בתום דיון סוער במליאת הכנסת: חוק הגיוס אושר בקריאה ראשונה

63 ח"כים תמכו בחוק ו-39 התנגדו. ההצבעה שילבה גם הצעה לאי אמון בממשלה. החרדים התנגדו לחוק, בעוד הקואליציה נהנתה מתמיכת יש עתיד. ליברמן: "הכנסת גילתה אחריות"

חוק הגיוס: מליאת הכנסת אישרה הלילה (שלישי) בקריאה ראשונה את חוק הגיוס שמוביל שר הביטחון אביגדור ליברמן. 63 ח"כים תמכו בחוק ו-39 הצביעו נגד. בסיום הדיון ולפני ההצבעה הודיע כצפוי ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני), מרכז האופוזיציה, כי ההצבעה היא גם אי-אמון בממשלה. הקואליציה בסיוע מפלגת יש עתיד מהאופוזיציה הצביעה בעד חוק, ואילו מפלגות החרדים (יהדות התורה וש"ס) התנגדו. חברי הרשימה המשותפת לא נכחו במליאה. הח"כים החרדים לא הצביעו בסיבוב הראשון ורק לאחר שוידאו כי אכן יש רוב מוצק להצעת החוק - הצביעו נגד. בתום ההצבעה התחבקו חברי סיעת יש עתיד.

שר הביטחון אביגדור ליברמן, שאינו מכהן גם כחבר כנסת ולכן לא נכח במליאה, כתב בחשבון הטוויטר לאחר מעבר החוק בקריאה ראשונה כי "הכנסת גילתה אחריות ואישרה את חוק הגיוס בקריאה ראשונה. לפני 4 חודשים טרפדנו חוק גרוע שעשה צחוק מהשוויון בנטל. הלילה התייצב רוב הכנסת מאחורי החוק של מערכת הביטחון. הממלכתיות ניצחה את הספינים והמחלוקות. אני מקווה שהחוק יאושר, ככתבו וכלשונו, בקריאה שניה ושלישית עוד במושב הזה".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

אחות נדקרה בביה"ח ע"י מטופל; האחיות ישבתו ברביעי בתגובה

שנה לאחר התאונה הקשה: הפלסטיני פגש את המתנחלים שחילץ

בלגיה סיפקה קאמבק מטורף נגד יפן, ברזיל הדיחה את מקסיקו

יו״ר המחנה הציוני, אבי גבאי, כתב בחשבון הטוויטר שלו לאחר ההצבעה כי ״לפיד ויש עתיד הפקירו את האפשרות לשוויון בנטל בגלל גחמות והתקרנפות פוליטית - זהו ישראבלוף אחד גדול. במקום להילחם למען החיילים ולהוכיח נחישות, לפיד נכנע לקומבינות פוליטיות עם ליברמן והחרדים, התקרנף והפקיר את ערכי המחנה שלנו כדי להציל את ממשלת הכישלון של נתניהו". עוד הוסיף גבאי כי "אנחנו נדאג שאלו שכן מתגייסים ותורמים יתוגמלו בשכר ראוי. אנחנו בצד של החיילים והחיילות, וכשנגיע לשלטון – אנחנו נדאג להם".

ח"כ יואל חסון כתב בחשבון הטוויטר שלו לאחר אישור החוק כי "החוק עבר בסיוע נחוש של יש עתיד שהצביעה היום אמון בממשלת נתניהו כסיעה באופוזיציה, אירוע היסטורי מפוקפק. אם לא היתה תומכת, החוק לא היה עובר". במהלך הדיון התפתחה תגרה מילולית בין חסון לח"כ חיים ילין מיש עתיד. חסון אמר לילין: "איש קטן", ואילו ילין ענה לו: "טמבל".

