משלחת משרד המשפטים לפולין, חדשות עשר

קרטל המסעות לפולין: כתבי אישום הוגשו נגד 13 מעורבים בפרשה

בין הנאשמים חמש חברות, וארבעה מנהלי סוכנויות נסיעות. משרד המשפטים: "הנסיבות המחמירות הן נוכח אופי המוצר - מסעות לפולין - והפן הערכי הנלווה להם"

כתבי אישום הוגשו היום (רביעי) לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד 13 נאשמים המעורבים בפרשת קרטל המסעות לפולין, מתוכם חמש חברות, וארבעה מנהלי סוכנויות נסיעות. כתבי האישום ניתנו בגין עבירות של הסדר כובל, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, שוחד ועבירות נוספות.

על פי כתבי האישום, שהוגשו על ידי רשות ההגבלים העסקיים והמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, בשנת 2010 סיכמו ביניהם החברות י. הלל ושות', טיולי הגשר לעולם, אקדמי טרוול ודיזנהאוז, כי לא יתחרו האחת בשנייה על הוצאת משלחות לפולין מטעם בתי ספר שבעבר נסעו עם כל אחת מסוכנויות הנסיעות. הסכם זה שרד במשך כשש שנים, עד שנפתחה החקירה בנושא. עוד על פי כתב האישום, קיבלו הנאשמים במרמה את עצם היותם זכיינים של משרד החינוך להוצאת משלחות תלמידים לפולין, מה שהביא להכנסות המסתכמות במיליוני שקלים.

"כתבי האישום מייחסים לנאשמים ביצוע העבירות בנסיבות מחמירות לנוכח פרק הזמן הרב שבו בוצעו המעשים, לנוכח טובת ההנאה שהפיקו הנאשמים ממעשיהם ובפרט לנוכח אופי המוצר – מסעות לפולין – והפן הערכי הנלווה להם" נכתב בהודעת משרד המשפטים.

 משלחת לפולין
 

משלחת לפולין (רויטרס)

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

מחיר למשתכן: 700 דירות חדשות ברמת גן, רעננה ובית שאן

החילוץ בתאילנד: הילדים הלכודים במערה החלו ללמוד שחייה וצלילה

מבקש מקלט נדקר למוות בבאר שבע; החשוד בדקירה הסגיר את עצמו

הפרשה נחשפה בתחילת שנת 2016, ועם פרסום פרטיה אמר בכיר בענף התיירות לחדשות עשר: "במשך לפחות 10-15 שנים אותם מפעילים שמוציאים את המסעות לפולין מייצרים בסופו של דבר חבילה סגורה עם מחיר קבוע. אני מעריך שכל הורה שילם לפחות 150-200 דולר יותר ממה שהיה אמור לשלם אם התחרות הייתה פתוחה ולא מתואמת".

מה שממחיש את ממדי התופעה, הוא הגילוי הנאות מצד השופט מזרחי, שדן בפרשת מעצר החשודים לפני יותר משנתיים: "בית המשפט מודיע לצדדים כי בנו השתתף השנה בסיור במסגרת בית ספרית שאורגנה על ידי אחד החשודים", כתב השופט מזרחי, והוסיף כי הוא עצמו נמנה על רשימת שופטים שעתידים היו לצאת במשלחת לפולין המאורגנת על ידי משרד של אחד החשודים האחרים - ואף שילם עליו".

כבר לפני כארבע שנים פנתה הנהגת ההורים הארצית למבקר המדינה כדי שיבדוק את טענותיהם לתיאום מחירים בין החברות שהוגש נגדן כעת כתב אישום. "פורום ועדי ההורים היישוביים לא יכול לקבל שיהיו חברות שיעשו פלסתר מזכר קורבנות השואה", אמר זאב גולדבלט, מרכז הפורום, "ואנחנו שוקלים כעת את צעדינו כולל אפשרות להגיש תביעה ייצוגית בשם כל הורי ישראל".