להמתין 4 חודשים או לחלץ בצלילה: האפשרויות של הלכודים בתאילנד

המחלצים טרם החליטו אם להמתין לתום העונה הגשומה ולירידת מפלס המים, ולהסתכן בהצפה במקרה של מונסון, או לבחור באפשרות המסוכנת יותר של חילוץ באמצעות צלילה מורכבת

לאחר שילדי קבוצת הכדורגל מתאילנד אותרו אתמול (שני) במערה, אנשי מחוז נרונגסק, צ'יאנג ראי, עומלים על דרכים שונות לשחררם. נדמה שלמרות הבשורה המשמחת על הימצאם בריאים ושלמים, ייקח זמן רב עד שיצליחו לשחררם.

האזור בו נלכדה הקבוצה, טאם לואנג נאנג נון, מתפרש על פני צלע הר לאורך עשרה ק"מ. צוות החילוץ הבריטי מעריך שהילדים נמצאים כשני ק"מ בתוך המערה ובין 800 לאלף מטרים מתחת לקו המים. יש הערכות לפיהן הילדים נמצאים 4 ק"מ בפנים המערה.

 זירת החיפושים אחרי הילדים שנלכדו במערה בתאילנד
 

זירת החיפושים אחרי הילדים שנלכדו במערה בתאילנד(רויטרס )

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

"לא הראתה סימני חיים": הוכרזה כמתה - ונמצאה חיה בחדר המתים

חשד נוסף להתעללות בפתח תקווה: גננת נחקרה ונשלחה למעצר בית

כמו איזה בית משוגעים: הסיכון והסיכוי בהחתמת קאזנס ורונדו

נוסף על כך שהמערה נמצאת במקום שקשה להגיע אליו, היא מוצפת בחלקה. זו אחת הסיבות לכך שלקח למחלצים תשעה ימים לאתר את הקבוצה - קשה לנוע מסביב למערה. המערה מוצפת במים בתקופת הגשמים בתאילנד, ואפילו אנשי הקומנדו הימי התאילנדי התקשו לנוע באזור.

ברשויות אומרים כי הם מחויבים ל"מאה אחוזי בטיחות" בתכנית הפעולה לחילוץ הילדים. "עבדנו קשה לאתר אותם, ואנו לא מתכוונים לאבד אותם", אמר מושל המחוז. השאלה העיקרית, נכון לעכשיו, היא האם לחלץ אותם עכשיו או לספק להם אמצעי מחייה במערה, ולחלצם מאוחר יותר.

ניסיונות החילוץ של קבוצת כדורגל שנתקעה במערה בצפון תאילנד
 

ניסיונות החילוץ של קבוצת כדורגל שנתקעה במערה בצפון תאילנד(רויטרס)

 

לספק להם אמצעי מחייה לתקופה הקרובה היא האפשרות הבטוחה יותר. ברשויות יצטרכו לספק להם אוכל ומצרכים אחרים, ולחכות שמפלס המים ירד, באופן טבעי או באמצעות שאיבה. אפשרות נוספת היא לנסות ולאתר יציאה נוספת מהמערה, ולחלץ את הילדים משם. העונה הגשומה נמשכת בתאילנד עד אוקטובר, וייתכן שיהיה ניתן לחלצם רק בעוד כמה חודשים. חיל הים התאילנדי החל לשלוח מוצרי מזון לילדים, ובמקביל בודק את מבנה המערה.

עם זאת, להשאיר את הילדים להמתין במשך חודשים עשוי להיות מסוכן. באזור צפויים להכות גשמי מונסון נוספים בתקופה הקרובה. סופות עשויות להעלות את מפלס המים ולסבך את היכולת לספק לילדים אמצעים מבחוץ, או לחילופין לחלצם.

הדרך המהירה ביותר והמסוכנת ביותר לחילוץ הקבוצה היא באמצעות צלילה. "הניסיון לקחת אנשים שאינם צוללנים עלול להיות מסוכן מאוד, גם אם הצלילה עצמה נחשבת לפשוטה", אמר ראש מועצת החילוץ ממערות האמריקנית. צלילה באזור היא אתגר עצום, שכן גם למומחים לקחו מספר ימים כדי להגיע לאזור בו לכודים הילדים. הדרך בה יכולים לבצע חילוץ בצלילה היא באמצעות פריסת חבלי צלילה והשארת בלוני חמצן ומקלות זוהרים לאורך הדרך. כאמור, זו דרך מסוכנת שהמועצה האמריקנית לחילוץ ממערות ממליצה שלא לבחור בה.

 ניסיון החילוץ במנהרה בתאילנד
 

ניסיון החילוץ במנהרה בתאילנד( רויטרס)

 

אתמול פורסם התיעוד המלא של איתור הנעריםכשבקול נרגש ורועד, פגש לראשונה איש כוחות ההצלה הבריטיים את קבוצת הנערים שהייתה לכודה בתשעת הימים האחרונים במערה בתאילנד. סרטון של חיל הים התאילנדי תיעד את המפגש המרגש. "כמה אתם?", נשמע האיש שואל וזוכה לתשובה "13". בהמשך, מצהיר המחלץ הבריטי כי כוחות סיוע רבים נוספים יגיעו למקום. בגרסה ארוכה יותר של התיעוד נשמעים חילופי דברים נוספים. אחד המחלצים טוען כי הנערים "חזקים מאוד" ומעדכן אותם במספר הימים שעברו מאז שנלכדו.

מוקדם יותר אתמול, הודיע מושל מחוז נרונגסק, צ'יאנג ראי, שצוותי החילוץ בתאילנד מצאו את 12 הנערים ואת מאמנם בתוך קומפלקס המערות טאם-לואנג כשכולם בחיים, וזאת, כאמור, תשעה ימים לאחר שחברי הקבוצה הוכרזו כנעדרים. "יחידת אריות הים התאילנדית מצאה את כל 13 הנעדרים כשהם בחיים", ציין ראי אך הוסיף שישנם סיכונים רבים בדרך להוצאת הלכודים, כי "המבצע עדיין לא הסתיים וכי יחידת החילוץ תיכנס למערה רק כשיהיו "90 אחוזי ביטחון" בנוגע לחילוץ מוצלח.

בימים האחרונים היה נדמה כי הסיכויים לחילוצם בשלום של הלכודים קטנים. גשם כבד ירד במקום והקשה על החיפושים במעבר התת-קרקעי, שאורכו כ-10 קילומטרים. צוותי החילוץ הבין-לאומיים, שכוללים בין היתר 30 אנשי צוות אמריקניים, שאבו בהדרגה את המים מהמערה וניסו בכך לפלס את דרכם לעבר הלכודים.

למרות שחלפו תשעה ימים, המחלצים קיוו שהנערים, כולם בגילאי 16-11, ומאמנם בן ה-25, הצליחו לשרוד בהתבסס על קרבתם למים הראויים לשתייה. כמו כן, השליכו צוותי החילוץ קופסאות הישרדות הכוללת מזון ומים בתקווה שיגיעו ללכודים ויאפשרו את הישרדותם עד ההגעה אליהם.

אקטרקון סוואנמארד, אחד משחקני הקבוצה שלא לקח חלק בנסיעה, אמר: "באותו היום הלכתי להתאמן איתם, אבל לא הגעתי איתם למערה כיוון שהייתי צריך לחזור הביתה מוקדם". עוד הוסיף כי "הקבוצה נסעה למערה בשביל החוויה, לאחר שמאמנם ביקש מהם שיביאו פנס כדי שיאיר את דרכם במעבר התת-קרקעי".