החילוץ בתאילנד: הילדים הלכודים במערה החלו ללמוד שחייה וצלילה

צוותי ההצלה העניקו לשחקני קבוצת הכדורגל הלכודים זה 11 ימים טיפול רפואי והעבירו להם מזון. סגן רה"מ הבהיר: "התחלנו ללמד אותם לשחות, אם הזרם ייחלש נחלץ אותם במהרה"

  • פורסם ב:
  • 04/07/2018 09:34
  • |

צוותי החילוץ בתאילנד החלו היום (רביעי) להעביר שיעורי שחייה וצלילה לילדים הלכודים במערה, כחלק מההכנות לחילוצם. זאת, 11 ימים לאחר ש-12 חברי קבוצת הכדורגל ומאמנם, בן 25, נלכדו. כמו כן, צוללנים שהגיעו לקבוצה העניקו להם טיפול רפואי ראשוני והעבירו להם מזון.

"זרם המים חזק מאוד, והמרווח צר מאוד", הסביר סגן ראש הממשלה פרוויט וונגסואן לכלי התקשורת, בנוגע להכנות לחילוצם, "הוצאת הילדים תדרוש מעורבות של אנשים רבים". לדבריו, "אנחנו מלמדים אותם כעת לשחות ולצלול". הוא עוד הסביר כי אם מפלס המים ירד והזרם ייחלש, ניתן יהיה לחלץ את הילדים במהירות.

 הילדים בתאילנד מקבלים טיפול רפואי
 

הילדים בתאילנד מקבלים טיפול רפואי (רויטרס)

 

יחידת העילית של חיל הים התאי פרסמה סרטון שבו נראים שני מחלצים לצד הילדים הלכודים, כשאלה מכוסים בשמיכות תרמיות. בסרטון, הלכודים נראים במצב טוב, ואף צוחקים מדי פעם. טרם התברר מתי צולם הסרטון, שבו מציגים הילדים את עצמם ומברכים לשלום.

אחד משחקני הקבוצה הלכודה תועד בחולצה של נבחרת אנגליה בכדורגל, שניצחה את נבחרת קולומביה בשמינית גמר המונדיאל. ילד אחר נראה כשהוא לובש חולצה של קבוצת הכדורגל צ'לסי. הנערים, שאבד עמם הקשר ב-23 ביוני, אותרו ביום שני על ידי צוללנים בריטים ותאים.

 הילדים בתאילנד מקבלים טיפול רפואי
 

הילדים בתאילנד מקבלים טיפול רפואי (רויטרס)

 

 אחד המשתתפים במאמצי החיפוש, יובל זלמנוב מישראל, שהביא עמו מערכת תקשורת אלחוטית המסייעת בפעילויות החיפוש והחילוץ, סיפר אתמול בשיחה עם "חמש עם רפי רשף" על הרגע המאושר שבו שמע על מציאת הנערים, על הקושי המבצעי ועל הצעדים שצפויים להינקט כעת – בדרך לחילוצם.
 

"זאת מערה מאוד מפחידה, חשוכה, מלאת מים וסחף מכל הכיוונים והיא נראית אינסופית", תיאר זלמנוב את תוואי המערה שעמה צוותי החילוץ נאלצים להתמודד. "יש מקטע בן 800 מטרים שאפשר ללכת בו ואחרי צריכים להמשיך באזור תת ימי שבו אפשר להתקדם רק בצלילה. גם האזור שבו אפשר ללכת, הוא לא פשוט, שכן כל התחתית של המערה בוצית ומלאת אבנים וניתן להתקדם מאוד לאט. למרבה המזל הם נקלעו לתוך כיס אוויר שאפשר לשרוד בו".


עבור זלמנוב, מציאת הנערים היא לא פחות מנס. ולמרות שהעיד כי הגיע לשם מראש כשהוא אופיטמי מאוד, כששמע על גילוי הנעדרים, חש הצפה רגשית. "אתמול בלילה קיבלתי את ההודעה כשהייתי במלון. אני לא יודע להגדיר את ההרגשה כי זו לא סתם שמחה", שיחזר את תחושתיו. "הרגשתי שעשיתי משהו בעל חשיבות עולמית. להציל ילדים זה להציל עולם ומלואו. יש להם אוכל, מים ורופאים בפנים אז אין חשש לחייהם, עכשיו זה רק עניין של זמן".

 הילדים בתאילנד מקבלים טיפול רפואי
 

הילדים בתאילנד מקבלים טיפול רפואי (רויטרס)

 

לדברי המחלץ הישראלי, הרשויות באזור הגדירו את המתחם כשטח צבאי סגור ולכן לא היה יכול להרחיב על אפשרויות החילוץ אולם להערכתו הנערים יצאו בקרוב מאוד לחופשי. "יש כמה רעיונות לחלץ אותם, חלקם כוללים דרך ארוכה וחלקם דרך קצרה. עם זאת, לדעתי זה לא ייקח יותר משבוע".


בשיחה הקודמת שקיים זלמנוב עם "חמש עם רפי רשף", סיפר על הטכנולוגיה הישראלית שהביא עימו לחיפושים. "הקמנו תשתית אלחוטית בזמן כמעט אפסי. זה קו התקשורת היחיד שיש למחלצים. מדובר בטכנולוגיה ישראלית ואנחנו מאוד גאים בכך, שאנחנו מצליחים לעזור להם. וגם הם אסירי תודה לנו".
 

מוקדם יותר דווח כי הנעדרים שאותרו במערה עשויים להישאר בה עוד זמן רב. הסיבה לכך, כפי שהעריכו צוותי החילוץ, היא שהאזור בו נלכדה הקבוצה, טאם לואנג נאנג נון, מתפרש על פני צלע הר לאורך עשרה ק"מ. צוות החילוץ הבריטי העריך שהילדים נמצאים כשני ק"מ בתוך המערה ובין 800 לאלף מטרים מתחת לקו המים. יש הערכות לפיהן הילדים נמצאים 4 ק"מ בפנים המערה. נוסף על כך שהמערה נמצאת במקום שקשה להגיע אליו, היא מוצפת בחלקה וכעת, בתקופת הגשמים בתאילנד, אפילו אנשי הקומנדו הימי התאילנדי התקשו לנוע באזור.