מלון הדירות Metro Apartments שבניו יורק, חדשות עשר

200 ישראלים מכרו ברווח מלון בניו יורק – לאן נעלמו 80% מהכסף?

ההתאבדות של "גורו הנדל"ן מפתח תקווה", הקרב המשפטי מול השותפים ותשלום ריבית של 300% על הלוואות - כך הפכה בתוך עשור השקעה מבטיחה במנהטן לסיוט הגדול של הפנסיונרים

חלום בלהות במנהטן: לפני כעשר שנים, 200 משקיעים, פנסיונרים בעיקר, רכשו מלון דירות בשם "Metro Apartments" בלב ניו יורק על פי המלצתו של גורו ההשקעות נפתלי מנדלוביץ', זאת על מנת להשביח את המלון ולמכור אותו ברווח. האנשים שנרתמו לפרויקט הצטרפו כמשקיעים בחברה בשם “U-Trade”, ויחד עם שתי חברות נוספות הקבוצה קנתה את הנכס תמורת 17 מיליון דולר.

אלא שהמשבר הכלכלי בארה"ב בשנת 2008 הוביל את הקבוצה להפסדי עתק. בפברואר 2012 מנדלוביץ נמצא מת בחדרו, ככל הנראה כתוצאה מהתאבדות, והפרויקט במנהטן נשאר ללא מנהיג. בשלב זה נכנס לתמונה תומר שוחט, אחד המשקיעים בפרויקט, שהצליח לשכנע את שאר השותפים להעביר את חלקם במלון לחברה שהוא עצמו הקים בשם "מנהטן נ.י ניהול" – יוזמה שנועדה להציל את כספם של רוכשי המלון. דוד כהנא, אחד המשקיעים בפרויקט, אמר לחדשות עשר על שוחט כי הוא "השקיע בזה הרבה זמן, זה נתן לי תחושה של הערכה. חשבתי שיש פה אדם רציני".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הלחימה בסוריה: תיעוד - עיר האוהלים שהוקמה סמוך לגבול ישראל

עדות שרה נתניהו: אזמין שוב את מושיק גלאמין שיראה שהבית הרוס

סנסציה נוספת במונדיאל: ספרד הודחה בשלב שמינית הגמר

בינואר 2015 המלון נמכר תמורת סכום של 28 מיליון דולר – רווח של 60% בהשוואה להשקעה המקורית. בית המשפט בניו יורק קבע אז כי מתוך הסכום שהתקבל, מגיעים 16 מיליון דולר למשקיעים. אלא שבחודש מאי האחרון שוחט הודיע למשקיעים כי בקופה נותרו רק 19% מהסכום שהם שילמו, כלומר קצת יותר מ-8 מיליון שקל. ג', שהשקיע במלון הדירות, סיפר: "הגענו למצב שפרויקט שהניב מעל 50% רווח במכירה שלו, מחזיר לשותף רק 10% מההשקעה. איפה התאדו 15 מיליון דולר"?

 תומר שוחט
 

תומר שוחט (חדשות עשר )

 

שוחט לא סיפק תשובות, אבל בבית המשפט הודה שלאורך שנים הוציא מכספי הרוכשים 33 מיליון שקלים עבור מה שנקרא "הוצאות". נוסף להשקעה בפרויקט, שוחט ציפה מהשותפים לתת לחברה שלו הלוואה מסוכנת, עליה יקבלו, אם וכאשר, ריבית של 300% - שיעור עצום, הרבה מעל למקובל בשוק.

"בעסקת הנדל"ן הכי מסוכנת, הריבית המקסימלית שנהוג לקחת לא תעקוף את ה-18% לשנה", אמר אופיר רודן, מומחה להשקעות נדל"ן בארה"ב, "כשאני רואה הסכם שבו אני יכול לקבל על הכסף שלי 300%, ישר נדלקת אצלי נורה אדומה ולא הייתי ממשיך להשקיע כסף".

חברת "U-Trade" ותומר שוחט מסרו בתגובה: "זו הטעייה לומר שלמשקיעים הוחזרו רק 10%: לשותפים המקוריים הוחזרו כבר מעל 33 מיליון שקלים. הגם שהפעילות נמשכת 6 שנים, התקבול הראשון של השותפות בעבור זכויותיה הגיע רק לפני שנה וחצי. אף משקיע לא נדחק: כל המשקיעים הוזמנו להשתתף בכל אחד ואחד מגיוסי הכספים להצלת זכויותיהם".

עוד הוסיפו כי "הרוב המכריע של השותפים הביאו כסף ״חדש״ מבתיהם וסחבו את העגלה בשביל אותם טרמפיסטים בודדים.

לגבי השכר, מדובר בסכום שאושר פעם אחר פעם בהצבעת הרוב המכריע של המשקיעים, תמורת פעילות אינטנסיבית ועתירת עבודה הרבה יותר ממשרה מלאה. השותפות מודה לשוחט על כך שהוא ממשיך לפעול למרות איומים פיזיים כלפיו".