לאחר פרישתן - רה"מ ושטייניץ יחליפו את רגב ושקד במתווה הכותל

מליאת הכנסת אישרה ברוב של 48 תומכים כי נתניהו ושר האנרגיה יחליפו את השרות, שהודיעו בימים האחרונים על עזיבתן את הוועדה שעוסקת בהסדרת רחבת התפילה הפלורליסטית

מליאת הכנסת אישרה הלילה (שלישי) ברוב של 48 תומכים את העברת הסמכויות בוועדה העוסקת במתווה הכותל משרת התרבות והספורט מירי רגב לידי ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת סמכותה של שרת המשפטים איילת שקד לשר האנרגיה יובל שטייניץ. ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) היה היחיד שהתנגד להצעת החוק. הדיון שהתנהל במליאה לא סבב סביב השינויים בהרכב הוועדה אלא נוכח מהות החוק המתגבש בדבר הסדרת רחבת תפילה פלורליסטית בכותל והרחבתה.

סמוטריץ' הסביר את התנגדותו: "אתמול, ביום שבו הופלה חומת ירושלים, הרחבה שהקצו לרפורמים הייתה ריקה. הם לא רוצים זכויות בכותל, הם בסך הכל רוצים הכרה לעיוות של היהדות האותנטית. חברו לקואליציה, ח"כ יהודה גליק (הליכוד), אמר כי "כל מי שעם ישראל חשוב לו, שחש תחושה אמיתית של ערבות בעם ישראל, חייב להיות מוטרד מהנתק והשבר הנורא בין יהדות התפוצות ליהדות בישראל, שעלינו לעשות הכל לאחות אותו". עוד הוסיף כי "רצה הגורל ועכשיו ראש הממשלה יעמוד בראש הוועדה החשובה הזו והוא זה שיחל באיחוי השבר הנורא".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

בתום דיון סוער במליאת הכנסת: חוק הגיוס אושר בקריאה ראשונה

אחות נדקרה בביה"ח ע"י מטופל; האחיות ישבתו ברביעי בתגובה

מונדיאל 2018 הוא הטורניר שבו האימפריות קרסו והדורות התחלפו

הכותל המערבי
 

הכותל המערבי (הקרן למורשת הכותל)

 

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה), שחבר אף הוא בקואליציה, אמר "צודקים חבריי שיהדות התפוצות מתרחקות מאיתנו, אבל מי סיפר להם את העלילות הללו? מי שהסית את יהדות התפוצות אלו אותם עסקנים רפורמים שהוציאו את דיבת היהדות. לכל מסגד וכנסייה יש מנהגים ומסורות שאף אחד לא יעז לשנות וגם לכותל יש".

מנגד גם באופוזיציה תמכו בהצעה. ח"כ מיכל רוזין (מרצ), אמרה: "אלו שרוצים לבוא בכותל לרחבה החדשה – הם יהודים ורוצים להישאר יהודים. שוב ושוב אתם מנסים כאן לזלזל בהם ולהטיל ספק ביהדותם. הלוואי שכאן בארץ הייתה כזאת תסיסה כמו אצלם לבוא ולבקר בבתי הכנסת".

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) אמר: "חגגנו 70 לעצמאות ישראל ואין ספק שהדבר שיכולה להיות בו הסכמה מקיר לקיר הוא שיהדות אמריקה הייתה תמיד אתנו. אבל הילדים שלהם כבר לא יהיו שם עבורנו. לעם היהודי אין את הפריבילגיה להתפרק". עוד הוסיף כי "יהודים באמריקה הם מספיק טובים לתרומות עבור הפרחת הגליל, לילדים בנגב ולעשות לובי בוושינגטון עבור מדינת ישראל, אבל כדי להיחשב יהודים בכותל הם לא מספיק כשרים. זו לא משוואה שתחזיק הרבה זמן מעמד. צריכים להיות שוטים להמשיך את הקרע של העם היהודי".

חברו לסיעה, ח"כ נחמן שי, אמר: "מביש לשמוע שיושבים ויושבות שרים בממשלה שכאשר מגיעה הזדמנות לפתור לעומק בעיה חמורה, אין להם אומץ. יש כבר החלטת ממשלה, למעשה, הם רק צריכים לאשר ביצוע שלה, ועדיין לא יכולים. אנחנו שומעים מיהדות התפוצות דברים שלא הושמעו בעבר בשיח בינינו. אנחנו הולכים ומתרחקים בחוסר אחריות מוחלט". עוד הוסיף כי "יש מעט מדי יהודים בעולם הזה כדי שיריבו אחד עם השני ואנו דוחקים אותם החוצה מהאוהל הקטן. כשייבדקו בהיסטוריה איפה היה אפשר לעצור את הקרע, זה המקום, והממשלה לא עושה דבר".

 ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה (חדשות עשר)

 

ההצבעה במליאה הכנסת הגיעה לאחר שביום ראשון השרה שקד הודיעה למזכיר הממשלה צחי ברוורמן כי אינה מעוניינת להשתתף בוועדת השרים שצפויה להתכנס בנושא. שקד, שהודיעה על פרישתה מהוועדה לאחר שהופעל עליה לחץ מצד רבנים, היא השרה השנייה שביקשה לא לטפל בסוגיה לאחר ששרת התרבות והספורט, מירי רגב, עשתה זאת לפני מספר ימים.

במהלך ישיבת הממשלה שנערכה שלשום הביע ראש הממשלה בנימין נתניהו כעס על שתי השרות, ואמר: "כולם פה מעבירים סמכויות. אני מוכן לקבל אחריות. יש הסדר כבר 20 שנים לגבי רחבת התפילה שהיא לא רשמי ועכשיו אנחנו רוצים להסדיר את זה – זה ההסדר המתבקש". עוד הוסיף רה"מ נתניהו כי "אני מוכן לקבל את כל האחריות עליי – אם מישהו מוכן להצטרף זה יהיה מבורך והוא יבורך".

בארגון "נשות הכותל" הגיבו לדברים: "מקומם לראות כיצד שרים ושרות לא מסוגלים ליישם מהלך שיזם רה"מ, והשרים עצמם אישרו אותו בהצבעה בממשלה בינואר 2016 - מהלך שזכה לתמיכה של כל השותפים למו"מ כולל רב הכותל והמפלגות החרדיות. מביך לראות את מופע הכניעה וההתרפסות של שרי הממשלה, ובראשם של שתי שרות בכירות, שמקריבות את זכויות הנשים והציבור הרחב על מזבח החנפנות למפלגות החרדיות".