השרה איילת שקד בדיון בכנסת, ערוץ הכנסת

שקד בעימות בכנסת על חוק הגיוס: "שמחה שיש עתיד שינו את דעתם"

השרה הודיעה כי החוק אושר בוועדת השרים לחקיקה, והתעמתה עם ח"כים ממפלגתו של לפיד. גבאי: "התמיכה בחוק - הרמת ידיים של מפלגת יש עתיד"

סערת חוק הגיוס: שרת המשפטים איילת שקד הודיעה היום (שני) במהלך דיון בוועדת החוקה, חוק ומשפט כי "היום העברנו בוועדת השרים לענייני חקיקה את חוק הגיוס. אני מקווה שנסיים את הליכי החקיקה". זאת, לקראת הצגת החוק להצבעה בהמשך היום במליאת הכנסת.

הדיון, בהשתתפותם של כמה ח"כים ממפלגת יש עתיד, התלהט במהרה, ברקע הטענות הסותרות לגבי נוסח החוק, והפער בין החוק הנוכחי לחוק הגיוס שהציעה יש עתיד כשהייתה בממשלה. שקד טענה כי במהלך עבודת הוועדה בראשותה, "ניסיתי לשכנע את ח"כ עפר שלח וח"כ יאיר לפיד להסכים לאותו מתווה שמשרד הביטחון הביא כעת, של סנקציות כלכליות במידה שלא עומדים ביעדים, ואחר כך שהחוק פשוט פוקע במידה ושוב לא עומדים ביעדים".

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

המשטרה צפויה להמליץ על סגירת התיק נגד האב גבריאל נדאף

אוסטרליה קיצצה בתרומה לפלסטינים: "מממן פעילות שלא נתמוך בה"

הסדר טיעון: לוחם דובדבן שהרג חברו בשוגג ירצה שנת מאסר וחצי

לדבריה, "לצערי, באותה תקופה ח"כ שלח ויש עתיד לא הסכימו למתווה. אני שמחה שהם שינו את דעתם. באותה תקופה הם עמדו על כך שהחוק יפקע אם לא עומדים ביעדים, ותישלל סמכותו של שר הביטחון לדחות את הגיוס. אני שמחה שהם שינו את דעתם, ולא ניסו לעבוד על הציבור שמדובר באותו חוק".

 איילת שקד
 

איילת שקד (חדשות עשר)

 

בתוך כך, יו"ר העבודה אבי גבאי תקף את עמיתו לאופוזיציה יאיר לפיד על החלטתו לתמוך בחוק הגיוס. לדבריו, מדובר ב"הרמת ידיים של מפלגת יש עתיד" בעקבות הירידה האחרונה בסקרים. לטענתו, "חרדי שלא התגייס אתמול, גם לא יתגייס מחר בגלל החוק הזה". עוד הוא הדגיש בישיבת הסיעה כי מפלגתו מתנגדת להצעת החוק ש"כל כולה ישראבלוף", ושההתחייבות היא ראשית לדאוג לחיילים שעמדו בחובתם הקבועה בחוק.

יו"ר מפלגת יש עתיד התייחס להתקפת ח"כים ממפלגות האופוזיציה על תמיכתו בחוק הגיוס ואמר כי מפלגתו "לא תשחק בפוליטיקה בנושא כל כך חשוב. הנושא הזה חשוב מדי בשביל משחקי הפלת ממשלת על הצבעות אי אמון". כמו כן, הדגיש כי הצעת החוק חתומה על ידי צה"ל והרמטכ"ל אייזנקוט, ולכן הוא מצדד בה. "חוק הגיוס שעולה היום הוא טוב למדינה. זה הדבר היחיד שחשוב", סיכם.

 אבי גבאי בכנס "בשבע"
 

"הרמת ידיים של יש עתיד". אבי גבאי (ישראל ברדוגו)

 

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד), שהיה חבר בוועדת שקד, קרא לעבר השרה בדיון: "עכשיו אני אגיד את האמת. נכון שהתנגדו לסנקציות כלכליות, אבל התנגדו לסנקציות כלכליות כיוון שהיו רק סנקציות כלכליות. ונכון, שהמילה סנקציות פליליות לא הייתה בחוק אז, כמו שהיא לא נמצאת היום".

"ציינת שמה שקראו לו סנקציות פליליות היה החוק המיוחד של ועדת שקד ושלילת הסמכות של שר הביטחון", הוסיף שטרן. "גם היום, בחוק שמוגש, נכון שיש גם סנקציות כלכליות. הסיבה שהתנגדו לזה אז הייתה ביכולת לעמוד מול בג"ץ. גם היום למי שקורא את החוק וגם את עמדת היועמ"ש, סביר שתהיה בעיה עם הסנקציות הכלכליות. אני מקווה שלא". הוא הבהיר: "גם בחוק של היום יש סנקציות פליליות כמו שהיו בחוק של אז".

לכך הגיבה שקד: "זה לא נכון, אתה יודע שלא. אתה ישבת אצלי בחדר, אתה, אני, עמר בר לב ושלח, ואני ביקשתי שהוא יסכים שרק יפקע החוק - והוא התעקש שהחוק יפקיע את סמכותו של שר הביטחון. כאן, יש שנה שלמה לחוקק הסדר חדש, שם לא היה. כאן לא לוקחים את סמכותו של שר הביטחון". היא הוסיפה: "אתה ואני יודעים את האמת, אנחנו בין תשעת האנשים בכנסת שמכירים את כל הפרטים".

יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), טען מצד כי "כל מי שיצביע בעד חוק הגיוס, נשבח אותו בלי כל קשר לסיבה שבגינה הוא מצביע".

