ליברמן: "חוק הגיוס טוב לביטחון"; ליצמן: "נפרוש אם לא ישונה"

שר הביטחון התעקש שיצליח להעביר את החוק גם בקריאה שלישית "בדיוק כפי שהוא" - ותקף את המחנה הציוני. רה"מ נתניהו: "אנו עוסקים לא בכותרות אלא בתוצאות"

חוק הגיוס: סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, חזר היום (שני) במליאת הכנסת על עמדת מועצת גדולי התורה כפי שהוצגה בחודש שעבר וטען כי אם החוק לא ישונה, מפלגתו תפרוש מהקואליציה. "יהדות התורה תצביע היום נגד חוק הגיוס החדש. שלא תחשבו לרגע שזה שלפיד בעד, אנחנו נשנה את עמדתנו. לא נוכל להסכים לשום חוק שיגביל לומדי תורה בשום צורה. אם החוק הזה כפי הוא יעבור 3 קריאות אנחנו נפרוש מהקואליציה", אמר ליצמן.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחסו מוקדם יותר להעברת חוק הגיוס בוועדת השרים לחקיקה. ליברמן אמר כי מדובר בחוק אחראי שמיטיב עם ביטחון ישראל, ונתניהו טען כי מדובר בחוק מאוזן. החוק השנוי במחלוקת פוליטית יעלה בהמשך היום להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. 

"זה חוק טוב ומאוזן אנו עוסקים לא בכותרות אלא בתוצאות", אמר נתניהו, "היום אנחנו מצביעים על מה שהצבא צריך. זה דבר שהוא נכון. הוא מגביר את ההשתתפות של הציבור החרדי בשירות הצבאי. זה גדל כל הזמן כל עוד עושים את זה בהבנה והדברות ולא בכפיה גסה".


"הבאנו מתווה שמי שגיבש אותו זה מערכת הביטחון, וכמו שהבטחתי לפני כמה חודשים, אמרתי שנביא חוק בהתאם לשני קריטריונים - שיהיה מקובל על צה"ל ועובר את בג"ץ", אמר ליברמן. "אחרי שקיבלתי את המתווה העברתי לרמטכ"ל. אני לא מבין את הביקורת מצד ח"כים שכמובן חושבים שהם מבינים את צרכי מערכת הביטחון יותר טוב מהרמטכ"ל וראש אכ"א".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

"מגעים לפגישה בין קים לטראמפ - אם פיונגיאנג תראה התקדמות"

צפו: פורצים לחנות עם ג'ק, גונבים רכוש - ומכניסים גלידה לכיס

עפיפון תבערה נחת במכללת חמדת הדרום; 3 בלונים אותרו בעוטף

"מכבד את ההחלטה של לפיד לתמוך בחוק, הכי ממלכתי והכי אחראי", המשיך שר הביטחון. "החוק לא של ליברמן, לא של לפיד, לא של ליצמן ולא של דרעי, אלא של מערכת הביטחון, לטובת צה"ל נטו". מצפה שכל ח"כ אחראי שמדבר גבוהה גבוהה על החשיבות של תמיכה בצה"ל, יתמוך גם בהצעת החוק הזו".

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי
 

אבי גבאי (רויטרס )

 

"שמעתי גם את הודעת מפלגת העבודה, שתצביע נגד. אני יכול לברך על זה", אמר. "זה המקום הטבעי של המחנ"צ, בין הרשימה הערבית למרצ, זה שהם מצביעים יחד איתם גם הם עושים מבחינתם את הדבר הנכון, כי הם מזמן שכחו מה זאת ממלכתיות, מה זאת אחריות. זאת הקואליציה הכי טבעית שאפשר לחשוב עליה, עם מרצ והרשימה הערבית".

"אני בטוח שלהעביר את אותה הצעה בקריאה שלישית יהיה לא פשוט אבל אנחנו נעביר אותה בדיוק כך. כל שינוי פותח תיבת פנדורה", המשיך ליברמן. "אין לנו שום כוונה להביא חוק שירצה מישהו. לא את החרדים ולא את לפיד. החוק צריך לרצות רק את מערכת הביטחון. יש כל מיני הצעות להוריד את הסנקציות - זה לא יעבור. חייבים להעביר אותו ככתבו וכלשונו כי כל דבר שאתה פותח, אתה פותח תיבת פנדורה. לכן נעשה הכול שהחוק יעבור בנוסח המקורי".

