הממשלה אישרה את חוק הגיוס: "למען הביטחון ומדינת ישראל"

לקראת ההצבעה במליאת הכנסת, שר הביטחון בירך את "העבודה המקצועית והעניינית" של צה"ל ואנשי משרדו, שהובילה לאישור הממשלה. "זה החוק של מערכת הביטחון", הבהיר

הממשלה אישרה היום (ראשון) את חוק הגיוס. שר הביטחון אביגדור ליברמן בירך על "העבודה המקצועית והעניינית של חברי ועדת צה"ל ומשרד הביטחון, שקיבלה לפני זמן קצר את אמון הממשלה". עוד הוסיף כי "החוק של מערכת הביטחון, למען הביטחון ומדינת ישראל". הצעת החוק תעלה מחר להצבעת הכנסת בקריאה ראשונה. מפלגת המחנה הציוני הודיעה כי ההצבעה על החוק "מהווה הצבעת אי אמון בממשלה". עם זאת, סיעת "יש עתיד" הודיעה על תמיכה בחוק.

יו״ר מרצ, ח״כ תמר זנדברג, התייחסה להחלטת הממשלה לאשר את חוק הגיוס: ״הממשלה אמרה את דברה כשלפיד מעודד מהיציע. הרצון שלה ברור והישראבלוף שהיא מוכרת הפעם לא שונה מזה שהיא מוכרת בדרך כלל. זה הזמן לקרוא פעם נוספת למפלגות האופוזיציה כולן שלא לתת גיבוי לממשלה אלא לנהוג כאופוזיציה, אין דבר אחראי מזה". עוד הוסיפה כי "אסור לנו לתת להם לעשות לנו עוד סיבוב פוליטי על הגב. לפיד צריך לבחור אם הוא בעד שלטון נתניהו או רוצה לסיים אותו״

עוד כתבות בחדשות עשר >>

הממשלה אישרה את חוק הגיוס: "למען הביטחון ולמען מדינת ישראל"

פועל נפל למותו בצפון; מתחילת השנה - 20 הרוגים בתאונות בניין

התקיפה באיכילוב: חמישה חודשי עבודות שירות נגזרו על אליה קדוש

 ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה(חדשות עשר)

 

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה: "זה ברור שחוק הגיוס יקבור את השוויון בנטל. זאת ממשלה שרק מחפשת קומבינות לשרוד על חשבון הציבור.‬ ‫כל מי שהסתבך עם עצמו ומתכוון לשרת את הממשלה במקום להילחם על מה שנכון, יכול עוד להתעשת. מחר חייבת האופוזיציה כולה להתייצב עם הציבור ולהביע אי-אמון בממשלה. בלי גמגומים. אנחנו נהיה שם".

הפורום לשוויון בנטל התייחס אף הוא לאישור החוק: "ממשלה בה כל שר מתיימר להיות יותר 'ביטחוניסט' משחררת בקלות עשרות אלפי חרדים מכל שירות שהוא. התרגיל השקוף של החרדים 'המתנגדים' לפטור המוחלט לא מצליח לעבוד על אף אחד. זהו חוק השתמטות מוחלט ודינו יהיה כמו החוק הקודם".

"לצערנו החוק הנוכחי בעייתי ומלא חורים", אמר יו"ר סיעה המחנה הציוני ומרכז האופוזיציה, ח"כ יואל חסון, על ההחלטה להפוך את ההצבעה לאי אמון. "יש עתיד והמפלגות החרדיות יצטרכו להחליט אחת ולתמיד איפה הן עומדות: בעד או נגד הממשלה. הגיע זמנם לחשוף את פרצופן האמיתי״.

זנדברג התייחסה כבר אתמול לסוגיה וקראה באירוע "שבתרבות" ברמת השרון למפלגות האופוזיציה להתאחד בהצבעה שתיערך מחר בכנסת. "יש לנו כאן הזדמנות להתקרב צעד משמעותי להפלת הממשלה הכי גרועה והכי בעייתית בתולדות מדינת ישראל", אמרה ח"כ זנדברג.

