המורדים בסוריה טוענים: המשא ומתן על הפסקת אש בדרום נכשל

לדברי דובר אחד מארגוני האופוזיציה, השיחות עם השלטון בתיווך רוסי שהחלו מוקדם יותר היום, הגיעו למבוי סתום. "הם דרשו מאתנו להשפיל את עצמנו ולהיכנע לאסד", טען

הלחימה בדרום סוריה: כמה שעות אחרי תחילת השיחות בין ממשל אסד והצבא הסורי ובין המורדים על הפסקת אש באזור דרעא, שם משתוללים קרבות עזים בימים האחרונים, ונראה כי סופה של הלחימה רחוק. דובר אחד מארגוני האופוזיציה הודיע אחר הצהריים (שבת) כי השיחות, שהתקיימו בתיווך רוסי, נכשלו.

"דחינו את ההצעות המשפילות שהוצעו לנו, שכללו דרישה להיכנע לצבאו של אסד", אמר הדובר. השיחות כללו משלחות המורכבות מאזרחים ומאנשי צבא, כך סיפר הבוקר דובר אחר של ארגון מורדים. "הוועדה קיימה את הפגישה הראשונה שלה עם קצינים רוסים שהציגו את דרישותיהם", אמר.

מוקדם יותר היום דווח כי לפחות שבעה בני אדם נהרגו בתקיפות אוויריות רוסיות על מספר עיירות בפרברי דרעא. בתקשורת הממשלתית הסורית הודיעו כי "עוד כפרים באזור הצטרפו לפיוס הלאומי", כהגדרתם, וקיבלו בברכה את כניסת צבא אסד לשם. ​אתמול דיווח בכיר בירדן כי הושגה הפסקת אש באזור. במקביל נציבות האו"ם לפליטים שבירדן הזהירה מ"קטסטרופה" הומניטרית, נוכח 160 אלף בני אדם שנעקרו מבתיהם במחוז דרעא, במסגרת מבצע צבא אסד לכבוש מחדש את האזור מידי המורדים.

 כוחות צבא אסד במחוז דרעא
 

כוחות צבא אסד במחוז דרעא, היום (רויטרס )

 

מספר העקורים המתקרבים לאזור הגבול של סוריה עם ירדן וישראל, גדל ביותר ממאה אלף בני אדם מתחילת השבוע, שכן ביום שני מספרם היה 45,000. "אנו מצפים שמספר העקורים עוד יגדל הלילה", אמר דובר הנציבות בירדן. ביום חמישי העבירה ישראל סיוע הומניטרי רב לאלפי תושבי סוריה שנמלטו מאזור הלחימה בדרעא לכיוון הגבול הישראלי.

במסגרת המבצע הלילי המיוחד, שארך מספר שעות והתקיים בארבעה מוקדים בדרום ובמרכז רמת הגולן הסורית, מסרה ישראל 13 טון מזון, 15 טון מזון לתינוקות, 30 טון של ביגוד והנעלה, שלושה משטחי ציוד רפואי ו-300 אוהלים. במחנות הפליטים, שממוקמים סמוך למשולש הגבולות סוריה-ישראל-ירדן, נמצאים אלפי אנשים שחיים בתנאים ירודים. בין היתר, יש מחסור במזון, מים, חשמל ומצרכים בסיסיים נוספים.

באמצע השבוע הבהיר גורם מדיני ישראלי בכיר כי למרות הסיוע הישראלי, צה"ל לא יאפשר כניסת פליטים לארץ. "אף פליט סורי לא ייכנס לשטח ישראל, אך היכן שנוכל לסייע ברמה ההומניטארית אנחנו נסייע", אמר הפקיד הבכיר. שר החוץ הירדני, איימן ספדי, אמר ביום שלישי כי ארצו לא תקלוט פליטים שיגיעו מסוריה. "אין נוכחות פליטים בגבול שלנו, הם נעים לכיוון פנים-סוריה", טען ספדי, שהטיל את האחריות על סיוע לתושבי דרום סוריה על האו"ם.