תפירת מכרזים ומינויים שנויים במחלוקת: כך פעל יו"ר קק"ל

מאז נכנס דני עטר לתפקיד שונו תנאי מכרז לתפקידים בכירים, שאליהם רצו להתמודד חבריו. כך נבחרו לכאורה מי שנחשב למס' 3 בארגון והמבקר. קק"ל: שקר של גורמים אינטרסנטים

דני עטר נכנס לתפקיד יו"ר קק"ל באוקטובר 2015, לאחר שנחשפו פרשיות השחיתות בארגון, והבטיח לנקות אותו משחיתות. אולם, תחקיר חדשות עשר חושף כיצד, לכאורה, פעל עטר למען מקורביו, כאשר בין היתר שונו תנאי מכרז לתפקידים שאליהם התמודדו וכן שונו הגדרות תפקיד כדי שאנשים מסוימים יוכלו להתמנות אליהם.

שלושה ימים בלבד לאחר כניסת עטר לתפקיד, שלח יורם שבירו, חברו של עטר מהצבא, הודעה למנכ"ל דאז מאיר שפיגלר, ובה נכתב כי "לאור ההצהרות של היו"ר הנכנס בנושא הביקורת הפנימית, ולאור היכרותי את היו"ר, שירתנו יחד בגולני - אולי אפשר לקדם את הנושא".

בשנת 2016 התפרסם מכרז לתפקיד וניגשו אליו עשרות מועמדים. שבירו לא היה אחד מהם כיוון שלא עמד בדרישות הסף הן מבחינת השכלה והן מבחינת ניסיון. אולם, בנובמבר 2016 התפרסם מכרז חדש ובסעיף ההשכלה התווספה האפשרות לבעלי תואר במדעי החברה, וכן הורחב טווח השנים שבהן נדרש ממועמד להחזיק בתפקיד דומה. בזכות שני השינויים הללו, הגיש שבירו את מועמדתו – וזכה בתפקיד.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

דוקר האחות בבית החולים: "הייתי שיכור, לא יודע מה עשיתי"

סכנת המנשאים: האם ניתן היה למנוע מותם של 3 תינוקות תוך שנה?

הייעוץ השגוי בבני ציון: "הרופא פירש את החוק באופן לא נכון"

 דני עטר מנכל קקל
 

דני עטר, מנכ"ל קק"ל (חדשות עשר)

 

נוסף על כך, חודשים לאחר שנבחר עטר לראשות קק"ל, התמנה ירון אוחיון, מנכ"ל החברה הכלכלית גלבוע שבה עבד עטר שנים רבות, לתפקיד מרכז פעילות פרויקטים. לטענת בכירים בארגון, המהלך נעשה בלחץ כבד של עטר.

לאחר שקובי מור, מספר 3 בקק"ל האחראי על ניהול הקרקעות מתפטר, ממנה עטר את אוחיון לתפקיד כממלא מקום, למרות שלא עמד בתנאי הסף שדורשים תואר אקדמי. שנה וחצי החזיק אוחיון בתפקיד, כאשר קק"ל לא פרסמה מכרז לצורך איושו.

רק זמן קצר לאחר שהשלים אוחיון תואר ראשון במדעי המדינה, במכללת עמק יזרעאל, לפני כחודש וחצי, התפרסם מכרז לתפקיד. אולם, גם במקרה זה תנאי המכרז המקוריים שונו, והוסיפו בו את האופציה להתמודד לתפקיד גם למחזיקי תואר במדעי המדינה.

בשנה שעברה החליט עטר לנהל מו"מ להסכם קיבוצי עם העובדים, ולשם כך רצה יועץ שילווה את התהליך. ועדת המכרזים התכנסה כדי לאשר את מי שהוחלט עליו מראש, פרופסור ירון זליכה. אולם, המנכ"ל דאז מאיר שפיגלר התנגד והסביר שזליכה אינו היחיד שמסוגל למלא את התפקיד כך שאין מקום להליך של פטור ממכרז. שבוע לאחר שהיו"ר הקודם סיים את תפקידו שונה התפקיד והוגדר כ"מגשר", וכך זכה בו זליכה ללא מכרז. זליכה הוא יועצו של יו"ר ההסתדרות, אבי ניסקורן, שפעל לבחירת עטר לתפקיד יו"ר קק"ל.

ירון אוחיון, בכיר בקקל
 

ירון אוחיון, בכיר בקק"ל (חדשות עשר)

 

כמו כן, לאחר שעטר נכנס לתפקידו, הוחלפה צמרת הארגון, במרץ 2017 מונה אמנון בן עמי לתפקיד מנכ"ל קק"ל. בהסדר ניגוד העניינים שלו ציין כי אחותו מכהנת כמנכ"לית "קרן רש"י וכי הוא יימנע מכל טיפול הנוגע לענייניו האישיים. למרות שקק"ל מעולם לא תמכה כספית בקרן רש"י בעבר. חודשיים בלבד לאחר שנכנס לתפקיד המנכ"ל, אושרה תמיכה כספית בקרן רש"י בסכום של שני מיליון שקלים.

לפי ממלא מקום היועץ המשפטי של הארגון לשעבר, בן עמי הורה לו להיפגש עם אנשי הקרן ולדון איתם בתמיכה כספית. על אף שהתמיכה אושרה בדירקטוריון ומופיעה בספר התקציב, בקק"ל טוענים שעד כה לא הועבר כסף, ובן עמי מכחיש את העניין.

יורם שבירו אמר בתגובה על דבר היכרותו עם יו"ר קק"ל כי "עטר היה חייל, אני הייתי קצין, לתקופה מאוד קצרה. זה היה הדבר היחידי". יש לציין, כי שבירו ציין את היכרותם כאשר התמודד לתפקיד.

תגובת קק"ל: "הדברים מבוססים על גיבוב של שקרים שמפיצים גורמים אינטרסנטיים שהודחו מתפקידיהם בקק"ל או שנהליה מונעים מהם מלעשות בכספי הציבור כבשלהם - כפי שהיו רגילים לעשות במשך שנים רבות עד שדני עטר הנהיג מהפכת שקיפות המונעת מהם להמשיך ולעשות זאת. יורם שבירו לא היה בקשר עם עטר במשך 40 שנה מאז שירתו יחד בצבא בשנות ה-80. למרות זאת, בזמן ועדת הבחירה לתפקיד ציין זאת שבירו לפני הוועדה. באותו מכרז התמודד גם מבקר הפנים של המועצה האזורית גלבוע ולא נבחר לתפקיד, על אף שהיכרותו עם מר עטר הייתה הרבה יותר גדולה. קק"ל לא קיבלה עד היום שום החלטה לתמוך בקרן רש"י, ובכל מקרה המנכ"ל אמנון בן עמי אף הצהיר על כך בניגוד העניינים שהגיש".

תגובת פרופסור זליכה: "מגשר מטיבו הוא מינוי אמון של שני הצדדים ולכן לא ניתן למנותו באמצעות. מכרז ולראייה המדינה ובתי המשפט ממנים מגשרים בדיוק כפי שמוניתי ומעולם לא ערכו מכרז למינוי מגשר. הניסיון לשרבב את שמי לוויכוחים פוליטיים פנימיים לא ראוי".