  חרדים חוסמים את ציר ז'בוטינסקי בבני ברק בהפגנה נגד הגיוס
 

חרדים חוסמים את ציר ז'בוטינסקי בבני ברק בהפגנה נגד הגיוס (דוברות המשטרה )

 

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה), הוסיף: "כנראה שיאיר לפיד חשב, כפי שקרה בעבר ובהווה, שהציבור לא בקיא בפרטים. גם היום, בוויכוח הזה, רבים לא מבינים את הפרטים ואת הדקויות". לדבריו, "אני נותן ליאיר לפיד להשתעשע בהרגשה ולהגיד שזה אותו החוק. זהו חוק שונה באופן מהותי ובאופן מובנה".

"אני רק רוצה להרגיע את כולם", עוד טען מקלב, "אנחנו לא נסתמך בהצעת החוק הזו על ההצבעה של יש עתיד, ההצבעה שלהם היא הצבעה שתלויה בדבר, זוהי הצבעה לצרכים פוליטיים ויכול להיות שהדברים ישתנו. זה לא הצבעה אמיתית על מהות החוק". הוא סיכם: "יש עתיד לא יהיה אלא שיחזיקו את הממשלה. הממשלה לא תיפול בגללם".

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, אמרה בישיבת סיעתה שהיא "קוראת ללפיד ומפלגתו להצביע נגד חוק הגיוס. עוד לא מאוחר לעשות סיבוב פרסה ולחזור לאופוזיציה". בנוסף, היא בחרה לתקוף אישית את חברי הכנסת של יש עתיד: "איפה עפר שלח, הפרשן הצבאי המבריק, שידע לחתוך את הממסד כמו חמאה, איפה חברת מרצ לשעבר יעל גרמן, איפה ראש אכ"א אלעזר שטרן שלא מבין איזה סיבוב הם עושים עליו".

מוקדם יותר, כאמור, אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את חוק גיוס החרדים החדש שאושר אתמול על ידי הממשלה, ושצפוי לעבור בזכות תמיכת מפלגת יש עתיד. ח"כ יעל גרמן הסבירה כי מפלגתה מתכוונת לתמוך בחוק כיוון שהוא דומה לחוק שיש עתיד העבירה בממשלה הקודמת. "יש סנקציות גם אצלנו וגם אצלם", אמרה גרמן. "יש סנקציות פליליות וסנקציות אישיות". עם זאת, אף אחד ממנסחי החוק לא מכיר סנקציות כאלו כפי שגרמן העידה על קיומן במתווה הנוכחי. יתרה מכך, בעוד בחוק המקורי ישנן סנקציות פליליות שאינן מביאות לפקיעת החוק, בנוסח החדש נקבע כי אם לא יתגייסו מספיק חרדים, אז בסביבות שנת 2024 החוק יפקע.

יאיר לפיד
 

יאיר לפיד (חדשות עשר)

 

בד בבד בצעד חריג, עברו אתמול בוועדת החקיקה של הכנסת שלושה חוקים של מפלגת יש עתיד, שבעבר הממשלה נמנעה מלתמוך בהם וזאת כאשר אף חוק של מפלגת אופוזיציה אחרת לא עבר. על אחד משלושת החוקים של יש עתיד שעברו, העוסק ב"הסדרת צוותי חירום בעוטף עזה וביו"ש", חתום גם ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי.

בתחילת חודש יוני פרסמה הוועדה המשותפת למשרד הביטחון וצה"ל לבחינת גיוס בני הציבור החרדי את המלצותיה בנוגע למתווה חוק הגיוס. חברי הוועדה, שמנתה קצינים בכירים וראש האגף הביטחוני במשרד הביטחון, נפגשו בשבועות האחרונים עם גורמי צבא, גורמים ממשלתיים, רבנים ואנשי ציבור נוספים.

עיקרי ההמלצות הם חקיקה של סנקציות כלכליות לישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס; ביטול תיקון החוק במידה והישיבות לא יעמדו ב-85% מיעדי הגיוס; הטבות ותגמולים למשרתים; הרחבת סנקציות מנהליות כלפי עריקים ומשתמטים והוספת מסלולי שירות מותאמים לציבור החרדי שיקדמו השתלבות תעסוקה.

בפועל, מדובר בפטור מוחלט לחרדים מגיוס, שכן כל חרדי שירצה יכול לקבל פטור. לא יהיו סנקציות פליליות, וגם לא סנקציות כלכליות אישיות. הגדרת השאלה "מיהו חרדי" תישאר רחבה, כך שרבים שאינם חרדים ייספרו כחרדים והחרדים יוכלו לעמוד ביעדים. חרדים שירצו בכך יוכלו להתגייס בגיל מבוגר ולקבל שכר של כ-6,000 שקלים לחודש (פי שבעה מחייל רגיל).

דוח הגיוס כולל סעיף מפורש שבו נכתב כי צעירים אשר פרשו מן הציבור החרדי בגילאים 14–18 ייחשבו כ''חרדים שהתגייסו לשם מדידת יעדי הגיוס''. על פי הצהרת הוועדה, "היקף המתגייסים בני הציבור החרדי לצה"ל הוכפל פי עשרה בעשור האחרון. יש להמשיך במאמצים ולהגדיל באופן הדרגתי את כמות המשרתים בצה"ל ובשירות הלאומי. המהלך מתכתב עם תהליכים המתרחשים במגזר החרדי וההצעה היא בניית תוכנית רב שנתית המאפשרת להם להעמיק ולהבשיל ובמקביל להתגייס במספרים הולכים וגדלים".