דיווחים באיראן: 4 הרוגים בהפגנות נגד המשטר בדרום-מערב המדינה

ההפגנות נערכו במחאה על הגבלת השימוש במים במהלך הקיץ, ועל רקע המצב הכלכלי המחריף. בתיעוד מההפגנות, נראים כוחות המשטרה מרססים גז מדמיע ונשמע ירי. בטהראן הכחישו

לפחות ארבעה מפגינים נהרגו הלילה (ראשון) בהפגנות בדרום-מערב איראן - כך דווח ברשתות החברתיות ובכלי תקשורת המתנגדים למשטר האיראני. על פי הדיווחים, המפגינים נפגעו בהפגנות, שנערכות זה יום שני ברציפות, בעיר חורמשהר, במחאה על הקצאת מכסות מים מצומצמות באזור.

בתיעוד מההפגנה שפורסם ברשתות החברתיות, ניתן לראות עימותים בין האזרחים לכוחות הביטחון ואנשי משמרות המהפכה, כולל ריסוס גז מדמיע ושמיעת קולות ירי. המפגינים קראו, בין היתר, קריאות בגנות המשטר האיראני ונגד "השודדים מהמשטר", ודרשו להעביר תמיכה לאזור על מנת להקל על המשבר הכלכלי. 

לא התקבל אישור רשמי לדיווח על הרוגים, ובסוכנות הידיעות הממשלתית IRNA רק דווח כי ההפגנה הפכה לאלימה. בדיווחים נוספים של התקשורת הממוסדת באיראן הוכחשו הטענות על הרוגים, ואף פורסם ריאיון עם מי שהוצג כאחד מהאזרחים שדווח כי נהרגו. שר הפנים האיראני אמר במסיבת עיתונאים: "נאמר כי מספר אנשים נהרגו בחורמשר. זו אינה המציאות. אתמול היה רק מקרה אחד שבו התבצע ירי ואדם אחד נפצע ונלקח לבית החולים.  אלה החדשות האחרונות שהובאו בפני מועצת הביטחון המדינית הבוקר".

"אם להפגנות יש אישור חוקי והן יכולות להיערך בבטיחות, אין לנו שום בעיה עם זה. לעומת זאת, מחאות ברחובות שמאפשרות למפגינים למצוא אחד את השני שם, יצאו מן הסתם משליטת אלה שהחלו אותן. תמיד יש אנשים שמנצלים מצבים כאלה", הוסיף. "הפגנות כאלה מנוהלות על ידי תעמולה של גורמים ממקומות ומאנשים שאנו מגדירים כאויב. אפשר לשים לב איך הם מקדמים תקריות כאלה בתקשורת הזרה ובמרחב המקוון בימים אלה".

האופוזיציה באיראן אומרת שהמצב הכלכלי מתדרדר במהירות שיא לשפל חסר תקדים. הפחד הגדול של המשטר האסלאמי בטהראן הוא שהסנקציות שמטילה ארה"ב יחד על המערב יזין את המחאה באיראן ויוביל למחאה רחבה של מצוקה כלכלית ורעב נגד המשטר האיראני. במשטר לוקחים ברצינות את האפשרות לכך שהיום בו יצטרכו להוריד את משמרות המהפכה לרחובות כדי לירות במפגינים - קרב.

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

"הוא גונב נפשות": הסמינר החרדי שמרחיק בנות ממשפחותיהן

במבצע מורכב: ישראל קלטה פצועים סורים, בהם ארבעה ילדים

"הוא פתח לי את הראש": השיחה בין הנהגת שהותקפה בעפולה לבעלה

ברשת אל-ערביה דווח כי ביום שישי, אלפי בני אדם השתתפו בעצרת מחאה סמוך למסגד המרכזי בעיר. זאת, בהמשך להפגנות שתועדו בטהראן ובערים נוספות במחאה על המצב הכלכלי ועל שיעור האבטלה המאמיר, במיוחד בקרב צעירים.

