הלחימה בסוריה: אפילו דאע"ש עדיף על פני איראן בגבול עם ישראל

בשאר אסד צפוי לבסס חזרה את השליטה במדינתו ולמקם את צבאו בגבול הגולן, אך מאחורי הקלעים תהיה זו טהראן שתמשוך בחוטים – וזה לא דבר טוב לישראל • פרשנות

הלחימה בסוריה - פרשנות: נשיא סוריה בשאר אסד צפוי ככל הנראה להשתלט על מלחמת האזרחים שמשתוללת כבר שנים במדינתו. הוא כנראה יהיה חלש בשנים הראשונות אך באופן כללי צפוי לצלוח את הקשיים ולבסס חזרה את מקומו, כשגם צבאו צפוי להתבסס חזרה לאורך הגבול.

בתקופה הקרובה כוחותיו של צבא אסד ייכנסו לדרעא ויטבחו כנקמה באנשי האזור. בכך, הם ייצרו עוד פליטים רבים – שלא מעניינים את העולם. לישראל, מצב כזה פחות טוב. נכון, זה יראה כאילו צבא מסודר מחזיק את הגבול אבל אסור לשכוח כי אסד נתמך עדיין ע"י מיליציות שיעיות. איראן עדיין בתמונה. אסד אומנם בחוץ אך איראן בפנים.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

"אנחנו באים, זה בסדר": המפגש עם הנערים שנלכדו במערה • תיעוד

מונדיאל 2018 הוא הטורניר שבו האימפריות קרסו והדורות התחלפו

  נשיא איראן, חסן רוחאני ונשיא סוריה בשאר אסד
 

אסד ישלוט - רוחאני ואיראן יעמדו מאחורי הקלעים (רויטרס)

 

באופן כללי, ישראל מעדיפה על הגבול את המורדים, את הצד הסוני, אפילו דאע"ש עדיף לישראל מאשר איראן בגבול. אנחנו מקבלים את האופציה הגרועה מבין השניים. זה כביכול אסד חוזר לגבול אבל זה לא באמת אסד. זה אסד עם מדים של אסד אך מאחורי הקלעים זו איראן והמיליציות שלה. וזה בהחלט לא טוב למדינת ישראל.

אתמול, ברקע הלחימה בסוריה, שמתקרבת גם לישראל ולעיתים אף זולגת לשטח ישראל, מצלמת חדשות עשר הביאה אתמול (ראשון) תיעוד מיוחד מגבול ישראל-סוריה, סמוך לאלוני הבשן, שם הוקמה עיר אוהלים של הפליטים הסורים - במרחק 300 מטרים בלבד משטח ישראל. כמות העקורים העדכנית מהלחימה בדרעא עומדת על 270 אלף אנשים.

שלשום הודיע דובר צה"ל כי "לאור הערכת מצב שהתקיימה בפיקוד הצפון, הוחלט על תגבור 'עוצבת הבשן' בכוחות שיריון וארטילריה". זאת, במסגרת ההיערכות של צה"ל נוכח הלחימה ברמת הגולן הסורית, והמסר לאסד כי כל "זליגה" או חדירה לאזור החיץ תיענה בתגובה. במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר כי "נמשיך להגן על הגבול בצפון", ושגרה מלאה נשמרת בעורף.

  עיר האוהלים של פליטים סורים ברמת הגולן, בסמוך לגבול ישראל
 

עיר האוהלים של פליטים סורים ברמת הגולן, בסמוך לגבול ישראל (חדשות עשר)

 

"צה"ל רואה חשיבות רבה בשמירה הסכם הפרדת הכוחות בין ישראל לסוריה משנת 1974", נמסר מדובר צה"ל, "כמו כן, ימשיך צה"ל לעמוד על עקרון אי-המעורבות בנעשה בסוריה, לצד מדיניות של תגובה נחרצת למול פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל ויצירת סיכון לתושביה". בהודעה הובהר כי "סיוע הומניטרי מצד ישראל ניתן מזה שנים ונמשך בימים אלה, לאור הצורך הקיים בו". כוחות התגבור כוללים טנקי מרכבה סימן 4 עם מערכות "מעיל רוח" של חטיבה 401 של השיריון ואגד ארטילרי 215 המפעיל תותחי 155 מ"מ.

עוד קודם לכן, ראש הממשלה נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה כי "נמשיך להגן על גבולותינו בצפון ונסייע הומניטרית ככל יכולתנו", והבהיר: "לא נאפשר כניסה לשטחנו ונדרוש קיום קפדני של הסכמי ההפרדה מ-1974 עם צבא סוריה". לדבריו, "אני עומד בקשר רצוף עם הבית הלבן והקרמלין בעניין זה, ושר הביטחון והרמטכ"ל עומדים בקשר דומה עם מקביליהם, גם בארה"ב וגם ברוסיה".