חבריה לצוות של הדס מלכא, חדשות עשר

"יש לך חברה?": צה"ל חשף ניסיון של חמאס לפתות חיילים וחיילות

במבצע "לב שבור" נחשף ניסיון לגרום לחיילים להוריד אפליקציות שפיתח הארגון, כדי לאכן את מכשירי הטלפון שלהם ולדלות מידע ותמונות. "אנו יודעים מי עומד מאחורי המאמצים"

צה"ל פרסם היום (שלישי) את מבצע "לב שבור", שבמסגרתו חשפה מחלקת ביטחון מידע באגף המודיעין בצה"ל ניסיון של חמאס ליצור קשר עם חיילי צה"ל ואף לראשונה עם חיילות, באמצעות דמויות פיקטיביות ברשתות החברתיות ואפליקציות היכרויות.

בינואר 2017 חשפה מחלקת ביטחון מידע באמ"ן את מבצע "קרב ציידים", במסגרתו נחשפה תשתית של חמאס שבנתה דמויות פיקטיביות כדי להדביק טלפונים ניידים של חיילי צה"ל בפוגענים שונים, ולאחר מאמץ נחשפו ונשרפו 40 דמויות פיקטיביות של חמאס, ברובן תוך שימוש בתמונות של נשים צעירות, שנועדו לפתות את החיילים.

  שיחה בין חיילת למתחזה מהחמאס
 

שיחה בין חיילת למתחזה מהחמאס(חדשות עשר)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

להמתין 4 חודשים או לחלץ בצלילה: האפשרויות של הלכודים בתאילנד

"זה אבסורד": צעיר ערבי חווה חרם ממשפחתו בשל תמיכתו בליכוד

"לא הראתה סימני חיים": הוכרזה כמתה - ונמצאה חיה בחדר המתים

לדברי קצין בכיר באגף המודיעין בצה"ל, בתקופה האחרונה הבחינו באמ"ן כי חמאס מחדש את מאמציו בתחום, והחל מינואר 2018 החלו חיילים בצה"ל לדווח למחלקת ביטחון מידע על עשרות פניות באמצעות דמויות, בעיקר של נשים צעירות, שניסו לעודד אותם להוריד אפליקציות היכרויות לצורך יצירת קשר רומנטי.

החיילים עמם יצרו קשר בחמאס, באו משורה של יחידות וגזרות, כאשר החשש במחלקת ביטחון מידע היה לדליפת מידע מודיעיני מצד חמאס. ארגון הטרור החל לאחרונה בפיתוח אפליקציות משלו, תוך שימוש בטלפונים ישראליים ותוך הצלחה של חמאס לחדור לחנות האפליקציות הרשמית של גוגל, כדי לעודד חיילים להוריד אפליקציות היכרויות שהכין חמאס ולהפיל את החיילים בפח.

אחת מהדמויות הפיקטיביות של החמאס
 

אחת מהדמויות הפיקטיביות של החמאס (חדשות עשר)

 

"יש לך חברה?", שאל פעיל חמאס בפייסבוק תחת השם הבדוי אלינה. "מה האימייל שלך? תוריד את האפליקציה מהחנות", הפצירה "אלינה" בחייל צה"ל. בשיחת ווטסאפ, פעיל חמאס תחת זהות בדויה של "לירון מבית שמש", ניסה ליצור קשר עם חיילת: "מישהי שלחה לי את המספר, אמרה לי שאת בקטע של בנות". החיילת חשדה שמדובר במתחזה ואף איימה שתתקשר למשטרה.

החידוש הנוסף במבצע הנוכחי הוא שחמאס החל לפעול גם מול חיילות בצה"ל, ולא רק מול חיילים, כאשר מול החיילות הופעלו דמויות פיקטיביות של בחורים צעירים שניסו "להתחיל" עם החיילות, וליזום איתן היכרות רומנטית.

