"מתייחסים לזה כמבצע צבאי": כך מטפלים בצה"ל בפצועים מסוריה

עשרות אלפי בני אדם נעקרו מבתיהם והתקרבו לגבול עם ישראל, ביניהם כאלה שדורשים טיפול רפואי והומניטרי. "אנחנו לא יודעים מתי ינסו לנצל את המבצע ולפגוע בנו"

הלחימה בסוריה: בסוף השבוע האחרון צה"ל העניק סיוע הומניטרי לאלפי תושבי סוריה שנמלטו מאזור הלחימה בדרעא שבדרום המדינה לכיוון הגבול הישראלי. זאת בצל דיווח נציבות האו"ם לפליטים לפיו 160 אלף בני אדם שנעקרו מבתיהם בעקבות מבצע צבא אסד לכבוש מחדש את האזור.

סא"ל תומר קולר, ראש המערך הרפואי שהשתתף בחילוץ הילדים מסוריה, סיפר לחדשות עשר על המבצע: "אנחנו לא יודעים מתי מישהו בצד השני ינסה לנצל את המבצע הזה ולפגוע בנו, חלקם לא אוהבי ישראל". עוד הוסיף כי "כל פעם שיש מבצע כזה, שקורה כמעט כל לילה, אנחנו מתייחסים לזה כמבצע צבאי, יש כוחות מעטפת, כוחות תצפית ועוד, כדי להגן על החיילים שבאים ונותנים את המענה ההומניטרי על הגדר".

עוד הוסיף סא"ל קולר כי צה"ל יוצר קשר עם גורמים הומניטריים ורופאים בסוריה המעבירים להם מידע על פצועים, אך ישנם מצבים שבהם פצועים מגיעים בכוחות עצמם לגבול בבקשה לטיפול. "בחלק מהמקרים אנחנו רואים פצועים מתקרבים לגדר ונונתים להם טיפול, אבל בחלק מהמקרים אנחנו מתואמים עם הצד השני". נוסף לכך, הוא סיפר כי הפציעות שהכוחות נתקלים בהם הן בעיקר פציעות מלחמה קשות ומורכבות. "הרבה פעמים הפציעות נגרמות מרסיסים, אבל אנחנו רואים גם פצועים מירי, מטענים ופצועי הדף", אמר.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

עלה למסוק, נחת מחוץ לכלא - ונמלט ברכב: הבריחה של אסיר העולםצפו: שניות לאחר השיגור - הרקטה היפנית מתרסקת לקרקע

השרים אישרו את חוק המצלמות; הצבעה במליאת הכנסת - בהמשך השבוע

סא"ל תומר קולר, קצין רפואה
 

סא"ל תומר קולר, קצין רפואה( חדשות עשר)

 

קצין הרפואה תיאר מקרה בלתי נשכח שחווה במהלך תפקידו. "לפני מספר חודשים הגיעה לגדר תינוקת קטנה בת שנה וחצי – שנתיים שנפצעה קשה בראש והייתה כמעט ללא רוח חיים, דופק איטי וכמעט לא נשימה. בזמן שחכינו לפינוי המסוק, ראיתי תינוקת שהייתה ברגעים האחרונים שלה. לשמחתי, אחרי שלושה שבועות קבלנו תמונה שלה מחייכת ובריאה לחלוטין, ואח"כ היא הוחזרה לביתה בצד השני. מקרים כאלו נותנים לך את הכוח לדעת שמה שאתה עושה באמת תורם ועוזר".

למרות המלחמה הקשה מעבר לגבול הישראלי, סא"ל קולר סיפר כי כל המטופלים מבקשים לחזור לביתם. "בכל אלפי הפצועים שטיפלנו בהם לא היה עד עכשיו מישהו שביקש להישאר בארץ בסוף הטיפול, כולם רוצים לחזור. אני חושב שהסיבה העיקרית היא כי המשפחה עדיין בצד השני והם רוצים לחזור אליה".

בתוך כך, היום הודיע דובר צה"ל כי "לאור הערכת מצב שהתקיימה בפיקוד הצפון, הוחלט על תגבור 'עוצבת הבשן' בכוחות שיריון וארטילריה". זאת, במסגרת ההיערכות של צה"ל נוכח הלחימה ברמת הגולן הסורית, והמסר לאסד כי כל "זליגה" או חדירה לאזור החיץ תיענה בתגובה. במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר כי "נמשיך להגן על הגבול בצפון", ושגרה מלאה נשמרת בעורף.

"צה"ל רואה חשיבות רבה בשמירה הסכם הפרדת הכוחות בין ישראל לסוריה משנת 1974", נמסר מדובר צה"ל, "כמו כן, ימשיך צה"ל לעמוד על עקרון אי-המעורבות בנעשה בסוריה, לצד מדיניות של תגובה נחרצת למול פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל ויצירת סיכון לתושביה". בהודעה הובהר כי "סיוע הומניטרי מצד ישראל ניתן מזה שנים ונמשך בימים אלה, לאור הצורך הקיים בו". כוחות התגבור כוללים טנקי מרכבה סימן 4 עם מערכות "מעיל רוח" של חטיבה 401 של השיריון ואגד ארטילרי 215 המפעיל תותחי 155 מ"מ.