נשיא ארה"ב דונלד טראמפ משחק גולף במועדון בבעלותו בסקוטלנד, רויטרס

סקוטלנד לבריטניה: ממנו את הוצאות ביקורו הצפוי של טראמפ בחבל

הנשיא האמריקני צפוי לפקוד את אחד ממועדוני הגולף שברשותו במהלך ביקורו בממלכה המאוחדת, ובחבל הארץ מסרבים לממן את עלות האבטחה, שמוערכת במיליוני דולרים

הסקוטים לא מוכנים לממן את טראמפ: הממשל בסקוטלנד הודיע לממשלת בריטניה שאם טראמפ יבחר לבקר בחבל הארץ - על הממשלה לשאת בהוצאות, כך פרסם אתמול (שישי) אתר בלומברג האמריקני. על פי הדיווח, טראמפ צפוי לשהות במדינה אחרי פגישתו עם ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, באמצע החודש, ולשחק גולף באחד המועדונים שבבעלותו.

הביקור של טראמפ בסקוטלנד אינו ודאי, אולם גורמים המעורים בפרטי ביקורו בממלכה המאוחדת טוענים שמבחינת לוח הזמנים שלו סביר שיעשה כן. שכן, טראמפ מתעתד להגיע לבריטניה ב-13 ליולי לפגישה משמעותית עם ראש הממשלה, תרזה מיי, אחרי פסגת מנהיגי נאט"ו, ומשם ימשיך ב-16 לחודש לפסגה עם פוטין בפינלנד. את סוף השבוע בין הפסגה עם ראש ממשלת בריטניה ונשיא רוסיה, נראה שהנשיא יבקש להעביר בבילוי המועדף עליו – הגולף.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר: 

חמינאי: ארה"ב מעוניינת להסית את העם האיראני נגד ממשלתו

"אבו מאזן סרב לפגישה עם צוות השלום האמריקני"

המורדים בסוריה טוענים: המשא ומתן על הפסקת אש בדרום נכשל

במכתב פניה ששלח שר המשפטים של סקוטלנד, חומזה יוסאף, לממשל הבריטי, נטען כי עלותן של הוצאות האבטחה של ביקור נשיא ארצות הברית, הוא כ-6 וחצי מיליון דולרים – כך על פי הערכת המשטרה המקומית. על פי הטענות, על מנת לאבטח את טראמפ יידרשו אלפי שוטרים, ולסקוטלנד שמתפקדת כאוטונומיה בלבד ושייכת לבריטניה, אין את הסכומים הדרושים.

 ניקולה סטרג'ון, השרה הראשונה של סקוטלנד
 

ניקולה סטרג'ון, השרה הראשונה של סקוטלנד(רויטרס )

 

בבעלותו של הנשיא טראמפ נמצאים כמה מועדוני גולף בסקוטלנד, בהם טורנברי היוקרתי שבמחוז איירשייר, שבו התקיימו מספר אליפויות בינלאומיות. דרישת המימון של סקוטלנד נשענת על מקרה עבר, אז שלמה בריטניה את הוצאות האבטחה של פסגת המדינות המתועשות שהתקיימה שם בשנת 2005. עם זאת, על פי דיווח בערוץ BBC הבריטי, בלונדון סירבו לבקשה הסקוטית. 

הדרישה למימון הביקור הנשיאותי מגיעה על רקע מתיחות רבת שנים בין הסקוטים לנשיא האמריקני. בעבר נטען כי טראמפ לא שילם מיסים על מועדוני הגולף שברשותו כנדרש, וכן שהפלה בין עובדיו לעובדותיו. מתיחות נוספת נרשמה לאחרונה כשהתקבלה ההוראה שלא לאפשר את הכנסת משקה ה"אירן-ברו", שנחשב משקה סקוטי מסורתי למועדונים, בשל החשש שהדשא יוכתם.

גם בזירה הפוליטית היחסים בין הצדדים מתוחים. הבטחתו של טראמפ במהלך קמפיין הבחירות שלו, לפיה ייאסור על כניסת מוסלמים למדינה, גרמה לשרה הראשונה וראש הממשלה בפועל, ניקולה סטורג'ון, לתקוף אותו בחריפות, ובנוסף נלקח ממנו תואר השגריר לשם כבוד שהיה לו. בנוסף טראמפ עורר סערה כשציין במהלך ביקור בסקוטלנד שההצבעה על ה"ברקזיט", היציאה מהאיחוד האירופי עליו הצביעה בריטניה, היא "דבר נהדר" – זאת למרות שמרבית תושבי האוטונומיה הצביעו נגד המהלך.