הלחימה בדרום סוריה: "הותקפו מחסני נשק של צבא אסד ליד דרעא"

לפי כלי תקשורת ערביים, האתרים שהופצצו באזור דרעא שייכים למשטר ולמיליציות איראניות, המשתתפים במבצע לכיבוש האזור מידי המורדים. דיווח: ישראל אחראית לתקיפה

מספר פיצוצים התרחשו היום (שלישי) במחסני נשק של המשטר הסורי ומיליציות איראניות התומכות בו באזור דרעא, שם מתרחש מבצע רחב היקף של אסד לכיבוש מחדש מידי המורדים. על פי כמה דיווחים בכלי תקשורת ערביים, מדובר בתקיפה ישראלית. עם זאת, כלי תקשורת רבים נמנעים לפי שעה מהטלת האחריות על ישראל, וגורם מצבא סוריה הכחיש את הטענות כי מדובר בתקיפה ישראלית, בריאיון לעיתון "אל-מסדר".

לאור המבצע בדרום סוריה, שבגינו יותר מ-200 אלף בני אדם נותרו עקורים ומתקדמים לכיוון גבול סוריה עם ישראל וירדן, דובר צה"ל הודיע ביום ראשון כי "לאור הערכת מצב שהתקיימה בפיקוד הצפון, הוחלט על תגבור 'עוצבת הבשן' בכוחות שיריון וארטילריה".

 עקורים במחוז דרעא שבדרום סוריה
 

עקורים במחוז דרעא שבדרום סוריה( רויטרס)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

אושר חוק "שוברים שתיקה": "סתימת פיות שתכתים את ספר החוקים"

להמתין 4 חודשים או לחלץ בצלילה: האפשרויות של הלכודים בתאילנד

"זה אבסורד": צעיר ערבי חווה חרם ממשפחתו בשל תמיכתו בליכוד

זאת, במסגרת ההיערכות של צה"ל נוכח הלחימה ברמת הגולן הסורית, והמסר לאסד כי כל "זליגה" או חדירה לאזור החיץ תיענה בתגובה. במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר כי "נמשיך להגן על הגבול בצפון", ושגרה מלאה נשמרת בעורף.

"צה"ל רואה חשיבות רבה בשמירה הסכם הפרדת הכוחות בין ישראל לסוריה משנת 1974", נמסר מדובר צה"ל, "כמו כן, ימשיך צה"ל לעמוד על עקרון אי-המעורבות בנעשה בסוריה, לצד מדיניות של תגובה נחרצת למול פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל ויצירת סיכון לתושביה". בהודעה הובהר כי "סיוע הומניטרי מצד ישראל ניתן מזה שנים ונמשך בימים אלה, לאור הצורך הקיים בו". כוחות התגבור כוללים טנקי מרכבה סימן 4 עם מערכות "מעיל רוח" של חטיבה 401 של השיריון ואגד ארטילרי 215 המפעיל תותחי 155 מ"מ.

נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה כי "נמשיך להגן על גבולותינו בצפון ונסייע הומניטרית ככל יכולתנו", והבהיר: "לא נאפשר כניסה לשטחנו ונדרוש קיום קפדני של הסכמי ההפרדה מ-1974 עם צבא סוריה". לדבריו, "אני עומד בקשר רצוף עם הבית הלבן והקרמלין בעניין זה, ושר הביטחון והרמטכ"ל עומדים בקשר דומה עם מקביליהם, גם בארה"ב וגם ברוסיה".

בסוף השבוע העביר צה"ל לשטח ישראל שישה פצועים באורח בינוני עד קשה מאזור הקרבות, בהם ארבעה ילדים. המבצע, שהוגדר ייחודי ומורכב, יצא לדרך בליל שישי האחרון, על ידי כוח מ"עוצבת הבשן" שברמת הגולן. הפצועים הועברו לבית חולים בארץ לאחר טיפול ראשוני בשטח על ידי כוח רפואה של צה"ל.

על פי דיווח מהצד הסורי, משפחותיהם של הילדים, שלוש ילדות וילד, נהרגו כולן בהפצצות בסוריה. המבצע הגיע אחרי מבצע הומניטרי נוסף ביום חמישי, שבמהלכו הועבר מזון וציוד לפליטים הרבים הנמלטים בימים אלו מאזורי הלחימה בדרום המדינה. במקביל הודיעו הערב בירדן על משלחת הומניטרית מטעמם לפליטים הרבים באזור הגבול עם סוריה