סכנת המנשאים: האם ניתן היה למנוע מותם של 3 תינוקות תוך שנה?

בעולם מתריעים כבר שנים משימוש במנשא לילדים בני 4-0 חודשים, אך בארץ המידע החשוב לא מוכר – דבר שהוביל לאירועים קטלניים. "תינוק מעורסל לא יוכל לבטא חנק" • סטטוסקופ

שלושה תינוקות, שנראו בריאים לחלוטין, מצאו בשנה האחרונה את מותם בישראל. בבית החולים "שערי צדק" הוטרדו מאוד מהאירועים הטרגיים, ולאחר שניסו להגיע לשורש העניין, התגלה כי המשותף למות התינוקות הוא גילם הצעיר, פחות מארבעה חודשים, והשימוש של ההורים במנשא בזמן המקרים.
 

"בגיל הזה הצוואר לא מורגל מספיק", סיפר פרופ' ז'אן ברגוניו על הסיכון הטמון בשימוש במנשא. "יש כמו רפלקס שגורם לחלב להיכנס לתוך קנה הנשימה. זה משהו שנפוץ אצל ילדים. כשהילד תחת לחץ בתנוחה לא טובה זה גורם לאספירציה שחלק מהנוזל יגיע לריאות והילד פשוט יטבע בו".
 

מקרי המוות האלה באירופה ומקרים נוספים בארצות הברית גרמו לאיגוד האמריקאי לרפואת ילדים ולארגוני הצרכנים לפרסם בחודשים האחרונים אזהרה גורפת מפני שימוש במנשאים עבור תינוקות בגילאי אפס עד ארבעה חודשים. "ההנחיה המחודשת של האיגוד האמריקני לרפואת ילדים זה לא להשתמש במנשא ולא חשוב מאיזה סוג עד גיל ארבעה חודשים בגלל הסכנה לחנק", הסביר פרופ' פרנסיס מימוני, מנהל מחלקת ואגף ילדים באגף הרפואי שערי צדק. "האף של התינוק ממש צמוד לשד ותינוק מעורסל לא יכול לבטא את החנק שלו".


>> עוד כתבות בחדשות עשר:
תיק 2000: דירקטורים לוחצים להשעות את מוזס - בנק הפועלים מסכל
רה"מ: "אם שליטי עזה יבחרו בהסלמה – הם ישלמו מחיר בלתי נסבל"
שבדיה גברה על שוויץ - ולראשונה מאז 1994 תשחק ברבע הגמר
 

 מנשא - אילוסטרציה
 

מנשא - אילוסטרציה(חדשות עשר )

 


אולם בארץ המצב שונה, ומבדיקת חדשות עשר בחנויות של כמה מהרשתות הגדולות למוצרי תינוקות מרחבי הארץ עולה כי אף אחד פשוט לא יודע ולא מכיר את הסכנות שבעולם כבר מתריעים עליהם בקול ברור.