השר שטייניץ, רויטרס

הקרב על מתווה הכותל: שטייניץ יחליף את שקד, זעם בסביבת רה"מ

השר לענייני אנרגיה יחליף את שרת המשפטים שהחליטה שלא להשתתף בוועדת השרים שצפויה למצוא הסדר לתפילה פלורליסטית בכותל. מקורבי נתניהו: "השרים לא עומדים בגרם של לחץ"

הקרב על מתווה הכותל: זעם בסביבת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על השרות מירי רגב ואיילת שקד בעקבות החלטתן שלא להשתתף בוועדת השרים שצפויה למצוא הסדר לתפילה פלורליסטית בכותל המערבי. "השרים לא עומדים בגרם של לחץ", נאמר בסביבת נתניהו.

בתוך כך, ראש הממשלה פועל לקדם את המתווה באמצעות שרים אחרים - השר יובל שטייניץ יחליף את השרה שקד. זאת על מנת לאשר המתווה בהקדם.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

סנסציה נוספת במונדיאל: ספרד הודחה בשלב שמינית הגמר

עלה למסוק, נחת מחוץ לכלא - ונמלט ברכב: הבריחה של אסיר העולם

השרים אישרו את חוק המצלמות; הצבעה במליאת הכנסת - בהמשך השבוע

 ישיבת ממשלה
 

ישיבת ממשלה(רויטרס )

 

כאמור, שרת המשפטים שקד הודיעה אתמול בבוקר למזכיר הממשלה צחי ברוורמן כי אינה מעוניינת להשתתף בוועדת השרים שצפויה להתכנס במטרה למצוא הסדרת רחבת תפילה פלורליסטית בכותל והרחבתה. השרה שקד, שהודיעה על פרישתה מהוועדה לאחר שהופעל עליה לחץ מצד רבנים, היא השרה השנייה שביקשה לא לטפל בסוגיה לאחר שהשרה רגב, עשתה זאת לפני מספר ימים וכתבה: "בחודשים האחרונים התלבטתי קשות. מצפוני לא נתן לי שקט. לא יכולתי לאשר את מתווה הכותל באופן שהיה פוגע בסדרי עולם. דרישת הרפורמים להפוך את הכותל למקום בו נשים וגברים מתפללים יחד, לא מקובלת עליי ולא על מורשת ישראל".

במהלך ישיבת הממשלה שנערכה אתמול בבוקר הביע ראש הממשלה נתניהו כעס על שתי השרות, ואמר: "כולם פה מעבירים סמכויות. אני מוכן לקבל אחריות. יש הסדר כבר 20 שנים לגבי רחבת התפילה שהיא לא רשמי ועכשיו אנחנו רוצים להסדיר את זה - זה ההסדר המתבקש". עוד הוסיף רה"מ נתניהו כי "אני מוכן לקבל את כל האחריות עליי - אם מישהו מוכן להצטרף זה יהיה מבורך והוא יבורך".

בארגון "נשות הכותל" הגיבו לדברים: "מקומם לראות כיצד שרים ושרות לא מסוגלים ליישם מהלך שיזם רה"מ, והשרים עצמם אישרו אותו בהצבעה בממשלה בינואר 2016 - מהלך שזכה לתמיכה של כל השותפים למו"מ כולל רב הכותל והמפלגות החרדיות. מביך לראות את מופע הכניעה וההתרפסות של שרי הממשלה, ובראשם של שתי שרות בכירות, שמקריבות את זכויות הנשים והציבור הרחב על מזבח החנפנות למפלגות החרדיות".

מתווה הכותל, שלפיו הייתה אמורה להתרחב רחבת התפילה השוויונית בחלקו הדרומי של הכותל המערבי בניגוד למצב הקיים, אושר בידי הממשלה בינואר 2016, אולם בלחץ המפלגות החרדיות (יהדות התורה וש"ס) החברות בקואליציה ביטלה אותו הממשלה ביוני 2017.