החל הדיון בחוק הגיוס; מתיחות בין חברות הקואליציה

לקראת ההצבעה בקריאה ראשונה, בליכוד חושדים בקיום ברית בין החרדים והערבים על רקע חוק הלאום • ברחוב החרדי תגובות מעורבות • פרשנות: לא ברור למה לפיד תומך בחוק

חוק הגיוס: הכנסת תאשר הלילה (שלישי) בקריאה ראשונה את חוק הגיוס שמוביל שר הביטחון אביגדור ליברמן, בהתנגדות פסיבית בשלב זה של הסיעות החרדיות, ועם רשת הביטחון שמספקת מפלגת יש עתיד. הדיון החל בשעות הערב וההצבעה צפויה בשעות הקרובות.

במהלך הדיון, התגלתה טעות בנוסח החוק. חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' עיין בו וקלט שמכלילים במכסות של החרדים גם את ישיבות ההסדר. כלומר, אף חרדי לא יצטרך להתגייס ואף חבר כנסת לא היה מצביע בעד נוסח זה. יו"ר הקואליציה, חבר הכנסת דוד אמסלם, התחייב שהנוסח ישונה.

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, אמר אתמול כי החוק שמובא לקריאה ראשונה הוא תעתיק של החוק שבוטל בתחילת הכהונה של הכנסת הנוכחית. מנגד, הוא ומפלגתו סופגים קיתונות של ביקורת על תמיכתם בחוק של הקואליציה מצדם של המחנה הציוני ומרצ. איש מלבד לפיד וחבריו לא מצליח להבחין בדמיון בין החוקים אותם הציג, אך השליטה האפסית של הציבור הישראלי ברזי החוק מאפשר לכל צד להתבצר בפרשנותו.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

3 רעולי פנים שדדו סניף בנק בצפון וירו על אחד העובדים • תיעוד

ברזיל ניצחה 0:2 את מקסיקו בשמינית הגמר - ניימאר כבש ובישל

דיפלומט איראני נעצר בגרמניה: "תכנן מתקפה נגד מתנגדי המשטר"

 מליאת הכנסת
 

ההצבעה לקריאה ראשונה - הערב. מליאת הכנסת (רויטרס)

 

ההצבעה בכנסת היא אמנם על הקריאה הראשונה של החוק, אך עיני הנוכחים יהיו נשואות לעבר הקריאה השלישית בעוד כשלושה שבועות. ליברמן מתעקש שהחוק יעבור בכל הקריאות ככתבו וכלשונו, למעט שינויים קלים מאוד שיקבלו את אישור הרמטכ"ל ובג"ץ.

ח"כ אורי מקלב, איש יהדות התורה, התבטא אתמול בוועדת החוקה של הכנסת וסיפר אולי את הסיפור כולו: "הציבור לא בקי בפרטים. אנחנו לא נסתמך על ההצבעה של יש עתיד – ההצבעה שלהם תלויה בדבר". מקלב בעצם אומר כי רשמית החרדים מתנגדים לחוק, אך בפועל הם אסירי תודה למתנה שלפיד יעניק להם בהצבעת התמיכה שלו.

בד בבד, במסדרונות הכנסת, מפלגת הליכוד מנסה לקדם את העברת חוק הלאום. כמה פגישות התקיימו במהלך היום מול החרדים שמצדם מתנגדים בצורה נחרצת לחוק. במפלגות החרדיות סיפרו כי בליכוד מוכנים לעקר כמעט לחלוטין את תוכנו של החוק, רק כדי להשיג את הכותרת שחוק הלאום עבר. בליכוד מנגד חושדים כי לחרדים יש ברית עם הסיעות הערביות, לפיה הערבים ייעדרו מההצבעה על חוק הגיוס ובתמורה החרדים יביאו לקבורתו של חוק הלאום.

