הלחימה בסוריה: תיעוד - עיר האוהלים שהוקמה סמוך לגבול ישראל

במרחק 300 מטרים בלבד מהגדר, סמוך לאלוני הבשן, מצלמת חדשות עשר תיעדה את הפליטים הרבים שמחפשים לברוח מהקרבות המתמשכים • פרשנות: זרם הפליטים – רק קצה הקרחון

תיעוד מיוחד: ברקע הלחימה בסוריה, שמתקרבת גם לישראל ולעיתים אף זולגת לשטח ישראל, מצלמת חדשות עשר הביאה אתמול בערב (ראשון) תיעוד מיוחד מגבול ישראל-סוריה, סמוך לאלוני הבשן, שם הוקמה עיר אוהלים של הפליטים הסורים - במרחק 300 מטרים בלבד משטח ישראל.

בתוך כך, אתמול הודיע דובר צה"ל כי "לאור הערכת מצב שהתקיימה בפיקוד הצפון, הוחלט על תגבור 'עוצבת הבשן' בכוחות שיריון וארטילריה". זאת, במסגרת ההיערכות של צה"ל נוכח הלחימה ברמת הגולן הסורית, והמסר לאסד כי כל "זליגה" או חדירה לאזור החיץ תיענה בתגובה. במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר כי "נמשיך להגן על הגבול בצפון", ושגרה מלאה נשמרת בעורף.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

עדות שרה נתניהו: אזמין שוב את מושיק גלאמין שיראה שהבית הרוס

סנסציה נוספת במונדיאל: ספרד הודחה בשלב שמינית הגמר

עדות ישראלית מהחילוץ בתאילנד: "מאמינים בסיכוי להציל הילדים"

  עיר האוהלים של פליטים סורים ברמת הגולן, בסמוך לגבול ישראל
 

עיר האוהלים של פליטים סורים ברמת הגולן, בסמוך לגבול ישראל (חדשות עשר)

 
 עיר האוהלים של פליטים סורים ברמת הגולן, בסמוך לגבול ישראל
 

עיר האוהלים של פליטים סורים ברמת הגולן, בסמוך לגבול ישראל (חדשות עשר)

 

"צה"ל רואה חשיבות רבה בשמירה הסכם הפרדת הכוחות בין ישראל לסוריה משנת 1974", נמסר מדובר צה"ל, "כמו כן, ימשיך צה"ל לעמוד על עקרון אי-המעורבות בנעשה בסוריה, לצד מדיניות של תגובה נחרצת למול פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל ויצירת סיכון לתושביה". בהודעה הובהר כי "סיוע הומניטרי מצד ישראל ניתן מזה שנים ונמשך בימים אלה, לאור הצורך הקיים בו". כוחות התגבור כוללים טנקי מרכבה סימן 4 עם מערכות "מעיל רוח" של חטיבה 401 של השיריון ואגד ארטילרי 215 המפעיל תותחי 155 מ"מ.

עוד קודם לכן, ראש הממשלה נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה כי "נמשיך להגן על גבולותינו בצפון ונסייע הומניטרית ככל יכולתנו", והבהיר: "לא נאפשר כניסה לשטחנו ונדרוש קיום קפדני של הסכמי ההפרדה מ-1974 עם צבא סוריה". לדבריו, "אני עומד בקשר רצוף עם הבית הלבן והקרמלין בעניין זה, ושר הביטחון והרמטכ"ל עומדים בקשר דומה עם מקביליהם, גם בארה"ב וגם ברוסיה".

פרשנות: זרם הפליטים – רק קצה הקרחון

הלחימה המתמשכת בסוריה, והפליטים שרבים מהם זורמים לכיוון גבול ישראל, הם רק קצה הקרחון של מה שעתיד לקרות במרחב ברגע שנשיא סוריה אסד יפעל במרחב קונטרה שממערב ליישובי רמת הגולן הישראלים.

  עיר האוהלים של פליטים סורים ברמת הגולן, בסמוך לגבול ישראל
 

עיר האוהלים של פליטים סורים ברמת הגולן, בסמוך לגבול ישראל (חדשות עשר)

 

ברגע שאסד יכריע את המערכה בדרעא שבדרום סוריה הוא יעבור לקרב המכריע מבחינתו – מחוז קונטרה. 90 אלף אנשים נמצאים במרחב, מתוכם 30 אלף מורדים ששולטים בשטח. כשיגיעו כוחות הצבא הסורי לאזור צפוי להתקיים במקום קרב קשה. במקרה כזה הפליטים יזלגו לכיוון ישראל, מרחק קצר מאזור הלחימה. כרגע הדבר נמצא במרחק שבועות, אפילו חודשיים-שלושה, אבל כשזה יקרה - בעיית הפליטים תהיה לפתחה של מדינת ישראל