"העובדה שהאופוזיציה לא מתאחדת כולה, בלי קשר לתוכן החוק שהוא ישראבלוף וגרוע מכל כיוון אפשרי, היא ליקוי מאורות קודם כל של האופוזיציה. אני קוראת ליאיר לפיד, לעפר שלח, לאבי גבאי ולרשימה המשותפת לעמוד ברגע הזה ולהפיל את הממשלה. זו תפקידה של האופוזיציה וקצת לא ברור למה היא לא עושה את זה. אנחנו צריכים לנצל את הסדקים בקואליציה כדי להוביל להפלתה", הוסיפה.

בד בבד, ח"כ עמר בר-לב (המחנה הציוני) חבר ועדת החוץ והביטחון, השתתף באירוע "שבתרבות" ביהוד-מונוסון ויצא נגד החוק: "מדוע החוק הנוכחי רע? רק לדוגמה, מכסות הגיוס שעמדו בחוק השוויון בנטל על 5,000 ב-2017, ירדו דרמטית ל-3,500 בשנת 2019. זה לא יכול להיקרא גיוס חרדים לצה"ל, זו השתמטות מאורגנת".

לפני כשבועיים נודע כי בקואליציה החלו בהכנות קדחתניות לקראת ההצבעה בקריאה ראשונה על החוק. מזכירות הממשלה ביקשה משרים לבטל טיסות לחו"ל ולהיות נוכחים בהצבעה. שלושת הנציגים של המפלגות החרדיות הודיעו בתחילת שבוע שעבר בישיבת ראשי הקואליציה שהם מתנגדים לחוק הגיוס במתכונתו הנוכחית.

 חרדים מפגינים נגד גיוס
 

חרדים מפגינים נגד גיוס (רויטרס)

 

בתחילת חודש יוני פרסמה הוועדה המשותפת למשרד הביטחון וצה"ל לבחינת גיוס בני הציבור החרדי את המלצותיה בנוגע למתווה חוק הגיוס. חברי הוועדה, שמנתה קצינים בכירים וראש האגף הביטחוני במשרד הביטחון, נפגשו בשבועות האחרונים עם גורמי צבא, גורמים ממשלתיים, רבנים ואנשי ציבור נוספים.

עיקרי ההמלצות הם חקיקה של סנקציות כלכליות לישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס; ביטול תיקון החוק במידה והישיבות לא יעמדו ב-85% מיעדי הגיוס; הטבות ותגמולים למשרתים; הרחבת סנקציות מנהליות כלפי עריקים ומשתמטים והוספת מסלולי שירות מותאמים לציבור החרדי שיקדמו השתלבות תעסוקה.

בפועל, מדובר בפטור מוחלט לחרדים מגיוס, שכן כל חרדי שירצה יכול לקבל פטור. לא יהיו סנקציות פליליות, וגם לא סנקציות כלכליות אישיות. הגדרת השאלה "מיהו חרדי" תישאר רחבה, כך שרבים שאינם חרדים ייספרו כחרדים והחרדים יוכלו לעמוד ביעדים. חרדים שירצו בכך יוכלו להתגייס בגיל מבוגר ולקבל שכר של כ-6,000 שקלים לחודש (פי שבעה מחייל רגיל).

דוח הגיוס כולל סעיף מפורש שבו נכתב כי צעירים אשר פרשו מן הציבור החרדי בגילאים 14–18 ייחשבו כ''חרדים שהתגייסו לשם מדידת יעדי הגיוס''. על פי הצהרת הוועדה, "היקף המתגייסים בני הציבור החרדי לצה"ל הוכפל פי עשרה בעשור האחרון. יש להמשיך במאמצים ולהגדיל באופן הדרגתי את כמות המשרתים בצה"ל ובשירות הלאומי. המהלך מתכתב עם תהליכים המתרחשים במגזר החרדי וההצעה היא בניית תוכנית רב שנתית המאפשרת להם להעמיק ולהבשיל ובמקביל להתגייס במספרים הולכים וגדלים".