שרה נתניהו, רויטרס

עדות שרה נתניהו: "אצל פרס היה פי מיליון יותר אוכל"

פרטים חדשים מעדות אשת ראש הממשלה – נגד מני נפתלי. "הוא רצה שלא יבשלו, ושהטבחית תפוטר כדי שיוזמן אוכל מבחוץ", העידה. עוד הוסיפה: "בושה שחוקרים מה רה"מ אוכל"

כתב האישום נגד שרה נתניהו - פרטים חדשים מהעדות: אחרי ששלשום (שישי) נחשפו בחדשות עשר שורת ציטוטים מעדותה של אשת ראש הממשלה בפרשת המעונות, שבה היא מדברת על האוכל, הדל לטענתה, במעון ראש הממשלה, אמש פורסמו פרטים נוספים מהעדות. בין השאר נחשף כי שרה נתניהו אמרה בחקירתה כי "אצל פרס היה פי מיליון יותר אוכל".

כזכור בכתב האישום שהוגש נגד רעיית רה"מ נטען כי הזמינה ארוחות רבות ממסעדות יוקרה שונות – בניגוד לחוק, וכן שפים למעון ראש הממשלה, זאת למרות שבבית הועסקה מבשלת. בציטוטים שנחשפו הערב, מאשימה שרה נתניהו את אב הבית, מני נפתלי.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר: 

"הוא גונב נפשות": הסמינר החרדי שמרחיק בנות ממשפחותיהן

במבצע מורכב: ישראל קלטה פצועים סורים, בהם ארבעה ילדים

"הוא פתח לי את הראש": השיחה בין הנהגת שהותקפה בעפולה לבעלה

"מני נפתלי רצה שלא יבשלו, ורצה שעפרה הטבחית תפוטר כדי שיוזמן אוכל מבחוץ, מבושל וקנוי", אמרה נתניהו בעדותה,  "הוא הזמין חמגשיות רבות. עברתי פעם במטבח וראיתי את כל החמגשיות ואמרתי 'מי צריך את כל זה?'. הוא ענה לי 'אל תדאגי, הכל בסדר".

שרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה בנימין נתניהו
 

שרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה בנימין נתניהו (רויטרס )

 

עוד המשיכה נתניהו בעדותה: "זה כנראה הלך לעפולה. בושה שמשטרת ישראל חוקרת את ראש הממשלה מה הוא אוכל. אצל הנשיא פרס היה פי מיליון יותר אוכל, יותר איכותי ויותר טעים, והיו לו שתי בנות שהגישו. הלו? זה היה מכובד ובסדר גמור".

שלשום נחשפו תמלולים נוספים בשתי תתי-פרשות המסתעפות מתיק המעונות: פרשת המלצרים, שעניינה בהעסקת מלצרים במעון ראש הממשלה במהלך סופי שבוע, ושבמסגרתה הואשם רק סמנ"כל משרד רה"מ עזרא סיידוף; ופרשת הארוחות, המכונה בסביבת בנימין נתניהו "פרשת החמגשיות", שבמסגרתה הואשמו גם סיידוף וגם שרה נתניהו.

בעדותה במשטרה במסגרת פרשת המלצרים, נתניהו עומתה עם דברים של עובד המעון, שטען כי דרשה שתמיד יהיו מלצרים בבית, גם בשעות הבוקר בשבת - כשלפי החוקרת מדובר בגרסה אחת מיני עשרות. נתניהו השיבה על כך כי "ברור שיהיה מישהו בשבת, כפי שהיה לכל בתי ראשי הממשלה בעבר, הן בבלפור והן בביתם הפרטי, בין אם זה כוכב יאיר, בחווה או בתל אביב", והוסיפה: "לא אני זו שביקשתי ודיברתי. המקסימום שאמרתי זה באיזו שעה צריך".

בהמשך, החוקרת מקשה על נתניהו, כשהיא משווה בין העסקת המלצרים במעון בתקופת נתניהו, לבין העסקתם בתקופת כהונתו של קודמו בתפקיד, אהוד אולמרט. "אצל אולמרט, גויסו מלצרים פעמיים או שלוש בחודש", אמרה החוקרת, "בתקופת נתניהו - לא רק שלא ניתן אישור להעסיק מלצרים, אלא לעיתים זומנו שני מלצרים ביום, גם כשלא היו אורחים". לדברי החוקרת, "בתקופת אולמרט גם נעשו שעות עבודה רבות בבית, אבל עדיין לא הוזמנו שני מלצרים ביום אחד". 

