לוחמי צה"ל בגבול עזה - ארכיון, דובר צה"ל

ניסיון חדירה בגבול עזה: פלסטיני הרוג מאש צה"ל

כוח צה"לי ירה לעבר 4 מחבלים שחצו את גדר המערכת וניסו להצית עמדה צבאית בדרום הרצועה. פלס' אחד נפצע בינוני ופונה לביה"ח סורוקה, אחר הועבר לחקירה והרביעי נמלט לעזה

שוב ניסיון חדירה לשטח ישראל: מחבל אחד נהרג היום (שני) בתקרית בגבול הרצועה. ארבעה מחבלים פלסטינים ניסו לחדור לשטח ישראל ממזרח לרפיח באזור כרם שלום ולהצית עמדת צלפים נטושה. כוח צה"ל מחטיבת גבעתי ביצע מרדף אחר הארבעה, ירה לעברם והרג אחד מהם, פצע בינוני חשוד נוסף - שפונה לביה"ח סורוקה שבב"ש, ועצר אדם שלישי, כך הודיע דובר צה"ל. החשוד הרביעי נפצע אף הוא וברח חזרה לשטח עזה. הוא מטופל בבית חולים מקומי ומצבו בינוני, כך לפי דיווחים פלסטינים.

הארבעה נשאו בכליהם קאטרים וחומרי בערה. במהלך האירוע דיווח הכוח כי שמע ירי לעברו. לא היו נפגעים בקרב חיילי צה"ל. גם לפי דיווחים פלסטינים בוצע ירי לעבר הכוח הצה"לי. עוד דווח כי צה"ל הירי מכיוון ישראל בוצע באמצעות טנק. 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

ליברמן: "חוק הגיוס טוב לביטחון"; גבאי: "קומבינה נגד החיילים"

"מגעים לפגישה בין קים לטראמפ - אם פיונגיאנג תראה התקדמות"

צפו: פורצים לחנות עם ג'ק, גונבים רכוש - ומכניסים גלידה לכיס

הפגנה בגבול עזה
 

הפגנה בגבול עזה, בחודש מאי (חדשות עשר)

 

מוקדם יותר, נחת עפיפון תבערה במכללת חמדת הדרום בסמוך לנתיבות. במהלך היום אותרו בלוני תבערה במועצה האזורית חוף אשקלון, במועצה האזורית אשכול ובשטח חקלאי במועצה האזורית שער הנגב. לא נגרמו שריפות. מנגד, שמונה שריפות פרצו מאז שעות הבוקר בגזרת עוטף עזה כאשר לוחמי האש, בסיוע רכזי הביטחון הישוביים וצוותי קק"ל פועלים לכבותן. השריפה הגדולה ביותר מתחוללת בנתיב העשרה ובניסיון לבלום את התפשטותה, שלושה צוותי כיבוי בסיוע ציוד הנדסי פועלים במקום.

נשיא מכללת חמדת הדרום, פרופ' שאול קרקובר, אמר בעקבות נפילת העפיפון בשטח המכללה: "האירוע היום מדגיש בצורה הברורה ביותר עד כמה אבסורדית ולא הגיונית החלטת הממשלה שלא להעביר תקציב למיגון המכללה ולהפוך את חיי הסטודנטים והצוות להפקר, ואם עפיפון נחת בשטח המכללה בוודאי שזה יכול להיות מחר גם פצמ"ר חלילה. אין לנו ממ"ד בפנימיות, אין גידור למכללה, כאשר השמירה מתבצעת על חשבון המכללה, וממד"ים שמכסים רק חלקים מסוימים מאוד במכללה נבנו ממש לאחרונה על חשבוננו בעלות של כמיליון שקלים, דבר שהוביל לגרעון משמעותי".

 עפיפון תבערה שנחת במכללת חמדת הדרום שבנתיבות
 

עפיפון תבערה שנחת במכללת חמדת הדרום שבנתיבות (חמדת הדרום)

 

"מכל בחינה המכללה מוזנחת על ידי הממשלה מבחינה ביטחונית והיום ראינו כי האיום הוא ממשי ומוחשי", המשיך. "היום זה עפיפון וב"ה לא קרה דבר ולא הייתה פגיעה בנפש או ברכוש, אבל מחר כאמור באותה מידה ינחת במכללה חלילה פצמ"ר ואנו פשוט לא מוגנים וזו שערורייה. בעקבות בניית המרחב המוגן החדש, קיצצנו את הכסף מההוראה, מהציוד וממשכורות העובדים, אבל לאור הארוע היום ברור כי לא נתפשר על חייהם של הסטודנטים ואנשי הצוות. אנחנו מבקשים לא לחכות חלילה לפגיעה בנפש ומצפים מהמדינה לקחת אחריות באופן מידי ולפתור את הבעיה".

ביום שישי הופל רחפן של צה״ל במהלך ההפגנות ברצועת עזה, בהן השתתפו כ-2,000 אנשים, בשישה מוקדים שונים. מהצבא נמסר כי כלי הטיס פעל לתיעוד המפגינים, וכי "אין חשש לדלף מידע". משרד הבריאות הפלסטיני מסר כי נער בן 13, יאסר אמג'ד אבו נג'א ומוחמד פאוזי אל-חמאידה בן ה-24 נהרגו. עוד מסר משרד הבריאות הפלסטיני כי 415 בני אדם נפצעו, וכי שלושה מהפצועים הם חובשים.

 חיילי צה"ל בגבול עזה
 

חיילי צה"ל בגבול עזה בחודש מאי האחרון (רוטרס)

 

צה"ל ירה רימוני גז לעבר פלסטינים במרחב חאן יונס לאחר שהשליכו אבנים ובקבוקי תבערה. מצה"ל נמסר כי היה עשן רב במקום בעקבות הבערת צמיגים. במהלך ההפגנה על גדר הרצועה נזרקו אבנים ומטען לעבר הכוחות, והיה ניסיון לחבל בגדר.

כמו כן, בוצעו מספר יירוטים של בלוני תבערה שהוברחו מהרצועה. בין כרם שלום לחולית נפל עפיפון תבערה וגרם להצתה. כוחות הכיבוי פעלו במקום. דליקות הוצתו גם בעלומים ובסעד.