טלפונים סלולריים, חדשות עשר

מלחמת הניידים: למה מוחרמים טלפונים מוזלים בייבוא מקביל?

משרד התקשורת פשט על היבואנים ואסר למכירה טלפונים שאינם בתקן CE שדרוש בארץ. יבואן שנפגע: "המכשירים זהים לחלוטין". גורם במשרד: "נשקול בעתיד לאשר מכירתם" • "ברקוד"

טלפונים סלולריים חכמים רבים בישראל נקנו בייבוא מקביל ובמחירים מוזלים, אולם בשבועיים האחרונים החלו פקחי משרד התקשורת להחרים את הטלפונים הללו שהוכנסו לישראל בזול ובייבוא מקביל, וזאת למרות שהם מקוריים. לטענתם, הטלפונים הללו משדרים בתדרים שעלולים לשבש את פעילות כוחות הביטחון ולא ניתן לחייג מהם למספרי חירום כמו 100 למשטרה. אולם האם למעשה משרד התקשורת נכנע ללחצי היבואנים הרשמיים שמפחדים מהמחירים הזולים?
 

"אנחנו יבואנים מקבילים ומביאים את הסחורה שלנו מחו"ל. לטענת פקחי משרד התקשורת, בגלל שהמכשירים שלנו אינם בתקן CE, אסור לשווק אותם בארץ", סיפר אסף יפת, מנכ"ל רשת GOMOBILE שפקחים פשטו על סחורתו. "המכשירים שאנחנו מוכרים, שהם בתקן CCC, זהים לחלוטין לבעלי תקן ה-CE. הם מאותו פס ייצור ומאותם רכיבים אך הם משווקים לשווקים שונים ולכן התקן שונה".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

"אנחנו באים, זה בסדר": המפגש עם הנערים שנלכדו במערה • תיעוד
החל הדיון בחוק הגיוס; מתיחות בין חברות הקואליציה
"רוצחים, טרוריסטים": אושר חוק קיזוז שכר מחבלים מכספי הרש"פ
 

 טלפון בתקן סי.סי.סי. וטלפון בתקן סי.אי.
 

טלפון בתקן סי.סי.סי. וטלפון בתקן סי.אי.( חדשות עשר)

 


במשרד התקשורת טוענים, ובצדק, שלאסיה וישראל תדרים סלולריים שונים. אולם, למרות שהשוני ידוע כבר שנים, רק כעת החלו הפשיטות על היבואנים המקבילים. "רק מחודש אפריל האחרון קיבלתי את הסמכות להטיל עיצומים ולהחרים טלפונים של משווקי המכשירים האסייתיים", סיפר איתן כסיף, סמנכ"ל פיקוח במשרד התקשורת. "אנחנו לא פועלים בשביל היבואנים הרשמיים אלא לטובת הציבור. אם נגלה שהתקן שאינו תקן CE המאושר, לא פוגע בכוחות הביטחון וביכולת להתקשר למספרי חירום, והוא אכן מביא בשורה צרכנית לציבור, נשקול בעתיד לאשר את התקן הזה".