ארגון שוברים שתיקה בהרצאה בבית ספר (ארכיון), החדשות 13

אושר חוק "שוברים שתיקה": "סתימת פיות שתכתים את ספר החוקים"

ועדת החינוך אישרה את החוק, שקובע כי ארגונים שיוגדרו כפועלים נגד צה"ל לא יוכלו להיפגש עם תלמידים, לקראת הצבעה בקריאה שנייה ושלישית. "שר החינוך לא מבין בחינוך"

ועדת החינוך של הכנסת אישרה הבוקר (שלישי) את הצעת חוק "שוברים שתיקה" של שר החינוך נפתלי בנט ושל ח"כ שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי), ברוב של שבעה תומכים מול חמישה מתנגדים. התיקון לחוק קובע כי "ארגוני דה לגיטימציה הפועלים נגד חיילי צה"ל ונגד מטרות החינוך הממלכתי", לא יוכלו להיכנס לתוך שטחי בית הספר ולהיפגש עם התלמידים. החוק השנוי במחלוקת זכה, מצד אחד, לתמיכה נרחבת, אך גם ספג, מצד שני, ביקורות קשות בטענה כי הוא אנטי-דמוקרטי.

"מי שמסתובב בעולם ותוקף את חיילי צה"ל שלנו מאבד את זכותו להיכנס לבתי הספר שלנו", כתב השר בנט בחשבון הטוויטר שלו. ח"כ מועלם-רפאלי הוסיפה כי "מי שמסית נגד חיילי צה"ל ומדינת ישראל לא יכול להכנס למוסדות החינוך ולהטיף את ה'ערכים' המעוותים שלו".

יו"ר מרצ תמר זנדברג הגיבה אף היא לחוק בחשבון הטוויטר שלה, ותקפה את ארגון הימין "אם תרצו", מתומכי החוק. לדבריה, "זה לא חוק 'שוברים שתיקה' - זה חוק 'אם תרצו' - ארגון במימון זר וחסוי, שגורר חברי כנסת למופע סתימת פיות היסטרי ופתטי שלא יופעל בפועל אבל ירעיל ויכתים את ספר החוקים הישראלי".

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

חשד נוסף להתעללות בפתח תקווה: גננת נחקרה ונשלחה למעצר בית

סוכן משטרתי סמוי שפעל באזור המרכז הפליל 30 חשודים בסחר בסמים

בגלל המונדיאל: פעילים רוסים מצילים כלבי רחוב - לפני שיומתו

יו"ר תנועת "אם תרצו", מתן פלג, בירך על החלטת ועדת החינוך, ואמר: "תיקון הצעת החוק מבהיר אחת ולתמיד כי לא ניתן לאחוז את החבל משני קצותיו. מי שמתפרנס מפעילות נגד מדינת ישראל וחיילי צה"ל לא יקבל כרטיס כניסה לבתי הספר". לדברי פלג, "הכנסת עשתה היום תיקון הכרחי מאין כמוהו. מדינת ישראל אינה האו"ם. היא צריכה להמשיך לשמור על זהותה היהודית והדמוקרטית של מדינת ישראל ותו לא".

ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) מסר בתגובה לאישור החוק כי "תלמידי מערכת החינוך הישראלית אינם ולא יהיו שפני הניסיון של שוברים שתיקה ודומיהם. שמענו עדויות של תלמידים, בהן סיפרו כי מה שהיה לאנשי ש"ש לומר להם רגע לפני שהם מתגייסים לצה"ל, הוא שמדובר בצבא קלגסים שמוטב לא לשרת בו, או לפחות לא שירות משמעותי. לאבסורד הזה נשים סוף". 

לירן ברוך, יו"ר פורום נכי צה"ל למען ביטחון ישראל, שהשתתף בדיון, אמר: "לא ייתכן שארגונים אנטי-ישראליים שמעוררים תסיסה ייכנסו וישחיתו את מיטב הנוער שלנו בשקרים".

חבר הכנסת אמיר אוחנה
 

חבר הכנסת אמיר אוחנה (חדשות עשר )

 

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) טענה מנגד כי "הם מפחדים. הממשלה ממשיכה להוכיח שהיא מבוהלת מחשיבה חופשית, מדעות שונות, מדמוקרטיה". לדבריה, "זה מתחיל בהשתקת ארגונים כמו 'שוברים שתיקה' ו'פורום המשפחות השכולות', וממשיך במדרון חלקלק שיכלול את כל הנושאים שהממשלה פועלת כדי להסתיר מעיני הציבור - גיוס נשים, להט"ב, רפורמים ועוד. יש לנו שר חינוך שמפחד שבני הנוער ישמעו עמדות שמנוגדות לעמדות שלו, ומוכן עבור פופוליזם זול להכתים את ספר החוקים והדמוקרטיה הישראלית כולה".

מארגון "שוברים שתיקה" נמסר: "לא מפתיע ששר חינוך שקורא להרוג ילדים פלסטינים בני שמונה לא מבין בחינוך. סתימת האוזנים לתלמידים והפה לחיילים לא תעלים את הכיבוש - זו רק עדות נוספת לדרך שבה הכיבוש משחית אותנו". נוסף על כך, פנו לשר החינוך ואמרו כי "נפתלי כדאי שתבין, גם אלף חוקים לא יעזרו. אנחנו נמשיך לשבור שתיקה על מה שעשינו בשטחים - עד שהכיבוש יסתיים".