הלינץ' בתחנה המרכזית בב"ש: 100 ימי עבודות שירות לאחד הנאשמים

בית המשפט קיבל את הסדר הטיעון בין הפרקליטות לעורכי דינו של דוד מויאל, שתועד משליך ספסל לעבר מבקש המקלט שנהרג באירוע. "מעשיו בוצעו על רקע מציאות רוויית פיגועים"

  • פורסם ב:
  • 04/07/2018 09:58
  • |
  • עודכן ב:
  • 04/07/2018 13:12
  • |
  • כתבים:
  • אלמוג בוקר

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר הבוקר (רביעי) 100 ימי עבודות שירות ושמונה חודשי מאסר על תנאי על דוד מויאל, מנאשמי תקרית הלינץ' שאירעה בתחנה המרכזית בבאר שבע באוקטובר 2015 ואשר במסגרתה נהרג הבטום זרהום, מבקש מקלט שנחשד כמחבל על ידי עוברי אורח.

בית המשפט קיבל את הסדר הטיעון בין הפרקליטות לשלום פיניה ואייל הדר, פרקליטיו של מויאל. מויאל אף ישלם 2,000 שקלים למשפחתו של זרהום. במסגרת הסדר הטיעון, כתב האישום תוקן ומויאל הואשם בהתעללות בחסר ישע ולא בחבלה בכוונה מחמירה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

"לשמור עלינו יחד": ניצולי השיטפון מבקשים סיוע ללמוד במכינה

מבקש מקלט נדקר למוות בבאר שבע; החשוד בדקירה הסגיר את עצמו

"המשאית זזה": רעידת אדמה בעוצמה 4.2 וארבעה רעשי משנה בצפון

בבאר שבע ב-2015 הבתום זרהום, אזרח זר שנהרג בלינץ' לאחר פיגוע בתחנה המרכזית
 

זרהום, אזרח זר שנהרג בלינץ' לאחר פיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע (רפרודוקציה)

 

ב-18 באוקטובר, סמוך לשעה 19:30, בתחנה המרכזית בבאר שבע, ירה המחבל מהנד אל-עוקבי באקדח בחייל עומרי לוי ז"ל וגרם למותו. בזמן שנשמעו היריות, זחל זרהום על ברכיו. קצין הביטחון של התחנה סבר בטעות כי הוא המחבל וירה לעברו.

במקביל, אנשים נוספים מכוחות הביטחון אשר היו במקום ירו בזרהום שנפגע מהיריות ונפל על הרצפה כשהוא מדמם. מכתב האישום נגד מויאל עלה כי בזמן שזרהום שכב על הרצפה חסר אונים, התקרב אליו מויאל והטיח בו בכוח ספסל שהוצב בסמוך, בכוונה לגרום לו חבלה חמורה, נכות או מום. חלק מהנוכחים במקום הרחיקו את מויאל והרימו את הספסל מעל זרהום, שנותר שוכב על הרצפה. זרהום פונה לבית החולים "סורוקה" ולאחר ניתוח חירום נקבע מותו. נתיחת גופתו העלתה כי זרהום מת מהירי ולא מהחבטות שספג.

מטעם הפרקליטות נמסר בתגובה לגזר הדין: "בית המשפט קיבל את עמדת הפרקליטות וגזר על הנאשם עונש של מאסר בפועל שירוצה בדרך של עבודות שירות, מאסר מותנה ופיצוי למשפחת המנוח, וזאת בניגוד לעמדת ההגנה שביקשה להסתפק בעונש מאסר מותנה בלבד על הנאשם.  חשוב להדגיש כי בגיבוש עמדתה העונשית בהליך זה, לקחה הפרקליטות בחשבון את הנסיבות הייחודיות והחריגות של מקרה זה – הן מבחינת מהות המעשים והרקע המיוחד שלהם והן מבחינת זהות הנאשמים, חלקו ותפקידו של כל אחד מהם. 

"הפרקליטות הבהירה בטיעוניה, שהתקבלו ע"י בית המשפט,  כי מדובר בנסיבות חריגות שאין בהן להשליך על שום מקרה אחר, ואותן נסיבות חריגות עמדו גם בבסיס הסדר הטיעון שגובש עם נאשם זה. נלקחה בחשבון העובדה כי מעשיו של הנאשם בוצעו על רקע מציאות רוויית פיגועים באותה תקופה ורמת חרדה, בהלה וחשדנות גבוהים בקרב הציבור, מציאות אשר הובילה לטעות הטרגית בזיהויו של אדם חף מפשע כמחבל. יודגש עוד כי נאשם זה לקח אחריות על מעשיו, הודה והביע חרטה, בניגוד לשאר הנאשמים אשר ההליך בעניינם ממשיך להתנהל. 

"כמו כן, הבהירה הפרקליטות כי מעשיו של נאשם זה ביחס לשאר הנאשמים הם הנמוכים במדרג החומרה - הן מבחינת מהות המעשה והן מבחינת העיתוי, שהיה סמוך לירי הראשוני, בטרם הורע עוד יותר מצבו של המנוח. יודגש כי העונש לו טענה הפרקליטות ואשר נגזר על הנאשם, אינו משקף את הענישה הראויה בעבירה חמורה זו של התעללות בחסר ישע והענישה היא פועל יוצא של הנסיבות המיוחדות לרבות נסיבותיו האישיות של הנאשם".