שר הביטחון ליברמן
 

לא יתפשר על נוסח החוק. שר הביטחון ליברמן (חגי פריד)

 

אמש, הרחוב החרדי, ובעיקר הפלגים הקיצוניים בו, המשיך להביע את התנגדותו לחוק ויצא לרחובות ירושלים בכדי להפגין נגד גזירת הגיוס. צריך לציין כי חלק מההפגנה יוצאת נגד הקונספציה של חוק הגיוס שאומרת כי חרדים ספרדים מהשוליים יגויסו, בעוד האשכנזים מהזרם המרכזי ישוחררו משרות.

המנהיגים הפוליטיים בציבור החרדי קיבלו בחסותם של ליברמן ולפיד חוק פטור מגיוס מיטיב, שמשמעותו הוא הנצחת הפטור לכל החרדי שרק יחפוץ בכך. אך מנגד, הם לא יכולים להודות בתמיכתם בחוק בגלל האופוזיציה הפנים החרדית. "מגיע יאיר לפיד ומביא את הגאולה לחרדים מהכיוון הכי לא צפוי", מספר אהרון רבינוביץ, כתב "הארץ", לענייני חרדים, "כל הנציגים החרדים בירכו בתפילה הבוקר לקב"ה וגם ליאיר לפיד".

פרשנות: החידה סביב התמיכה של לפיד

יש חידה ענקית סביב התמיכה של יאיר לפיד בחוק הגיוס הנוכחי. יו"ר יש עתיד נמצא במצוקה בסקרים ואמור לחזר אחר הציבור שהביא לו את 19 המנדטים ב-2013 – הציבור החילוני. לכן, עולה השאלה כיצד הוא תומך בחוק הזה? תשובה ברורה לכך אין, פרט לכך שיו"ר יש עתיד עושה טעויות רבות לאחרונה.

לפיד עצמו אמר למקורביו כי יתמוך בחוק בקריאה הראשונה, ובהמשך, לאחר שהחוק יעבור שינויים לקראת קריאה ושלישית, מפלגתו תתנגד. לפיד רואה בפעולה זו רווח מקבלת האמון שההתנגדות בעת ההיא, לאחר השינויים שהחוק יעבור, תהיה אמתית.

יאיר לפיד
 

מה הסיבה למיכה בחוק? יאיר לפיד (חדשות עשר)

 

מוקדם יותר אתמול, חזר סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, במליאת הכנסת, על עמדת מועצת גדולי התורה כפי שהוצגה בחודש שעבר וטען כי אם החוק לא ישונה, מפלגתו תפרוש מהקואליציה. "יהדות התורה תצביע היום נגד חוק הגיוס החדש. שלא תחשבו לרגע שזה שלפיד בעד, אנחנו נשנה את עמדתנו. לא נוכל להסכים לשום חוק שיגביל לומדי תורה בשום צורה. אם החוק הזה כפי הוא יעבור 3 קריאות אנחנו נפרוש מהקואליציה", אמר ליצמן.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחסו גם הם מוקדם יותר אתמול להעברת חוק הגיוס בוועדת השרים לחקיקה. ליברמן אמר כי מדובר בחוק אחראי שמיטיב עם ביטחון ישראל, ונתניהו טען כי מדובר בחוק מאוזן. החוק השנוי במחלוקת פוליטית יעלה בהמשך היום להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. 

"זה חוק טוב ומאוזן אנו עוסקים לא בכותרות אלא בתוצאות", אמר נתניהו, "היום אנחנו מצביעים על מה שהצבא צריך. זה דבר שהוא נכון. הוא מגביר את ההשתתפות של הציבור החרדי בשירות הצבאי. זה גדל כל הזמן כל עוד עושים את זה בהבנה והדברות ולא בכפיה גסה".


"הבאנו מתווה שמי שגיבש אותו זה מערכת הביטחון, וכמו שהבטחתי לפני כמה חודשים, אמרתי שנביא חוק בהתאם לשני קריטריונים - שיהיה מקובל על צה"ל ועובר את בג"ץ", אמר ליברמן. "אחרי שקיבלתי את המתווה העברתי לרמטכ"ל. אני לא מבין את הביקורת מצד ח"כים שכמובן חושבים שהם מבינים את צרכי מערכת הביטחון יותר טוב מהרמטכ"ל וראש אכ"א".