הלחימה בדרום סוריה: צה"ל מתגבר כוחות שיריון וארטילריה בגולן

דובר צה"ל הודיע כי הוחלט על תגבור "עוצבת הבשן", ומסר: "נגיב באופן נחרץ לפגיעה בריבונותנו". נתניהו: "ארה"ב מכה כלכלית באיראן, ואנחנו מונעים את התבססותה בסוריה"

דובר צה"ל הודיע היום (ראשון) כי "לאור הערכת מצב שהתקיימה בפיקוד הצפון, הוחלט על תגבור 'עוצבת הבשן' בכוחות שיריון וארטילריה". זאת, במסגרת ההיערכות של צה"ל נוכח הלחימה ברמת הגולן הסורית, והמסר לאסד כי כל "זליגה" או חדירה לאזור החיץ תיענה בתגובה. במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר כי "נמשיך להגן על הגבול בצפון", ושגרה מלאה נשמרת בעורף.

"צה"ל רואה חשיבות רבה בשמירה הסכם הפרדת הכוחות בין ישראל לסוריה משנת 1974", נמסר מדובר צה"ל, "כמו כן, ימשיך צה"ל לעמוד על עקרון אי-המעורבות בנעשה בסוריה, לצד מדיניות של תגובה נחרצת למול פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל ויצירת סיכון לתושביה". בהודעה הובהר כי "סיוע הומניטרי מצד ישראל ניתן מזה שנים ונמשך בימים אלה, לאור הצורך הקיים בו". כוחות התגבור כוללים טנקי מרכבה סימן 4 עם מערכות "מעיל רוח" של חטיבה 401 של השיריון ואגד ארטילרי 215 המפעיל תותחי 155 מ"מ.

כתבות בחדשות עשר:

הנעדרים במערה בתאילנד: יחידת העילית מצטרפת לחיפושים • תיעוד

האלימות בכבישים: נהג ירה לעבר רכב אחר בתל אביב • תיעוד

"הביקור בישראל השפיע על הנסיך - שהגדיר את השלום כמשימת חייו"

נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה כי "נמשיך להגן על גבולותינו בצפון ונסייע הומניטרית ככל יכולתנו", והבהיר: "לא נאפשר כניסה לשטחנו ונדרוש קיום קפדני של הסכמי ההפרדה מ-1974 עם צבא סוריה". לדבריו, "אני עומד בקשר רצוף עם הבית הלבן והקרמלין בעניין זה, ושר הביטחון והרמטכ"ל עומדים בקשר דומה עם מקביליהם, גם בארה"ב וגם ברוסיה".

בהתייחסות לסנקציות נגד המשטר האיראני וההפגנות ברחבי המדינה בעקבות כך, הוסיף נתניהו: "בשעה שארה"ב מכה כלכלית במשטר האיראני, אנחנו פועלים למנוע מכוחות איראן וגרורותיה להתבסס צבאית בחלק כלשהו של סוריה, וכך נמשיך לפעול".

צה"ל מתגבר כוחות שיריון בגולן עקב הלחימה בדרום סוריה
 

צה"ל מתגבר כוחות שיריון בגולן עקב הלחימה בדרום סוריה (דובר צה"ל)

 

בסוף השבוע העביר צה"ל לשטח ישראל שישה פצועים באורח בינוני עד קשה מאזור הקרבות, בהם ארבעה ילדים. המבצע, שהוגדר ייחודי ומורכב, יצא לדרך בליל שישי האחרון, על ידי כוח מ"עוצבת הבשן" שברמת הגולן. הפצועים הועברו לבית חולים בארץ לאחר טיפול ראשוני בשטח על ידי כוח רפואה של צה"ל.

על פי דיווח מהצד הסורי, משפחותיהם של הילדים, שלוש ילדות וילד, נהרגו כולן בהפצצות בסוריה. המבצע הגיע אחרי מבצע הומניטרי נוסף ביום חמישי, שבמהלכו הועבר מזון וציוד לפליטים הרבים הנמלטים בימים אלו מאזורי הלחימה בדרום המדינה. במקביל הודיעו הערב בירדן על משלחת הומניטרית מטעמם לפליטים הרבים באזור הגבול עם סוריה. 

זאת, במקביל לדיווחים על הניסיונות להחיות את השיחות אודות הפסקת אש בין המורדים לבין הממשל בתיווך רוסי. כמו כן, נציבות האו"ם לפליטים שבירדן הזהירה מ"קטסטרופה" הומניטרית, נוכח 160 אלף בני אדם שנעקרו מבתיהם במחוז דרעא, במסגרת מבצע צבא אסד לכבוש מחדש את האזור מידי המורדים.

מספר העקורים המתקרבים לאזור הגבול של סוריה עם ירדן וישראל, גדל ביותר ממאה אלף בני אדם מתחילת השבוע, שכן ביום שני מספרם היה 45,000. "אנו מצפים שמספר העקורים עוד יגדל הלילה", אמר דובר הנציבות בירדן. ביום חמישי כאמור העבירה ישראל סיוע הומניטרי רב לאלפי תושבי סוריה שנמלטו מאזור הלחימה בדרעא לכיוון הגבול הישראלי.

 צה"ל מתגבר כוחות שיריון בגולן עקב הלחימה בדרום סוריה
 

צה"ל מתגבר כוחות שיריון בגולן עקב הלחימה בדרום סוריה (דובר צה"ל)

 
טנק צה"לי על גבול סוריה (ארכיון)
 

צה"ל מתגבר כוחות שיריון בגולן עקב הלחימה בדרום סוריה (דובר צה"ל)