הישראלי שמסייע בחילוץ בתאילנד: "הנערים יהיו בחוץ בתוך שבוע"

יובל זלמנוב, שעוזר למחלצים באמצעות תשתית תקשורת ייחודית, סיפר בשיחה ל"חמש עם רפי רשף" על רגעי האושר לצד הקשיים. "המערה מפחידה, חשוכה, מוצפת ואינסופית"

לאחר מציאתם של חברי קבוצת הכדורגל לנוער בתאילנד אתמול (שני), המחלצים מחפשים כעת דרכים להוציאם מהמערה שבה הם לכודים. אחד המשתתפים במאמצי החיפוש, יובל זלמנוב מישראל, שהביא עימו מערכת תקשורת אלחוטית המסייעת בפעילויות החיפוש והחילוץ, סיפר בשיחה ל"חמש עם רפי רשף" על הרגע המאושר שבו שמע על מציאת הנערים, על הקושי המבצעי ועל הצעדים שצפויים להינקט כעת – בדרך לחילוצם.
 

"זאת מערה מאוד מפחידה, חשוכה, מלאת מים וסחף מכל הכיוונים והיא נראית אינסופית", תיאר זלמנוב את תוואי המערה שעמה צוותי החילוץ נאלצים להתמודד. "יש מקטע בן 800 מטרים שאפשר ללכת בו ואחרי צריכים להמשיך באזור תת ימי שבו אפשר להתקדם רק בצלילה. גם האזור שבו אפשר ללכת, הוא לא פשוט, שכן כל התחתית של המערה בוצית ומלאת אבנים וניתן להתקדם מאוד לאט. למרבה המזל הם נקלעו לתוך כיס אוויר שאפשר לשרוד בו".


עבור זלמנוב, מציאת הנערים היא לא פחות מנס. ולמרות שהעיד כי הגיע לשם מראש כשהוא אופיטמי מאוד, כששמע על גילוי הנעדרים, חש הצפה רגשית. "אתמול בלילה קיבלתי את ההודעה כשהייתי במלון. אני לא יודע להגדיר את ההרגשה כי זו לא סתם שמחה", שיחזר את תחושתיו. "הרגשתי שעשיתי משהו בעל חשיבות עולמית. להציל ילדים זה להציל עולם ומלואו. יש להם אוכל, מים ורופאים בפנים אז אין חשש לחייהם, עכשיו זה רק עניין של זמן".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:
לאחר תחקיר אנליסט: "נוכל רכבי היוקרה" נעצר בחשד לעבירות מרמה
נחשפה מתקפת סייבר ממוקדת נגד משתמשים ישראלים בדואר וואלה
בריטניה: עובדת בית חולים נעצרה בחשד לרצח שמונה תינוקות

 

 ניסיון החילוץ במנהרה בתאילנד
 

מחלצים במנהרה בתאילנד (רויטרס)

 


לדברי המחלץ הישראלי, הרשויות באזור הגדירו את המתחם כשטח צבאי סגור ולכן לא יכל להרחיב על אפשרויות החילוץ אולם להערכתו הנערים יצאו בקרוב מאוד לחופשי. "יש כמה רעיונות לחלץ אותם, חלקם כוללים דרך ארוכה וחלקם דרך קצרה. עם זאת, לדעתי זה לא ייקח יותר משבוע".


בשיחה הקודמת שקיים זלמנוב עם "חמש עם רפי רשף", סיפר על הטכנולוגיה הישראלית שהביא עימו לחיפושים. "הקמנו תשתית אלחוטית בזמן כמעט אפסי. זה קו התקשורת היחיד שיש למחלצים. מדובר בטכנולוגיה ישראלית ואנחנו מאוד גאים בכך, שאנחנו מצליחים לעזור להם. וגם הם אסירי תודה לנו".
 