 הפגנות באיראן נגד המשטר
 

הפגנות באיראן נגד המשטר (חדשות עשר)

 

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בפתח ישיבת הממשלה להפגנות באיראן, ואמר: "המשטר באיראן מרגיש היטב את החידוש המתקרב של משטר הסנקציות הכלכליות נגדו. הכלכלה האיראנית נמצאת בשפל. צריך לראות את הנתונים כדי להאמין. איראן משקיעה מיליארדי דולרים במימון טרור באזור ובעולם ובתוקפנות באזור, במקום להשקיע אותם באזרחי איראן, ואזרחי איראן מוחים על כך, ובצדק".

לדברי רה"מ, "השינוי בעמדת ארה״ב כלפי איראן הוא היפוך אסטרטגי במצבה של ישראל. אני האמנתי שהשינוי הזה אפשרי כשהתייצבתי מול העולם כולו כדי לבטל את ההסכם הרע הזה. המטרה שלנו נשארה כפי שהייתה: למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני ולשבור את מכונת המזומנים שההסכם נתן לאיראן, המממן את התוקפנות שלה באזור כולל בסוריה. בשעה שארה״ב מכה כלכלית במשטר האיראני, אנחנו פועלים למנוע מכוחות איראן וגרורותיה להתבסס צבאית בחלק כלשהו של סוריה, וכך נמשיך לפעול".

   נתניהו נואם בקריה על תוכנית הגרעין של איראן
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו (רויטרס)

 

אתמול התייחס המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, באתרו הרשמי להפגנות שפרצו בתחילת השבוע בעקבות המשבר הכלכלי שפקד את המדינה נוכח הסנקציות שחודשו לאחר פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין. "מטרת הלחץ הכלכלי שארצות הברית מפעילה על איראן היא להסית את העם האיראני נגד הממשלה במדינה", כתב חמינאי. בהמשך, התייחס המנהיג האיראני גם לנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ: "שישה נשיאים אמריקנים ניסו לעשות זאת לפניו ונכשלו", קבע.

בד בבד, שר החוץ הטורקי אמר ביום שישי כי מדינתו לא תנתק את קשרי המסחר עם איראן לטובת מדינות אחרות. זאת בהמשך לקריאת ארה"ב למדינות אחרות להפסיק את ייבוא הנפט האיראני החל מחודש נובמבר. "אנו רציניים בכל הקשור למאמצינו ללחוץ על איראן לשנות את התנהגותה המסוכנת", אמר פקיד במחלקת המדינה לסוכנות הידיעות "רויטרס".

בארצות הברית מתכוונים לוודא מול מדינות המפרץ שתהיה אספקת נפט מספקת אם הייבוא מאיראן אכן יופסק. במסגרת זאת, נשיא ארה"ב טראמפ שוחח עם המלך סלמאן מסעודיה והשניים הסכימו על הגדלת תפוקת הנפט הסעודית בניסיון להוריד את מחירי הנפט בעולם.

השבוע, כאמור, יצאו אזרחים רבים לרחובות טהראן במחאה על יוקר המחייה, נוכח המשבר הכלכלי שפקד את המדינה וירידת ערך הריאל. נוסף לכך, מוחים אזרחי הרפובליקה האסלאמית נגד מדיניות החוץ של משטר האייתולות, שבאה לידי ביטוי במעורבות יתר, לטענתם, במדינות מזרח התיכון. בין הקריאות שנשמעו בהפגנות הייתה "לא רוצים לחיות בעזה או בלבנון - רוצים לחיות באיראן".

הפיחות העצום בערך הריאל קשור ללא ספק למהלכים של טראמפ, שהחליט להחזיר את הסנקציות למשק האיראני, דבר שהביא למגמה שבה עשרות חברות אירופיות הבינו כי אין עתיד בכלכלה המקומית. בשנת 2015, לאחר הסכם הגרעין, פיחות המטבע נעצר מעט כשהחלה רכבת עסקית לתוך איראן. עם זאת, הציבור לא הרגיש שיפור במצב הכלכלי של המדינה בכלל ושל האזרחים בפרט, ובעקבות בחירתו של טראמפ, גם החברות הזרות בחרו לסגת אחורה. איראן, מצידה, הודיעה כי תאסור על ייבוא של למעלה מ-1,300 מוצרים.