יקוזזו כספי הטרור. יו"ר הרשות אבו מאזן, רויטרס

"רוצחים, טרוריסטים": אושר חוק קיזוז שכר מחבלים מכספי הרש"פ

החוק שקובע כי כספים שמעבירה רמאללה לטובת משכורות מחבלים יקוזזו עבר בקריאה שלישית. חילופי דברים בין זחלאקה לדיכטר: "אחראי לרצח אלפים"; "שטוף מוח של הרשות"

חוק הקיזוז אושר: אחרי דיון סוער במליאת הכנסת, וברוב של 87 תומכים אל מול 16 מתנגדים, אושר הערב (שני) בקריאה שלישית חוק קיזוז כספי טרור מהרשות הפלסטינית. נוסח החוק שאושר התקבל לפי דרישה של ראש הממשלה נתניהו, לפיה במידה ובמשך שנה שלמה תוכיח הרשות הפלסטינית כי לא שילמה משכורות למחבלים – תוכל ישראל, לפי החלטת הקבינט, להשיב לה את כלל הכספים שקוזזו לאורך השנים. הכספים שתקזז ישראל יוכנסו לקרן מיוחדת אשר תחזיק בהם ובמידה כאמור והפלסטינים יעמדו בתנאים – הם יקבלו את הכספים בחזרה.

במהלך הדיון במליאה התעוררה סערה. חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת) אמר בדיון כי "יוזם החוק אבי דיכטר, ראש שב"כ לשעבר, אחראי לרצח אלפי אנשים". עוד אמר: "אתם רוצחים, אתם טרוריסטים, אתם גנבים". יו"ר ועדת החוץ והביטחון דיכטר, שסיכם את הדיון, לא נשאר חייב ופנה לזחאלקה: "החברים שלך ברחו, עזמי בשרה לקצה העולם ובאסל רטאס לכלא. אלה החברים שלך. מצבך קשה. אתה יודע שהעסק מתקרב אליך. אתם לא מסוגלים לעמוד בלחץ. אתם שטופי מוח של הרשות הפלסטינית".

שר הביטחון ליברמן, כתב בחשבון הטוויטר שלו לאחר אישור החוק: "הבטחנו לעצור את חגיגת משכורות המחבלים וקיימנו. עכשיו זה סופי. כל שקל שאבו מאזן ישלם למחבלים ורוצחים יקוזז אוטומטית מתקציב הרשות הפלסטינית. מלחמה אפקטיבית בטרור עוברת גם דרך הכיס, של המחבלים של משפחותיהם ושל אבו מאזן". גם ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת התייחס לחוק. "זה כסף פלסטיני ומי שמקזז אותו מבצע שוד מזוין ע"י המדינה", אמר טיבי.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

החל הדיון בחוק הגיוס; מתיחות בין חברות הקואליציה

מונדיאל 2018 הוא הטורניר שבו האימפריות קרסו והדורות התחלפו

3 רעולי פנים שדדו סניף בנק בצפון וירו על אחד העובדים • תיעוד

ח"כ זחאלקה נואם בדיון במליאה על חוק קיזוז כספי טרור מהרשות
 

ח"כ זחאלקה נואם בדיון במליאה על חוק קיזוז כספי טרור מהרשות (ערוץ הכנסת)

 
 אבי דיכטר
 

לא נשאר חייב. יוזם החוק ח"כ אבי דיכטר (דנה שרגא, משרד הביטחון)

 

חברת הכנסת איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני), חברת ועדת החוץ והביטחון, התייחסה אף היא לאישור החוק: "החוק שעבר הוא מסר חיוני לכל מי שהיה סבור שישראל תמשיך לעצום עיניים אל מול העברת תמריצים כלכליים למי שפועל במטרה לרצוח ישראלים, ביניהם גם ערבים אזרחי ישראל הממומנים בכספי הרשות הפלשתינית. להאמין בצורך בהיפרדות מהפלשתינים ולקוות להסדר מדיני, אין פירושו שנתפשר על ביטחונם של הישראלים בכל מקום".

חוק קיזוז המשכורות אושר בשבוע שעבר לקריאה שנייה ושלישית בניגוד לעמדת הממשלה. הנוסח שאושר לא כלל את הסעיף שראש הממשלה רצה ואשר אפשר גמישות לקבינט בכל הנוגע לקיזוז כספי הרשות הפלסטינית. עם זאת, הנוסח אפשר כאמור לממשלה להשיב את הכספים לרשות, אם הרשות תוכיח במשך שנה שלמה כי לא מימנה טרור.

הנוסח המקורי של חוק קיזוז כספי טרור אפשר לקזז מהתקציב המועבר לרשות הפלסטינית כספים המועברים על ידי הרשות למשפחות מחבלים, כמו גם את סך תשלומי הפיצויים בגין נזקי השריפות האחרונות בעוטף עזה שנגרמו על ידי עפיפוני תבערה. עם זאת, בנוסח שאושר כעת אין אזכור לפיצוי חקלאי העוטף.

בשבוע שעבר התייחס שר הביטחון אביגדור ליברמן להחלטה על העברת החוק בחשבון הטוויטר שלו, וטען כי "אבו מאזן הוא הבעיה. בזמן שהוא מונע משכורות מעשרות אלפי פקידים בעזה בחודש הרמדאן וחוסם כל ניסיון בין-לאומי להזרים כסף שייקל על המצב בעזה, הוא משלם בכל חודש 100 מיליון שקלים משכורות למחבלים ורוצחים". לדברי ליברמן, "הצעת החוק שיזמנו ואישרנו בועדת חוץ וביטחון היא מסר חד וברור. לא עוד".