לכך, השיבה שרה נתניהו: "לא ידעתי שחלו שינויים בתנאים. אני קובעת שיש אפליה לרעה אם כך אכן היה. אתם מפלים אותנו לרעה. מי שרצה לעשות שינוי, כלומר שבתקופת נתניהו לא יהיו מלצרים, זה נבע מרשע ורצון לדפוק במכוון את ראש הממשלה ע"י עובדי המשרד, או מי שקבע את שינויי הנוהל".

 מני נפתלי
 

מני נפתלי (חדשות 10)

 

רעיית רה"מ הוסיפה: "אני מערערת על זה שאולמרט עשה פגישות עבודה רבות בביתו. אולמרט אירח חברים רבים בביתו על חשבון המדינה בערבי שישי, ראש הממשלה נתניהו כמעט ולא אירח חברים בערבי שישי. בארוחות ערב נמצאים הוא, בניו ורעייתו. מי שעושה פגישות עבודה ועובד לטובת המדינה הוא ראש הממשלה נתניהו שעובד עד השעות הקטנות של הלילה".

נתניהו המשיכה לתקוף את אולמרט ואת רעייתו: "נתניהו לא מזמין חברים לבילויים וציורים, שמקבלת עליהם רעיית ראש הממשלה כספים עצומים, בשל היותה אשת שר התמ"ת ואשת ראש הממשלה, ואנשי המשרד מסיעים את הציורים לתערוכות. כנראה שאנשי המשטרה מעדיפים להתעלם מהחומרים האלו. אני ראיתי חומרים של הסעות וצימרים של הגברת אולמרט על חשבון המדינה".

בחקירתה של נתניהו במשטרה במסגרת פרשת הארוחות, בה היא כאמור מואשמת, אמרה רעיית רה"מ: "אני רואה את עצמי כאדם שעושה מה שצריך ומה שמותר על פי מה שאומרים לי, על פי חוק ונהלים. כל מה שאמרו לי שהיה לקודמים אמרו לי שיהיה גם לנו". לאחר מכן הוסיפה: "טוב שלא קראת לי 'אירופאית עדינה', צמד המילים האלה לא יצא לי מהפה". בכך התייחסה נתניהו לתביעה שהגיש מני נפתלי, בה טען כי רעיית רה"מ קוראת לה ולבעלה "אירופאים עדינים".

בהמשך אמרה נתניהו: "מאז מני (נפתלי), אני אומרת לצמצם הוצאות. היום יש בבית שלנו משטר של צנע ממש. לא אהבתי את הבזבזנות של מני. אני בן אדם מאד צנוע ולא אוהבת לבזבז. לא זורקים אצלנו אוכל בבית ולא שמים שאריות בפח, לכן גם ביקשתי שיזמינו פחות". 

בתגובה, נשאלה ע"י החוקרת: "אז למה הזמנת כל כך הרבה אוכל?". נתניהו ענתה: "אני לא הזמנתי. בנו עליי תדמית שאני דוכסית אבל זה ממש שקר. מה שאני אוכלת בבית זה שניצלים, כמו שאני אוכלת היום - פשוט, ביתי וצנוע. אני לא רוצה הרבה אוכל. אני אוכלת מעט מאוד. אין דברים מיוחדים בבית ראש הממשלה. אין אוכל מפונפן. אין דרישה של ראש הממשלה ורעייתו לאוכל של דוכס ודוכסית. זה שקר וכזב". לבסוף טענה נתניהו כי עובדיה לא נענים לה: "כולם מסרבים לי. זו נשמעת לך סיטואציה הגיונית שמכינים לי פתיתים למרות שביקשתי דג? למה מגיע לי לאכול פתיתים?".


בפרקליטות סבורים, כי נתניהו לא אמרה אמת בחקירותיה וניסתה להסתיר את קיומה של מבשלת בבית.

כאמור, לפני כשבוע וחצי הוגש נגד נתניהו כתב אישום בגין קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות במסגרת תיק המעונות. נתניהו מואשמת כי בין השנים 2013-2010 הזמינה ארוחות ממסעדות ומשפים בשווי של כ-359 אלף שקלים למעון ראש הממשלה, בזמן שיצרה מצג שווא לפיו לא מועסקת במעון מבשלת, על מנת לחייב את הארוחות על חשבון המדינה. בעוד כשלושה שבועות, אמורים הצדדים להיפגש בפעם הראשונה בבית המשפט.