הייעוץ השגוי בבני ציון: "הרופא פירש את החוק באופן לא נכון"

בכיר במשרד הבריאות התייחס להודעה לפיה רבבות נשים עם רקע גנטי של סרטן השד קיבלו ייעוץ מוטעה: "פרופסור בורוכוביץ' סבר שהפניית נשים לבדיקות שהוא מבצע אינה מוסרית"

משרד הבריאות פרסם אתמול (שלישי) הודעה לנשים עם רקע גנטי של סרטן השד או השחלות, לפיה חלק מן הנשים שנבדקו אצל פרופסור צבי בורוכוביץ' מבית החולים "בני ציון", וקיבלו המלצה שלא לבצע בדיקת מעבדה שנועדה לאתר מוטציות – צריכות ללכת לייעוץ חוזר.

לפי משרד הבריאות, "היה מקום להמליץ על הבדיקה". מדובר בצעד לא שגרתי, שעלול להשפיע על עשרות אלפי נשים, בעיקר באזור הצפון, שלהן קרובת משפחה ממדרגה ראשונה, שחלתה בסרטן השד או השחלות. בורוכוביץ' ייעץ לנשים דרך קופות החולים "מכבי, "לאומית" ו"מאוחדת".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

ישראל וארה"ב הקימו צוות משותף להגברת הלחץ באיראן על המשטר

הישראלי שמסייע בחילוץ בתאילנד: "הנערים יהיו בחוץ בתוך שבוע"

לאחר תחקיר אנליסט: "נוכל רכבי היוקרה" נעצר בחשד לעבירות מרמה

למרות שהדוח בנושא יצא כבר לפני כחודשיים, משרד הבריאות הוציא את ההודעה רק היום. זאת, לטענת פרופסור איתמר גרוטו, משנה למנכ"ל משרד הבריאות, כיוון שלקח למשרד הבריאות זמן להבין שמדובר בתופעה וכי מדובר בהליך מסודר ש"לוקח זמן להעביר אותו לגורמים הרלוונטיים, לקופות החולים ולרופא, ושכולל ייעוץ משפטי".

לדברי גרוטו, פרופסור בורוכוביץ' טען כי נהג כך כיוון שפירש את החוק הנוגע לבדיקות שאינן בסל הבריאות באופן שגוי. לדבריו, בורוכוביץ' סבר שהפניית נשים לבדיקות פרטיות, שלמעשה הוא עצמו מבצע, דרך קופות החולים שבהן עבד, זה צעד שאינו מוסרי. מדובר בבדיקות שלפני כ-3 שנים מחירן עמד על כ-4,000 דולר, אולם כיום הוא זול משמעותית, ומחירו אף צפוי לרדת.