אתר הבנייה בקרית אתא בו נהרג פועל לאחר שנפל מגובה, אלון קוצי, תיעוד מבצעי מד"א

פועל נפל למותו בצפון; מתחילת השנה - 20 הרוגים בתאונות בניין

כוחות מד"א שהגיעו לרחוב זבולון שבקריית אתא העניקו טיפול לצעיר שנפל מגובה של שש קומות - אך נאלצו לקבוע את מותו. פועל נוסף נפצע קשה מנפילה מגובה בעמק יזרעאל

פועל בניין נהרג הבוקר (ראשון) מנפילה מגובה של שש קומות בקריית אתא. ההרוג, תושב היישוב ג'דיידה-מכר שבצפון כבן 25, נפל אל מותו כאשר עבד באתר בנייה ברחוב זבולון שבעיר. כוחות רפואה של מד"א הוזעקו למקום, מצאו את הצעיר ללא סימני חיים ונאלצו לקבוע את מותו. במקביל, כוחות משטרה הגיעו לזירה על מנת לבחון את נסיבות האירוע.

שעתיים לאחר המקרה, אירעה תאונת עבודה נוספת - פועל כבן 35 נפצע קשה מנפילה מגובה של כחמישה מטרים על משטח ברזלים בזמן עבודה בכפר יהושע שבעמק יזרעאל. צוות רפואי של מד"א העניק לו טיפול רפואי ופינה אותו לבית החולים רמב"ם שבחיפה כשהוא בהכרה עם פגיעה בבטן.

עוד בחדשות עשר:

לאור פרשת המסרונים: שינוי מקיף בקשר בין שופטים לגורמי תביעה

חייל פלט כדור בעת נסיעה ברכבת - ופגע בעצמו; מצבו קל-בינוני

דיווחים באיראן: 4 הרוגים בהפגנות נגד המשטר בדרום-מערב המדינה

 מבקר המדינה, יוסף שפירא
 

מבקר המדינה, יוסף שפירא (גלעד קוולרצ׳יק )

 

שמו של ההרוג מקריית אתא נוסף לרשימת הפועלים שנהרגו מתחילת 2018, ובכך הגיע מספרם ל-20. על פי ספירת עמותת "קו לעובד", מתחילת השנה אירעו 103 מקרים שבהם נפגעו אנשים במהלך עבודות בנייה. נתונים נוספים שמפרסמת העמותה מעלים כי בכל שנת 2017 נהרגו בתאונות בניין 35 איש, ובסך הכול נפגעו בני אדם ב-264 תאונות.


כמו כן, דוח מבקר המדינה שפורסם בתחילת מאי האחרון הצביע על מספר ליקויים בענף הבנייה, בניהם תדירות פיקוח נמוכה מאוד של מנהל הבטיחות באתרי בנייה. עוד עולה כי בין השנים 2013 עד 2016 חלה עלייה במספר ההרוגים בתאונות עבודה בענף. שיעור ההרוגים בשנים 2016-2015 עלה לכ-62% מכלל ההרוגים בתאונות העבודה בישראל, לעומת כ-51% בשנתיים שקדמו להן.

בדוח אף עולה כי מערך האכיפה בתחום זה לוקה בחסר - דבר המוביל את הקבלים להמשיך בעבודתם כרגיל ללא הגשת כתב אישום ומתן דין על שאירע. על פי הנתונים שאסף מבקר המדינה, בין השנים 2013 עד 2016 הוצאו 30 צווים בלבד - פחות משמונה בשנה בממוצע. זאת, בזמן שישנם 20 אלף קבלנים פעילים בישראל שאינם רשומים כחוק.