תגבור הכוחות בגולן: מסר לאסד - אך גם לפליטים • פרשנות

ישראל תגברה כוחותיה בגבול הסורי ובכך העבירה מסר לצבא אסד מלהתקרב לאזור. הפליטים שיגיעו לגדר יקבלו סיוע הומניטרי, אך לא יוכנסו לארץ, אלא אם יצטרכו טיפול

הלחימה בסוריה - פרשנות: בתגבור הכוחות בגולן ישראל מעבירה שני מסרים. בראשון ישראל מזהירה את צבא אסד מלהתקרב לאזור הגבול. ישראל לא תאפשר לסורים לשהות ולהביא כוחות לקרבת שטחה. נוסף על כך, ישראל מאותת לאסד גם להיזהר בירי הארטילריה שלו, כדי שלא לזלוג לריבונות הישראלית, מה שיביא לתגובה על כל זליגה שלא תהיה.

המסר השני של ישראל הוא לפליטים, להם היא אומרת כי הם יכולים להגיע לגדר, ולקבל סיוע הומניטרי, אך ישראל לא תקלוט פליטים לשטחה, למעט אנשים שזקוקים לטיפול רפואי. בשלב זה, כ-5,000 פליטים הגיעו בימים האחרונים לאזור שלאורך הגדר. הציפייה היא שככל שיימשכו הקרבות בדרעא מספרי הפליטים רק ילכו ויגדלו.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הוטרדה בגיל 6 - והתוקף חזר לגור ממול: "אונסים אותנו פעמיים"

מונדיאל 2018: הילד הצרפתי בן ה-19 שאף אחד לא מצליח לעצור

הקרב על מתווה הכותל: שטייניץ יחליף את שקד, זעם בסביבת רה"מ

טנק צה"לי על גבול סוריה (ארכיון)
 

צה"ל מתגבר כוחות שיריון בגולן עקב הלחימה בדרום סוריה (דובר צה"ל)

 

בשלב זה ישראל מנסה לתאם עם האמריקנים הסדר עתידי על סוריה כשנושא הוצאת הכוחות האיראנים מסוריה על הפרק. מי שעושה את העבודה הזו הוא היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, ג'ון בולטון, שכבר היה בפגישה מקדימה אצל הנשיא פוטין ועכשיו הציפייה היא לקראת הפסגה הצפויה בין טראמפ למקבילו הרוסי.

בתוך כך, עומאר א-רזאז, ראש הממשלה הירדנית התייחס היום אף הוא לנושא הפליטים הסורים. "אנחנו שולטים באופן מלא על הגבולות שלנו, וכשיקרה מצב יוצא דופן, הדבר ילמד במסגרת תנאים הומניטריים מוגבלים", אמר בדברים שצוטטו בסוכנות הידיעות הרשמית בירדן. "אין אף מדינה בעולם שפותחת על הגבולות שלה בצורה מלאה למאות אלפים, במיוחד לאור מצב שבו הציבור הבינ"ל מכחיש את אחריותו בנוגע לעניין זה".

מוקדם יותר אתמול (ראשון), מצלמת חדשות עשר הביאה תיעוד מיוחד מגבול ישראל-סוריה, סמוך לאלוני הבשן, שם הוקמה עיר אוהלים של הפליטים הסורים - במרחק 300 מטרים בלבד משטח ישראל.

עוד קודם לכן, הודיע אתמול דובר צה"ל כי "לאור הערכת מצב שהתקיימה בפיקוד הצפון, הוחלט על תגבור 'עוצבת הבשן' בכוחות שיריון וארטילריה". זאת, במסגרת ההיערכות של צה"ל נוכח הלחימה ברמת הגולן הסורית, והמסר לאסד כי כל "זליגה" או חדירה לאזור החיץ תיענה בתגובה. במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר כי "נמשיך להגן על הגבול בצפון", ושגרה מלאה נשמרת בעורף.

