פער חברתי וגזילת מקומות עבודה: האירופים סולדים מהמהגרים

ד"ר אליקים כסלו הסביר על הסיבות שמובילות את אזרחי היבשת להתנגד לגל ההגירה המתמשך: "המרחק החברתי גדול ותזמון הגעתם גרוע נוכח שיעור האבטלה הגבוה בחלק מהמדינות"

סוגיית ההגירה באירופה ממשיכה להעיק על מנהיגי היבשת ולקעקע את יסודותיה. למרות שבשבוע שעבר נחתם הסכם בין מנהיגי האיחוד האירופי על כך שבאופן עקרוני יסגרו בצורה טובה את גבולותיו החיצוניים של האיחוד ויקימו מרכזי סינון כדי להבחין בין פליטים לבין מהגרי עבודה, מעמדם של המנהיגים התומכים בהגירה ממשיך להתערער, בהם גם מעמדה של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, המנהיגה הוותיקה ביבשת השולטת על המדינה החזקה והגדולה ביותר באירופה.

ד"ר אליקים כסלו, חוקר הגירה ומיעוטים מבי"ס פדרמן למדיניות ציבורית וממשל באוניברסיטה העברית, אמר בתוכנית "לונדון את קירשנבאום" כי "ההסכם שנחתם בין המדינות החברות באיחוד אינו מרחיק לכת ולא אמור לשנות את מה שהתרגלנו לראות בשנים האחרונות, אלא מבוסס בעיקר על וולונטריות".


עוד כתבות בחדשות עשר >>

שנה לאחר התאונה הקשה: הפלסטיני פגש את המתנחלים שחילץ

בתום דיון סוער במליאת הכנסת: חוק הגיוס אושר בקריאה ראשונה

הלחימה בסוריה: אפילו דאע"ש עדיף על פני איראן בגבול עם ישראל

עמנואל מקרון ואנגלה מרקל בפסגה בבריסל
 

עמנואל מקרון ואנגלה מרקל בפסגה בבריסל (רויטרס)

 

כסלו הסביר על מנגנון ההגירה לאירופה ועל הסיבות שמובילות לכך שמהגרים לא מתקבלים בברכה ע"י אזרחי היבשת: "צריך לחלק את ההגירה לשני מסלולים: חברתי וכלכלי. המסלול הכלכלי יכול להוביל לרווח במדינה הקולטת כל עוד המהגרים יחסית צעירים, משכילים ובעל ניסיון תעסוקתי, תיאור המאפיין את רוב הפליטים הסורים". עם זאת, הוסיף כסלו כי "המנגנון החברתי הוא שעלול להוות בעיה. ככל שהמרחק החברתי גדול יותר, קרי פער בדת, צבע עור, אמונות ותרבות, כך הקליטה החברתית קשה יותר. אלה בדיוק הפירות הבאושים שמספקת ההגירה הסורית שהגיעה לגרמניה".

למרות הפער החברתי חלק ממנהיגי אירופה בכל זאת פתחו את שעריהם למהגרים. כסלו הסביר כי אחת הסיבות שהובילו לכך הוא הגירעון הדמוגרפי. "בכל שנה נולדים פחות תינוקות באירופה, זהו ריק ששואב עליו כוח אדם צעיר שיחליף את האוכלוסיה המזדקנת", אמר. עוד הוסיף כי "זה כנראה מה שעמד מול עיניה של מרקל כשהכריזה של שינוי דרסטי במדיניות ההגירה והגדרת שמים פתוחים".

סירת מהגרים בחופי הים התיכון
 

סירת מהגרים מאפריקה מנסה את מזלה בכניסה לאירופה (רויטרס)

 

מלבד סוגיית הילודה, גם האבטלה הגואה בדרום אירופה מהווה קריטריון משמעותי בקבלת הפנים הקשה שלה זוכים המהגרים: "בספרד, בפורטוגל, באיטליה וביוון יש שיעור אבטלה גבוה מאוד בקרב צעירים. הם קיוו להגיע לגרמניה לצורכי עבודה או אפילו להשתלב במפעלים גרמניים שהיו נפתחים במדינות שלהם, אך ראו איך המהגרים לוקחים להם את התפקידים. התזמון שלהם היה גרוע", הסביר כסלו.

כסלו הסביר כי ההיברידיות והרב-תרבותיות הן אכן רעיונות טובים מאוד. עם זאת "הן מצליחות בעיקר בקנדה ואפילו בארה"ב, אך אירופה היא יבשת שמבוססת בעיקר על מדינות לאום עם היסטוריה חזקה מאוד שלא מקבלת כל כך גיוון מבחינה חברתית ותרבותית". עוד הוסיף כי "בשנות התשעים הייתה הגירה מוצלחת מאוד מחבל הבלקן שחווה מלחמת אזרחים עקובה מדם. הסיבה לכך, הפער התרבותי והחברתי היה קטן יותר נוכח צבע העור הלבן והדת הנוצרת המשותפת".