במהלך הדיון, התגלתה טעות בנוסח החוק. חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' עיין בו וקלט שמכלילים במכסות של החרדים גם את ישיבות ההסדר. כלומר, אף חרדי לא יצטרך להתגייס ואף חבר כנסת לא היה מצביע בעד נוסח זה. יו"ר הקואליציה, חבר הכנסת דוד אמסלם, התחייב שהנוסח ישונה.


 

 בנימין נתניהו ויעקב ליצמן
 

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן(רויטרס )

 

סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, שילדה לפני כשבועיים את בתה השלישית, הוזעקה ע"י הממשלה בחופשת לידה כדי להשתתף בהצבעה.

סגן שר הביטחון, ח"כ אלי בן דהן (הבית היהודי), שהציג את הצעת החוק, אמר: "אנו עוסקים בסוגיה שנמצאת במרקם העדין, המחבר את החברה הישראלית יחדיו. בבואנו לפעול עלינו לדאוג בראש ובראשונה שמרקם זה לא ייפרם. אין לנו כוונה להיכנס לישיבות ולהוציא משם לומדי תורה. כל מי שלמד תורה ותורתו אומנותו ימשיך ללמוד תורה אבל מי שהפסיק ללמוד, יתגייס". 

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) התייחס ללשון ההצעה ואמר: "איפה הבושה של העם היהודי שמדברים על לומדי תורה שהם פלילים? אני קורא למי שתורתו אומנותו, אף אחד מכם לא יעזוב את הלימוד שלא ישמע למה שמדברים פה, שלא יתחשב בזה. בזכותכם אנחנו קיימים".

ח"כ ינון אזולאי (ש"ס) נאם במליאת הכנסת לפני ההצבעה על החוק הגיוס. במהלך נאומו פנה לתלמידי הישיבות ואמר: "אני קורא לבניי לומדי התורה, גם אם תגיעו למצב שתצטרכו למסור את נפשכם - אל תפסיקו את לימוד התורה". ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) נאם אף הוא ואמר כי "אין ויכוח אמיתי בינינו, זהו שיח חרשים". מקלב הוסיף בטרם חברי הכנסת החלו להצביע כי "שוויוניות היא לא ערך מול זכות קיומנו. אנחנו לא מבקשים להרוויח את המסירות ואת הלהט לחינוך, אלא לעשות את זה בצורה מסודרת".

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, אמר אתמול כי החוק שמובא לקריאה ראשונה הוא תעתיק של החוק שבוטל בתחילת הכהונה של הכנסת הנוכחית. מנגד, הוא ומפלגתו סופגים קיתונות של ביקורת על תמיכתם בחוק של הקואליציה מצדם של המחנה הציוני ומרצ. איש מלבד לפיד וחבריו לא מצליח להבחין בדמיון בין החוקים אותם הציג, אך השליטה האפסית של הציבור הישראלי ברזי החוק מאפשר לכל צד להתבצר בפרשנותו.

ההצבעה בכנסת היא אמנם על הקריאה הראשונה של החוק, אך עיני הנוכחים יהיו נשואות לעבר הקריאה השלישית בעוד כשלושה שבועות. ליברמן מתעקש שהחוק יעבור בכל הקריאות ככתבו וכלשונו, למעט שינויים קלים מאוד שיקבלו את אישור הרמטכ"ל ובג"ץ.

ח"כ אורי מקלב, איש יהדות התורה, התבטא אתמול בוועדת החוקה של הכנסת וסיפר אולי את הסיפור כולו: "הציבור לא בקי בפרטים. אנחנו לא נסתמך על ההצבעה של יש עתיד – ההצבעה שלהם תלויה בדבר". מקלב בעצם אומר כי רשמית החרדים מתנגדים לחוק, אך בפועל הם אסירי תודה למתנה שלפיד יעניק להם בהצבעת התמיכה שלו.