 פליטים סורים בסמוך לגבול עם ישראל
 

פליטים סורים בסמוך לגבול עם ישראל (חדשות עשר)

 

"צה"ל רואה חשיבות רבה בשמירה הסכם הפרדת הכוחות בין ישראל לסוריה משנת 1974", נמסר מדובר צה"ל, "כמו כן, ימשיך צה"ל לעמוד על עקרון אי-המעורבות בנעשה בסוריה, לצד מדיניות של תגובה נחרצת למול פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל ויצירת סיכון לתושביה". בהודעה הובהר כי "סיוע הומניטרי מצד ישראל ניתן מזה שנים ונמשך בימים אלה, לאור הצורך הקיים בו". כוחות התגבור כוללים טנקי מרכבה סימן 4 עם מערכות "מעיל רוח" של חטיבה 401 של השיריון ואגד ארטילרי 215 המפעיל תותחי 155 מ"מ.

עוד קודם לכן, ראש הממשלה נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה כי "נמשיך להגן על גבולותינו בצפון ונסייע הומניטרית ככל יכולתנו", והבהיר: "לא נאפשר כניסה לשטחנו ונדרוש קיום קפדני של הסכמי ההפרדה מ-1974 עם צבא סוריה". לדבריו, "אני עומד בקשר רצוף עם הבית הלבן והקרמלין בעניין זה, ושר הביטחון והרמטכ"ל עומדים בקשר דומה עם מקביליהם, גם בארה"ב וגם ברוסיה".

  עיר האוהלים של פליטים סורים ברמת הגולן, בסמוך לגבול ישראל
 

עיר האוהלים של פליטים סורים ברמת הגולן, בסמוך לגבול ישראל (חדשות עשר)

 

בסוף השבוע העביר צה"ל לשטח ישראל שישה פצועים באורח בינוני עד קשה מאזור הקרבות, בהם ארבעה ילדים. המבצע, שהוגדר ייחודי ומורכב, יצא לדרך בליל שישי האחרון, על ידי כוח מ"עוצבת הבשן" שברמת הגולן. הפצועים הועברו לבית חולים בארץ לאחר טיפול ראשוני בשטח על ידי כוח רפואה של צה"ל.

על פי דיווח מהצד הסורי, משפחותיהם של הילדים, שלוש ילדות וילד, נהרגו כולן בהפצצות בסוריה. המבצע הגיע אחרי מבצע הומניטרי נוסף ביום חמישי, שבמהלכו הועבר מזון וציוד לפליטים הרבים הנמלטים בימים אלו מאזורי הלחימה בדרום המדינה. במקביל הודיעו הערב בירדן על משלחת הומניטרית מטעמם לפליטים הרבים באזור הגבול עם סוריה. 

  עיר האוהלים של פליטים סורים ברמת הגולן, בסמוך לגבול ישראל
 

עיר האוהלים של פליטים סורים ברמת הגולן, בסמוך לגבול ישראל (חדשות עשר)

 

זאת, במקביל לדיווחים על הניסיונות להחיות את השיחות אודות הפסקת אש בין המורדים לבין הממשל בתיווך רוסי. כמו כן, נציבות האו"ם לפליטים שבירדן הזהירה מ"קטסטרופה" הומניטרית, נוכח 160 אלף בני אדם שנעקרו מבתיהם במחוז דרעא, במסגרת מבצע צבא אסד לכבוש מחדש את האזור מידי המורדים.

מספר העקורים המתקרבים לאזור הגבול של סוריה עם ירדן וישראל, גדל ביותר ממאה אלף בני אדם מתחילת השבוע שעבר, שכן ביום שני האחרון מספרם עמד על 45 אלף. ביום חמישי כאמור העבירה ישראל סיוע הומניטרי רב לאלפי תושבי סוריה שנמלטו מאזור הלחימה בדרעא לכיוון הגבול הישראלי.