מוקדם יותר דווח כי הנעדרים שאותרו במערה עשויים להישאר בה עוד זמן רב. הסיבה לכך, כפי שהעריכו צוותי החילוץ, היא שהאזור בו נלכדה הקבוצה, טאם לואנג נאנג נון, מתפרש על פני צלע הר לאורך עשרה ק"מ. צוות החילוץ הבריטי העריך שהילדים נמצאים כשני ק"מ בתוך המערה ובין 800 לאלף מטרים מתחת לקו המים. יש הערכות לפיהן הילדים נמצאים 4 ק"מ בפנים המערה. נוסף על כך שהמערה נמצאת במקום שקשה להגיע אליו, היא מוצפת בחלקה וכעת, בתקופת הגשמים בתאילנד, אפילו אנשי הקומנדו הימי התאילנדי התקשו לנוע באזור.
 

 ניסיון החילוץ בתאילנד
 

מאמצי החילוץ בתאילנד (רויטרס)

 

כאמור, אתמול פורסם התיעוד המלא של איתור הנערים, כשבקול נרגש ורועד, פגש לראשונה איש כוחות ההצלה הבריטיים את קבוצת הנערים שהייתה לכודה בתשעת הימים האחרונים במערה בתאילנד. סרטון של חיל הים התאילנדי תיעד את המפגש המרגש. "כמה אתם?", נשמע האיש שואל וזוכה לתשובה "13". בהמשך, מצהיר המחלץ הבריטי כי כוחות סיוע רבים נוספים יגיעו למקום. בגרסה ארוכה יותר של התיעוד נשמעים חילופי דברים נוספים. אחד המחלצים טוען כי הנערים "חזקים מאוד" ומעדכן אותם במספר הימים שעברו מאז שנלכדו.

מוקדם יותר אתמול, הודיע מושל מחוז נרונגסק, צ'יאנג ראי, שצוותי החילוץ בתאילנד מצאו את 12 הנערים ואת מאמנם בתוך קומפלקס המערות טאם-לואנג כשכולם בחיים, וזאת, כאמור, תשעה ימים לאחר שחברי הקבוצה הוכרזו כנעדרים. "יחידת אריות הים התאילנדית מצאה את כל 13 הנעדרים כשהם בחיים", ציין ראי אך הוסיף שישנם סיכונים רבים בדרך להוצאת הלכודים, כי "המבצע עדיין לא הסתיים וכי יחידת החילוץ תיכנס למערה רק כשיהיו "90 אחוזי ביטחון" בנוגע לחילוץ מוצלח.

בימים האחרונים היה נדמה כי הסיכויים לחילוצם בשלום של הלכודים קטנים. גשם כבד ירד במקום והקשה על החיפושים במעבר התת-קרקעי, שאורכו כ-10 קילומטרים. צוותי החילוץ הבין-לאומיים, שכוללים בין היתר 30 אנשי צוות אמריקניים, שאבו בהדרגה את המים מהמערה וניסו בכך לפלס את דרכם לעבר הלכודים.
 

 זירת החיפושים אחרי הילדים שנלכדו במערה בתאילנד
 

זירת החיפושים בתאילנד (רויטרס)

 

למרות שחלפו תשעה ימים, המחלצים קיוו שהנערים, כולם בגילאי 16-11, ומאמנם בן ה-25, הצליחו לשרוד בהתבסס על קרבתם למים הראויים לשתייה. כמו כן, השליכו צוותי החילוץ קופסאות הישרדות הכוללת מזון ומים בתקווה שיגיעו ללכודים ויאפשרו את הישרדותם עד ההגעה אליהם.

אקטרקון סוואנמארד, אחד משחקני הקבוצה שלא לקח חלק בנסיעה, אמר: "באותו היום הלכתי להתאמן איתם, אבל לא הגעתי איתם למערה כיוון שהייתי צריך לחזור הביתה מוקדם". עוד הוסיף כי "הקבוצה נסעה למערה בשביל החוויה, לאחר שמאמנם ביקש מהם שיביאו פנס כדי שיאיר את דרכם במעבר התת-קרקעי".