באמ"ן הגיעו למסקנה כי שתי האפליקציות שפיתח חמאס הן Glance Love, ו-Wingchat, והן הוחדרו לחנות האפליקציות. מדובר באפליקציות היכרויות ושל העברת תמונות בין משתמשים, כאשר השיטה עבדה כך: פעילי חמאס פנו באמצעות פייסבוק ולעתים גם בווטסאפ לטלפונים הניידים של חיילי צה"ל בעשרות מקרים בחודשים האחרונים, ממספר טלפון ישראלי.

אחת מהדמויות הפיקטיביות של החמאס בפייסבוק
 

אחת מהדמויות הפיקטיביות של החמאס בפייסבוק(חדשות עשר)

 

לדברי קצין בכיר באמ"ן, לאחר שחמאס נכשל בניסיונו להגיע לבכירים בצה"ל או לסודות בצא, הוא ניסה להגיע לחיילים, אולם גם בניסיון זה עד כה אין לחמאס הצלחות. ההערכה בצה"ל היא כי המודעות הטובה של החיילים והחשדות שהתעוררו בהם מול הפונים והפונות. למרות העברית השוטפת של הפונים, ואף שימוש בסלנג עכשווי, התעורר חשד בקרב חיילי צה"ל ולא נגרם נזק ביטחוני בפרשה.

הפוגען של חמאס היה אמור לגרום לטלפון הנייד של חיילי צה"ל להיות חשוף לחלוטין. פעילי חמאס היו יכולים לאכן את מיקומם של החיילים, לפתוח את המיקרופון או את המצלמה ולעשות האזנות נפח לבסיסים שבהם שוהים החיילים. פעילי חמאס ניסו במיוחד לחדור לקבוצות של חיילים בפייסבוק, למשל לקבוצת הפייסבוק "שיריונרים אוגוסט 17".

פעילי חמאס היו יכולים לאסוף את אנשי הקשר של החיילים, לחדור למיילים ולאסוף סרטונים ותמונות. בצה"ל אומרים כי מרבית החיילים והחיילות שהותקפו בידי חמאס הפגינו מודעות גבוהה לנהלי ביטחון מידע ודיווחו על כך למפקדים. במסגרת הקמפיין של צה"ל, פורסמה תמונה של חיילת צעירה בדף הרשמי של הפייסבוק של צה"ל, ונכתב "חושב שמצאת את החצי השני שלך?". חיילים רבים תהו על פשר הקמפיין, אולם היום הוא בא על פתרונו.

 אלפיקצייה שפיתחו בארגון חמאס כדי לפרוץ למכשירים סלולאריים של חיילים
 

אלפיקצייה שפיתחו בארגון חמאס כדי לפרוץ למכשירים סלולאריים של חיילים(חדשות עשר )

 

מבדיקת צה"ל עולה כי עד כה האפליקציות שפיתח חמאס הורדו מחנות האפליקציות של גוגל 500-400 פעמים, לפחות חלקן על ידי חיילים. גוגל הסירה בימים האחרונים את האפליקציות.

שיטה אחרת של חמאס הייתה לנסות לחדור לטלפונים של חיילי צה"ל עם אפליקציה של חדשות המונדיאל, ושמה Golden Cup, שעוצבה היטב בידי חמאס כדי לסווג אותה כאפליקציית ספורט. צה"ל ושב"כ טרם ביצעו מעצרים של פעילי חמאס בפרשה, אולם לדברי קצין בכיר באמ"ן "אנחנו יודעים מי עומד מאחורי המאמצים של חמאס, יש כאן פוטנציאל לנזק ביטחוני, ולא נשכח את הנער אופיר רחום, שפותה ב-ICQ בידי המחבלת אמנא מונא, שפיתתה אותו לאזור רמאללה, שם הוא נחטף ונרצח".

  אלפיקציית הכרויות שפיתחו בארגון חמאס כדי לפרוץ למכשירים סלולאריים של חיילים
 

אלפיקציית הכרויות שפיתחו בארגון חמאס כדי לפרוץ למכשירים סלולאריים של חיילים( חדשות עשר)