לעומתו, יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי תקף בחריפות את החוק, ואת תמיכתה של "יש עתיד" בו. "כך נראית בגידה בחיילים שלנו", אמר. "כך נראית מפלגה שעברה צד. אני קורא ל'יש עתיד' לחשב מסלול מחדש. תצטרפו אלינו ותצביעו נגד הקומבינה הזו. תהיו בצד של החיילים, לא בצד שנגדם".

"התשלום של נתניהו לחרדים הוא לפי הנוסחה - 'אתם תחזיקו אותי בשלטון ואני אשלח ילדים של אחרים להילחם'", אמר עמיתתו של גבאי במחנ"צ, ח"כ ציפי לבני. "העובדה שיש מפלגה באופוזיציה שתומכת בזה, היא לא תעודת הכשר".

 השרה איילת שקד בדיון בכנסת
 

השרה איילת שקד בדיון בכנסת(ערוץ הכנסת )

 

גם ח"כ תמר זנדברג, יו"ר מרצ, תקפה את יש עתיד: "גורמים חרדים בכירים בקואליציה ניסו לשכנע אותי להצביע בעד חוק הגיוס. כמובן שסירבתי, אני לא רוצה לדמיין תמורת מה לפיד הסכים למכור אותנו. קוראת לו כבר עכשיו לעשות סיבוב פרסה ולהצטרף לאופוזיציה".

ח"כ פנינה תמנו-שטה (יש עתיד) התייחסה אף היא לחוק ולמתקפה של המחנה הציוני על מפלגתה. "האינטרס הציבורי הוא להעביר את השוויון בנטל", אמרה תמנו-שטה, "אנחנו נצביע בעד מהסיבה שהחוק נשען על המתווה של 'יש עתיד'".

שרת המשפטים איילת שקד הודיעה מוקדם יותר היום, במהלך דיון בוועדת החוקה, חוק ומשפט כי "היום העברנו בוועדת השרים לענייני חקיקה את חוק הגיוס. אני מקווה שנסיים את הליכי החקיקה". זאת, לקראת הצגת החוק להצבעה בהמשך היום במליאת הכנסת.


הדיון, בהשתתפותם של כמה ח"כים ממפלגת יש עתיד, התלהט במהרה, ברקע הטענות הסותרות לגבי נוסח החוק, והפער בין החוק הנוכחי לחוק הגיוס שהציעה יש עתיד כשהייתה בממשלה. שקד טענה כי במהלך עבודת הוועדה בראשותה, "ניסיתי לשכנע את ח"כ עפר שלח וח"כ יאיר לפיד להסכים לאותו מתווה שמשרד הביטחון הביא כעת, של סנקציות כלכליות במידה שלא עומדים ביעדים, ואחר כך שהחוק פשוט פוקע במידה ושוב לא עומדים ביעדים".

לדבריה, "לצערי, באותה תקופה ח"כ שלח ויש עתיד לא הסכימו למתווה. אני שמחה שהם שינו את דעתם. באותה תקופה הם עמדו על כך שהחוק יפקע אם לא עומדים ביעדים, ותישלל סמכותו של שר הביטחון לדחות את הגיוס. אני שמחה שהם שינו את דעתם, ולא ניסו לעבוד על הציבור שמדובר באותו חוק".

מתווה הגיוס נותן בפועל פטור מוחלט לחרדים מגיוס, כל חרדי שירצה יכול לקבל פטור. לא יהיו סנקציות פליליות, וגם לא סנקציות כלכליות אישיות. הגדרת השאלה "מיהו חרדי" תישאר רחבה, כך שרבים שאינם חרדים ייספרו כחרדים והחרדים יוכלו לעמוד ביעדים. חרדים שירצו בכך יוכלו להתגייס בגיל מבוגר ולקבל שכר של כ-6,000 שקלים לחודש (פי שבעה מחייל רגיל). כמו כן, דו''ח הגיוס כולל סעיף מפורש שבו נכתב כי צעירים אשר פרשו מן הציבור החרדי בגילאים 14–18 ייחשבו כ''חרדים שהתגייסו לשם מדידת יעדי הגיוס''.