 שר הביטחון אביגדור ליברמן בריאיון לחדשות עשר
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן (חדשות עשר)

 

בד בבד, במסדרונות הכנסת, מפלגת הליכוד מנסה לקדם את העברת חוק הלאום. כמה פגישות התקיימו במהלך היום מול החרדים שמצדם מתנגדים בצורה נחרצת לחוק. במפלגות החרדיות סיפרו כי בליכוד מוכנים לעקר כמעט לחלוטין את תוכנו של החוק, רק כדי להשיג את הכותרת שחוק הלאום עבר. בליכוד מנגד חושדים כי לחרדים יש ברית עם הסיעות הערביות, לפיה הערבים ייעדרו מההצבעה על חוק הגיוס ובתמורה החרדים יביאו לקבורתו של חוק הלאום.

אמש, הרחוב החרדי, ובעיקר הפלגים הקיצוניים בו, המשיך להביע את התנגדותו לחוק ויצא לרחובות ירושלים בכדי להפגין נגד גזירת הגיוס. צריך לציין כי חלק מההפגנה יוצאת נגד הקונספציה של חוק הגיוס שאומרת כי חרדים ספרדים מהשוליים יגויסו, בעוד האשכנזים מהזרם המרכזי ישוחררו משרות.

המנהיגים הפוליטיים בציבור החרדי קיבלו בחסותם של ליברמן ולפיד חוק פטור מגיוס מיטיב, שמשמעותו הוא הנצחת הפטור לכל החרדי שרק יחפוץ בכך. אך מנגד, הם לא יכולים להודות בתמיכתם בחוק בגלל האופוזיציה הפנים החרדית. "מגיע יאיר לפיד ומביא את הגאולה לחרדים מהכיוון הכי לא צפוי", מספר אהרון רבינוביץ, כתב "הארץ", לענייני חרדים, "כל הנציגים החרדים בירכו בתפילה הבוקר לקב"ה וגם ליאיר לפיד".

יאיר לפיד
 

יאיר לפיד (חדשות עשר)

 

מוקדם יותר אתמול, חזר סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, במליאת הכנסת, על עמדת מועצת גדולי התורה כפי שהוצגה בחודש שעבר וטען כי אם החוק לא ישונה, מפלגתו תפרוש מהקואליציה. "יהדות התורה תצביע היום נגד חוק הגיוס החדש. שלא תחשבו לרגע שזה שלפיד בעד, אנחנו נשנה את עמדתנו. לא נוכל להסכים לשום חוק שיגביל לומדי תורה בשום צורה. אם החוק הזה כפי הוא יעבור 3 קריאות אנחנו נפרוש מהקואליציה", אמר ליצמן.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחסו גם הם מוקדם יותר אתמול להעברת חוק הגיוס בוועדת השרים לחקיקה. ליברמן אמר כי מדובר בחוק אחראי שמיטיב עם ביטחון ישראל, ונתניהו טען כי מדובר בחוק מאוזן. החוק השנוי במחלוקת פוליטית יעלה בהמשך היום להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. 

"זה חוק טוב ומאוזן אנו עוסקים לא בכותרות אלא בתוצאות", אמר נתניהו, "היום אנחנו מצביעים על מה שהצבא צריך. זה דבר שהוא נכון. הוא מגביר את ההשתתפות של הציבור החרדי בשירות הצבאי. זה גדל כל הזמן כל עוד עושים את זה בהבנה והדברות ולא בכפיה גסה".


"הבאנו מתווה שמי שגיבש אותו זה מערכת הביטחון, וכמו שהבטחתי לפני כמה חודשים, אמרתי שנביא חוק בהתאם לשני קריטריונים - שיהיה מקובל על צה"ל ועובר את בג"ץ", אמר ליברמן. "אחרי שקיבלתי את המתווה העברתי לרמטכ"ל. אני לא מבין את הביקורת מצד ח"כים שכמובן חושבים שהם מבינים את צרכי מערכת הביטחון יותר טוב מהרמטכ"ל וראש אכ"א".