רה"מ נתניהו נואם בטקס סיום קורס קצינים בבה"ד 1, חדשות עשר

רה"מ: "אם שליטי עזה יבחרו בהסלמה – הם ישלמו מחיר בלתי נסבל"

נתניהו נאם בטקס לזכר חללי מבצע "צוק איתן", ואמר: "אני ממליץ לחמאס לבחור ברגיעה". ריבלין: "כל עוד גופות חיילינו מוחזקות – עזה לא תשוקם". דיווח: מצרים פוצצה מנהרה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס אמש (שלישי) למתיחות בדרום, בטקס האזכרה לחללי צוק איתן בהר הרצל. "אני ממליץ לשליטי עזה לבחור ברגיעה", אמר נתניהו, "אם יבחרו בהסלמה – המחיר שישלמו יהיה בלתי נסבל, בלתי נסבל להם. אנחנו נפעל בכל מקרה מתוך רגישות מרבית לחיי לוחמינו". נוסף על כך, דיבר ראש הממשלה על הפיתוח הטכנולוגי שישראל עושה לדבריו בנושא המנהרות.

"אנחנו ממשיכים להשקיע מאמצים גדולים בהחזרתם של לוחמינו – אורון שאול והדר גולדין", טען ראש הממשלה, "לא הכול גלוי לעין – וטוב שכך. זוהי מחויבות שתימשך עד שובם, בלא הפוגה. כך גם לגבי אזרחינו שמוחזקים ברצועת עזה – אברה מנגיסטו והישאם א-סייד".

"אחד מהיעדים של החמאס בצוק איתן היה לבודד את ישראל בזירה הבינלאומית", הוסיף ראש הממשלה. "לא רק שזה לא קרה, ההפך הגמור קרה. אבל אפילו מדינות ערב, או מדינות מובילות בעולם הערבי, הזדהו עם עמדתנו, ויש לי יסוד מוצק להאמין שהיום הדברים נכונים ביתר שאת".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>
קצין ימ"מ: "מפקד מתנכל לי בגלל קשר עם קרובת עבריין בכיר"

הישראלי שמסייע בחילוץ בתאילנד: "הנערים יהיו בחוץ בתוך שבוע"

"יש לך חברה?": צה"ל חשף ניסיון של חמאס לפתות חיילים וחיילות

 ריבלין נואם בטקס האזכרה לחללי "אלטלנה" בבית העלמין בנחלת יצחק
 

הנשיא ריבלין (חדשות עשר)

 

בד בבד, נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין נשא אתמול דברים תקיפים נגד חמאס, בטקס האזכרה לחללי "צוק איתן". "בחודשים האחרונים, ארבע שנים אחרי המערכה, תושבי עוטף עזה הם עוטפי מדינת ישראל, וסובלים מהפגנות אלימות, פעילות טרור, ניסיונות לחצות את הגדר, לחפור מנהרות, ירי רקטות והבערת שדות", אמר ריבלין. "איננו ששים אלי קרב. אולם לא נסבול שיבוש חיי השגרה של אזרחי ישראל. על כל הפרה כזו נגיב במהירות ובעוצמה".

"אנו מצרים על תושבי עזה שנמקים תחת עול החמאס, על הילדים החיים במצוקה, בהיעדר תשתיות בסיסיות, ללא תנאים סניטריים, במחסור של מזון ובתנאי אבטלה קשים", הוסיף ריבלין. "ישראל הייתה ונשארה הגורם היחיד באזור שמעביר צרכים מינימליים לרווחתם של תושבי עזה, אך עלינו להיות ברורים: כל עוד חמאס ימשיך לנהל את עזה למען מטרת השמדת מדינת ישראל ולהחזיק בגופות חיילינו - עזה לא תשוקם".

הצבא המצרי פוצץ הערב מנהרה מסחרית של חמאס, שנחפרה משטח רצועת עזה למצרים. כך על פי דיווחים פלסטיניים מהרצועה. על פי הדיווחים, ישנו חשש כי במקום נשארו פועלים לכודים.

מנהרת טרור בעוטף עזה (ארכיון)
 

מנהרת טרור שנחפשה במרחב מעבר כרם שלום (דובר צה"ל)

 

דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, נאם אמש בוועדת החוץ בפרלמנט הצרפתי ודיבר על חמאס ועל המצב בעזה. "הרצון לחיות קודם לכול" אמר מנליס, "חמאס עוקר את הערך החשוב הזה ומקדש במקומו ערכי הרס וחורבן. הדבר היחיד שחמאס חתום על בנייתו הוא הקמת כוח צבאי במימון ובסיוע של מנהיגת הטרור העולמי – איראן".

״חמאס המציא נשק חדש שנראה כמו משחק ילדים. עולה יורו אחד, אבל גרם לשריפתם של יותר מ-30 אלף דונמים של שדות", הוסיף דובר צה"ל. "כדובר, אני מבין את כוחה של התמונה ואת הקושי להבין את הסיטואציה מרחוק. חמאס מנצל, באופן מניפולטיבי, את החמלה האנושית של המערב - למטרות לא אנושיות. אל תיפלו בפח של חמאס – מדובר בארגון טרור צבאי לכל דבר ועניין. אצלנו זה חמאס – אצלכם זה דאע"ש".

השריפה ביער בארי
 

השריפה ביער בארי (סיימון קינג)

 

המפכ"ל, רוני אלשיך, קיים אתמול סיור בעוטף עזה. "העפיפונים שנשלחים מרצועת עזה במטרה לפגוע באזרחי ישראל ובכוחות הביטחון ומהווים אתגר ביטחוני", אמר אלשיך, "מבחינתנו מדובר בטרור לכל דבר ועניין, גם אם לצערנו הוא מבוצע תוך שימוש בנשים ובילדים".

"מצד אחד הנזקים הם משמעותיים, אך לשמחתנו עד עכשיו אין פגיעה בנפש", הוסיף המפכ"ל, "הפער בין נס לאסון הוא דק כחוט השערה, ותפקידנו עם גופי הביטחון, החירום וההצלה, הוא לנסות ולהגן על האזרחים ולצמצם את הסיכון לחייהם ורכושם ככל שניתן".

22 שריפות פרצו במהלך יום האתמול בשטחי היערות בארי וכיסופים שבעוטף עזה. צוותי קק"ל ולוחמי האש פעלו במקום לצורך כיבוי השריפות. כל האירועים נמצאים תחת שליטה.