצדו המאבטח. כשהוא חשף בפני אנשי הצוות את הסכין שברשותו, המאבטח נראה בורח מיד - ואז החשוד התקרב לאחות ודקר אותה בבטנה.